29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kreativní destrukce

Propad české ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí byl největší v tuzemské historii. Samozřejmě, nikdo nebude chválit hospodářský pokles, ale je třeba poznamenat, že jde vlastně o součást ozdravné kůry ekonomiky, byť tentokrát zasažené nezaslouženým vnějším šokem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Černý 4.8.2020 9:44

Bývalo zábavné poslouchat řeči ideologů o konci kapitalismu v době reálného socialismu, který se v žádné etapě své existence neobešel bez - sice státně monopolního - nicméně stále ještě kapitalistického podnikání.

Podobně směšně působí kázání novodobých ideologů čistého tržně liberálního kapitalismu, kteří jaksi mimoděk zapomínají, že každá mince má dvě strany, že bez poptávky není nabídka a že bez prvků sociálního státu by rozvinutému (reálnému) kapitalismu už dávno došli konzumenti.

Obrovská síla kapitalismu spočívá ve schopnosti přepočítat velkou část našeho světa na peníze a učinit ho předmětem tržní směny.

Tato schopnost kapitalismu je sama o sobě zdrojem nebývalé svobody. Možnost obchodovat s abstraktní hodnotou věcí (penězi), aniž by bylo nezbytně nutné, aby obchodovaný statek změnil fyzického držitele, například stála u začátku konce otrokářství.

Jenže i tato mince má dvě strany. Svoboda - osvobození od fyzické podstaty světa - má současně povahu odcizení. Tato fyzická podstata světa - skutečné zdroje a předpoklady našich životů - nás zcela logicky a systematicky přestávají zajímat. Máme-li peníze, cokoli si můžeme koupit, aniž by nás muselo zajímat, kde se to vzalo.

Důvody, proč se masově stěhujeme do virtuálních realit, nespočívají jen v technologiích nebo politice. Virtuální povahu má kapitalismus genech.

Jen tak je možné, že v současnosti je socialismus prosazován elitami, nikoli masami. Jen tak je možné, že se tento socialismus stále více mění z reálného na virtuální.

Koncentrace majetku a moci v rukou elit žijících ve svých vlastních virtuálních bublinách lze brát ne jen jako (ostatně už Marxem předvídaný) začátek konce kapitalismu, ale také jako jedno z vysvětlení, jak se mohlo stát, že dnešním světem hýbou z pohledu duševně zdravého člověka očividné nesmysly.

I. Schlägel 4.8.2020 10:00

..."bez prvků sociálního státu by rozvinutému (reálnému) kapitalismu už dávno došli konzumenti"... V dobách raného kapitalismu žádný sociální stát neexistoval a přesto tento systém postupně způsobil kromě nárůstu bohatství i nárůst svobody, zlepšení životního prostředí a možnost seberealizace ohromné spoustě lidí. Naproti tomu ten Váš sociální stát hypertrofuje (je to jeho přirozená vlastnost) do takových obludných rozměrů, že mu nedocházejí konzumenti, ale zdroje. Ve státem neprzněném kapitalismu by konzumenti jistě nechyběli, státu docházejí dostatečně solventní daňoví poplatníci. Socialismus má pouze jednu stranu. Úpadek.

P. Lenc 4.8.2020 10:22

Pane Schlagele za 1.R^R^R^

I. Schlägel 4.8.2020 10:30

:-)

P. Černý 4.8.2020 10:37

Už jste někdy slyšel o krizích z nadvýroby?

Nejpozději dob pana Keynese se jedním z hlavních nástrojů podpory koupěschopné poptávky stává státní dluh. Nikoli zvýšený výběr daní.

Jen se tomu dnes říká jinak. Šifrovaně. Například kvantitativní uvolňování.

Nesplatitelný státní dluh se stal tak významným předpokladem fungování západních ekonomik, že pokud by měl například americký dolar zcela náhle ztratit postavení světové rezervní měny, neobešlo by se to nejspíš bez nové světové války.

P. Černý 4.8.2020 10:39

Oprava: ...od dob pana Keynese...

I. Schlägel 4.8.2020 10:45

Slyšel. Akorát mi není jasné, jak by třeba krizi z nadvýroby měl vyřešit sociální stát. On ho samozřejmě za velkých nákladů "řeší", právě Vámi zmíněným zvyšováním dluhů, tiskem peněz a regulací všeho. Výsledkem je ztráta hodnoty peněz, ztráta konkurenceschopnosti a nárůst lidí spoléhajících se více na stát a jeho dávky než na sebe. Bonusem je onen "nesplatitelný státní dluh". Tolik k ponziho systému s ušlechtilým názvem "sociální stát blahobytu". Tak že Vaše úvaha o tom, že bez sociálního státu by došli konzumenti pro výrobky a služby privátních firem je mimo. Přibývá naopak konzumentů "výdobytků" státu. Dávky, dotace. A to se vyplatí! Pěkný den.

P. Černý 4.8.2020 10:54

Zase to vidíte poněkud naivně. Nesplatitelný státní dluh ani dotování koupěshopné poptávky není bonus, to je realita.

Ano, reálný kapitalismus, ve které mimochodem už dávno rozhodují spíše rentiéři než podnikatelé, vede k podobným důsledkům, jako před časem reálný socialismus. Mimo jiné ke ztrátě konkurenceschopnosti.

P. Černý 4.8.2020 10:56

Také Vám přeji hezké deštivé odpoledne.

L. Písařík 4.8.2020 11:09

R^

P. Moravčík 4.8.2020 11:42

Veľmi dobrá argumentácia. Nie je čo dodať.