28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Je lepší počítat s rozvodem?

Při vší úctě k JUDr. Daniele Kovářové – a opravdu si jí z mnoha důvodů velice vážím – nemohu se ztotožnit s názorem, že „s rozvodem je lepší počítat“, jak byl nadepsán její článek v NP z 10. července.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hraj 15.7.2019 16:02

no free speech for fashists!

Celý článek není ničím jiným než hatespeechem a mikro agresí namířenou proti marginalizovaným, viktimizovaným minoritním LGBTQERTY+HChKRDTN++! identitám. A kanadský profesor Jordan B. Petrson je známý white-hetero-rich-male transfob, který káže o individuální odpovědnosti místo o právech a ve svých výkladech používá logiku, fakta, dedukci, indukci, citace z nepřeberného množství odborné literatury a další nástroje, vyvinuté západní patriarchální společností k útlaku ostatních kultur.

Takže děkuji za článek, pane Mareši.

J. Jurax 15.7.2019 15:08

Ale houby ... má-li nějaký jev padesátiprocentní pravděpodobnost, jen bloud s ním nepočítá domnívaje se, že právě jemu se vyhne.

To arciť neznamená, že se nesnaží činit vše proto, aby se mu vyhnul. Spíš naopak, znaje ono procento, snaží se o to víc ...

T. Hraj 15.7.2019 16:04

Re:

Manželství není žádný "jev". Je to společné dílo.

J. Jurax 15.7.2019 16:10

Jistě. A jako takové je též jevem ... :-)

J. David 15.7.2019 10:36

Co je to vlastně "sňatek"?

Jakási korporátní smlouva o souručenství u stolu a lože? Co je to rozvod, rozluka od stolu a lože? A co když je rozluka jenom od lože, ale není od stolu? A pak alimentační závazky na oplégry, zdroje, kdy, komu a za jakých podmínek. Docela složitý a zajímavý simplex. Nic nevzniká, nic nezaniká, pouze se přeměňuje (Laurent de Lavoasier, chemik, ekonom, právník a daňový úředník). Paní Juris Doctor Kovářová to vnímá a předkládá vyváženě, v korelaci selského rozumu k právním normám a judikátům, ve smyslu rozhodnutí soudů (judikatury) již proběhlých. Tedy, jako starej IT jsem se ale zamlel do právnické bažiny terminologie... Rozvod, jenom do toho proboha netahejte juristy, za každou započatou půlhodinu vysolíte min. 1K Kč (navrhovatel i odpůrce) a až na výjímky se nedozvíte nic nového, jenom Vám "kešeň" krapánek zhubne. Nejlepší je se na rozluce/rozvodu domluvit bez juristy (je to ale těžký akt, když navrhovatelem i odpůrcem cloumá prchlivost typu "nepřekonatelného odporu"). Finanční ráj to pro juristy, kteří i z právní porady o "posraných trenýrkách" odpůrce, prané navrhovatelkou, inkasují 2 litříky za hoďku. Je mi 70, šťastně rozvedený 20 let (rozluka od lože, dodnes nikolivěk od stolu). S babou

K. Janyška 15.7.2019 9:35

To civilizace rozvádí. Individializovaní a subjektivizovaní

jednotlivci jsou neradi okřikováni. Zda je to dobře nebo ne, nevím. To se teprve ukáže... Dzp.

A. Pakosta 15.7.2019 9:29

V minulosti byla opravdu rozvodovost nižší

A lidé si slibovali věrnost až do smrti. Fungovalo to tak dlouho, dokud byla žena ze zákona manželovi podřízena. Poté však, kdy feministky vybojovaly zrovnoprávnění žen (nediskutujme dnes, do jaké míry se jim to povedlo) a poté, co se žena ekonomicky osamostatnila, vrátil se vztah mezi ženou a mužem mnohem blíže k tomu, jak je naprogramován přírodou: Péče o lidské mládě je nezvládnutelná samotnou matkou, proto je nutná spolupráce jejího partnera. Za tím účelem se sexualita ženy vyvinula k tomu, aby mohla mít sex prakticky téměř kdykoliv - prostě aby u sebe udržela partnera a živitele tak dlouho, dokud si nejmladší dítě nebude schopné samo hledat potravu - a to v pravěkých "živočišných" dobách lidského druhu netrvalo déle než pět, nejvýše sedm let. Zde je tedy třeba hledat prapříčinu manželských krizí, které nejdéle do sedmi let přicházejí v každém vztahu - naše geny jsou navzdory vší civilizaci stále tytéž jako u pralidí, jen jsme vzdělanější a zhýčkanější. Civilizace přinesla změny, sedmileté dítě není zdaleka považováno za schopné obživy, naopak, na krku dnes rodičům visí dvaceti- i třicetiletí potomci, neschopní nebo spíše líní postavit se na vlastní nohy, a místo otce-živitele často jeho úlohu přejímá komunita, když je žena - "samoživitelka" odkázaná na sociální podporu.

Rozumným řešením by bylo zavedení manželství na dobu určitou. Manželství je institut určený k plození a výchově dětí, a mělo by tedy ze zákona trvat přiměřenou dobu - než rodiče své děti "vyvedou z hnízda". Do té doby by měl být rozvod maximálně ztížen, omezen jen na situace spojené s kriminálním jednáním některého z partnerů. Poté naopak by měl být rozchod partnerů zcela volný a případné setrvání ve vztahu ryze dobrovolné.

L. Písařík 15.7.2019 9:53

Re: V minulosti byla opravdu rozvodovost nižší

A co když potom na tom budeš zdravotně tak špatně, že budeš potřebovat pomoc partnera. To taky se budeš rozvádět?

J. Vintr 15.7.2019 12:48

Re: V minulosti byla opravdu rozvodovost nižší

Pokud je ten vztah tak špatný, že chtějí jít lidé i po těch letech od sebe, tak to s tou péčí asi taky moc fungovat nebude.

A. Pakosta 16.7.2019 7:26

Re: V minulosti byla opravdu rozvodovost nižší

Když už si tedy tykáme - Ty si myslíš, že dneska Tvou manželku oddacím listem přinutíš, aby s Tebou na stáří zůstala, když ona sama nebude chtít? Opustí Tě s rozvodem nebo bez něho, pokud se k tomu rozhodne, na tom by realizace mého nápadu celkem nic nezměnila, a když, tak jedině k lepšímu.

L. Písařík 16.7.2019 10:07

Re: V minulosti byla opravdu rozvodovost nižší

Promiň, ve věku +75 tykám každému, ostatně angláni i rusové to dělají též. Mám jednu manželku od svých 22 let. Musíš s ní slušně zacházet, dokonce i když ji popadnou ty ženské nápady a ty ostatní kamarádky zatloukat, zatloukat, zatloukat - viz dr. Plzeňák. Čím jsi starší, tím víc ji potřebuješ, kamarádi už skoro umřeli a sám nechce zůstat ani mrák - jak praví píseň. Žij blaze.

A. Pakosta 16.7.2019 10:23

Re: V minulosti byla opravdu rozvodovost nižší

Dobrá, Ladislave,

z úcty mladšího ke staršímu Vám budu vykat (je mi cca o deset míň). Máte ve všem, co uvádíte, pravdu a já, ač žiju ve třetím vztahu, praktikuju to stejně jako Vy. Moje idea o uzavírání manželství na dobu určitou s tím však není naprosto v rozporu, jen by uvedla právní status do souladu s realitou, která je dnes taková, že ti manželé, kteří spolu nechtějí zůstat, se dřív či později stejně rozvedou, a ještě přitom nadělají kolem sebe spoustu škody, obvykle nejvíc na vlastních dětech. Vydělávají na tom jen rozvodoví právníci.

Vy jsta evidentně docela jiný případ, který nepotřebuje tu nebo onu právní úpravu, aby měl kvalitní partnerský vztah. Obávám se však, že v dnešní populaci jste spíš výjimkou.

Rád bych o tom s Vámi podiskutoval do detailů, ale myslím, že tohle veřejné fórum není docela vhodnou platformou.

J. Pavelka 15.7.2019 12:02

Re: V minulosti byla opravdu rozvodovost nižší

Ekonomickou nezávislost žen nezařídili ani tak feinistky, ana tak nějak vyplynula z vývoje ekonomiky...V podstatě od druhé světové války...

J. Vrzal 15.7.2019 13:27

Re: V minulosti byla opravdu rozvodovost nižší

z technologickeho pokroku.

Automaticka pracka je zakladem.

S. Stoklásek 15.7.2019 18:53

Re: V minulosti byla opravdu rozvodovost nižší

myslím, že důležitější pro utržení se ze řetězu bylo zavedení ženské hormonální antikoncepce - tedy chemie a biologie

M. Jandáková 15.7.2019 13:51

Re: V minulosti byla opravdu rozvodovost nižší

Já to vidím tak, že žena v roli matky nemá z(a)řízenou žádnou ekonomickou nezávislost. Je totiž v "konfliktu zájmů". Má jen možnost stát se ekonomicky nezávislou, pokud jí to rodinné podmínky umožní. V tomto smyslu jsme stále patriarchální společností, která pokládá za samozřejmé, že rodina vytváří podmínky pro budování jejího ekonomického zázemí tatínkům.

A mně to tak přijde normální, chci říci - nekritizuji to. )

J. Vintr 15.7.2019 2:27

Rozvod je sobecké jednání

a sobectví vede k rozvodům. Lidé jsou dnes k sobectví vychováváni zvrácenou společenskou morálkou. Sobectví je elementární pud, který velí člověku jednat vždy v zájmu vlastního prospěchu. Jenže lidé přišli na základě praxe na to, že takové primitivní sobectví je neefektivní, protože jím může být uspokojena jen malá část členů společnosti, a to ještě jen dočasně. Zato vzájemný altruismus přináší trvalý prospěch všem. Díky tomu se lidské společenství vypracovalo k dnešnímu blahobytu. V dnešní době, kdy lidé často žijí v iluzi, že vlastně nikoho nepotřebují, se ale na tuto mnohokrát v praxi ověřenou věc čím dál víc zapomíná. Manželství je nejmenší buňka společnosti a funguje to v ní úplně stejně. Sobecké jednání jednoho z partnerů poškodí druhého partnera i děti a přinese mu jen dočasný a pochybný "zisk".

J. Jurax 15.7.2019 15:12

Inu, lidé často žijí v iluzi, že vlastně nikoho nepotřebují jen do doby, kdy je rozbolí zub ... :-)

M. Jandáková 15.7.2019 1:58

.

Opravdu se mi včera moc chtělo napsat pod článek paní doktorky Kovářové "je-li lepší počítat s rozvodem, je (nej)lepší vynechat sňatek", ale protože takový bonmot patří těm, kdo o sňatku uvažují, ne tomu, kdo poskytuje užitečné rady z oboru práva, napíšu až teď - ano, máte pravdu..-)

T. Hraj 15.7.2019 16:06

Re: .

Pan Mareš uvažuje o sňatku? :)

Jinak s bonmotem souhlas.