28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Duše poddanská

O člověku, který se snadno podřizuje, ustupuje, i když je v právu, a nebrání se útoku, se obvykle říká, že je „duše poddanská“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ś. Svobodová 4.6.2015 19:38

Duše poddanská

Když odhlédnu od zbytku článku, nemohu souhlasit s tím, že by se bychom byli "duše poddanské, či "slouhovské". Poddajné, čili submisivní spíše. Jelikož submisivita či její opak (dominance) se získává již v dětství. Celé generace jsou u nás postižené výchovou vedoucí k submisivitě. Ty hrdé, nezávislé a za svým cílem tvrdě jdoucí si musíme teprve vychovat. Jestli to dokážeme.

J. Friedlaender 4.6.2015 11:32

Současné české myšlení

má tři zásadní vady.

1. Není s to odlišit důležité od méně důležitého a pochopit, že i velmi špatná varianta může stále být tou nejméně špatnou.

2. Není schopno myslet dál než do příštího úterka. Nějaké to sub specie aeternitatis - s tím na nás nechoďte!

3. Není s to myslet dál než k našim pohraničním horám.

Článek p. Kučery je toho výbornou ilustrací.

B. Rameš 4.6.2015 11:29

Tak zlé to nebude

schopných demagogů, jakož i hlásných trub všeholidu je zde, jak vidno, celkem dostatek.

V. Vaclavik 4.6.2015 9:27

Co nam jako narodu chybi

je sebejistota a nasledna hrdost na sebe, na svou osobu a na svou zem. Odrazi se to napriklad v nasem slaveni neslaveni narodnich svatku, ale mnohem duleziteji v nasi neodvaze k cemukoli, co se vymyka nasemu okoli, kteremu se stadne prizpusobujeme.

'Kdyby kluci skocili z veze, skocili bychom taky', nejlepe vyjadruje nasi narodni povahu. K tomu rovnez patri 'co by tomu rekli', nebo 'jak by na nas pohlizeli' - prvotnim hybatelem vseho je snaha zalibit se kazdemu a vsemu.

Proto treba ten komunisticky rezim u nas padnul, az kdyz byl ze sedla shozen jinde, a bylo prakticky dane, ze se prizpusobime svemu novemu okoli, ze nase jedine ambice budou stat se standardni evropskou demokracii, zaclenit se mezi ne, i kdyby tyto praktikovaly to skakani z veze, jakoze ho vskutku obrazne praktikuji svym zvolenim te tak zvane 'treti cesty'. Proto byla nakonec podepsana ta Lisabonska smlouva a proto neodvratne spejeme ke vstupu do Eurozony, pokud se tedy tato sama mezitim nerozpadne.

Nase narodni charakterova zbabelost nam nedovoli pouzit ten prislovecny selsky rozum a razit si svou cestu, i kdybychom si meli navleknout klapky na oci, nazyvat cerne bilym a naopak. Opicenim po vyspelejsim svete si sice ustavime demokratickou vladu, vcetne senatu, ale ta se nam pod nasima rukama meni de fakto ve vrchnost nasich starych casu, ktera nasi narodni poddanske mentalite spravne prinalezi. O tu starou vrchnost a pred tim o aristokracii jsme ostatne prisli jen protoze byla svrhnuta ve svete kolem nas, podobne jako s tim komunismem. Proto si nase lidove, demokraticky zvolene predstavitele vysnorime jako panstvo a usadime je do honosnych sidel, s prebendami a imunitou, z casti take proto, aby ti nasi pani byli jako jinde ve svete kolem nas, abychom nevycnivali ze stada, co by si jinak o nas nase okoli pomyslelo, ze?

S. Ševeček 4.6.2015 9:05

Vždy se jedná o

fachidiocii "odborníků", ke kterým se obracejí politici o odborný názor a radu ... tu na možnost obrany, onde na hypotetické důsledky

Vrcholným státníkem, lídrem země, by měl být vždy válečník, alfa samec s dostatečným, ale nepřehnaným egoismem a s dobrou rodinou.

J. Slanina 4.6.2015 9:47

Re: Vždy se jedná o

Prostě něco jako rasputin, viď, Kosmo?

P. Švejnoch 4.6.2015 10:13

Re: Vždy se jedná o

Rasputin se, pane Slanino, píše s velkým "R".

Také nikdy nebyl vrcholným státníkem či (oficiálním) leaderem země.

Pokud jste nám ovšem chtěl sdělit něco jiného, možná byste se měl vyjadřovat méně tajnosnubně... :-)

J. Kyselková 4.6.2015 13:53

Re: Vždy se jedná o

To je přesné, pane Ševečku - lídrem by měl být válečník, alfa samec s dobrou rodinou.

Kdo takový byl ? Masaryk, Havel, Klaus, Topolánek, Nečas, teď to zdobí Zeman .....

A co ta naše poddajnost a slintání vůči zapůjčenému soudr. Babišovi? Tam jsme dost "zaryli držkou v zemi". Slováci mají asi více hrdosti, čehúna by sotva chtěli, aby je zachránil a pozvedl.

A. Alda 4.6.2015 8:43

Souhlasím s Vámi, pane.

A podotýkám, že kdybychom vystoupili z EU, nebyli bychom obklopeni nepřáteli. Slováci by zůstali našimi přáteli, stejně tak ambivalentní vztah s Polskem by se nezměnil. A Němci by zaútočit nemohli, tak silná jejich obliba u ostatních národů Evropy rozhodně není. A Rusko by nás neohrožovalo a nemuseli bychom se s ním přátelit (ale mohli), neboť je daleko - všemi směry nejméně přes dva na Rusku nezávislé státy.

A místní Vietnamci a Číňané by nám dokázali otevřít ekonomickou cestu do rostoucí Asie.

J. Babička 4.6.2015 18:54

Re: Souhlasím s Vámi, pane.

A navíc nás chrání pohraniění hory a v záloze máme Blanické Rytýře. Proto by mohlo česko s velmocemi, jako je třeba čína, rusko atd, jednat s posice síly a jako rovný s rovným.

K. Janyška 4.6.2015 8:41

Jsme duše velmi adaptabilní, ne poddanské.

Víme, že žijeme mezi mlýnskými kameny západu a východu... Dzp.

S. Netzer 4.6.2015 12:45

Re: Jsme duše velmi adaptabilní, ne poddanské.

Tak konečně vím, co jsou ty osobní adaptační zásoby. :-/

K. Janyška 4.6.2015 20:58

Re: Jsme duše velmi adaptabilní, ne poddanské.

Nevíte. Nevíte prakticky nic... Dzp.

J. Kočí 4.6.2015 7:19

Dobrý fóry

Nejvíc mě pobavil příklad Řeků. Asi chce autor říci, že bychom měli více krást.

Problém je přece jinde. V neschopnosti Čechů se zapojit do většího celku. Politici v tom mají jasno. Argumentací podobnou tomuto článku vzbudit v lidech, že je nám ubližováno. A my sami bychom to dovedli lépe a radostněji. A vlastně nikoho nepotřebujeme! Tomu musí zatleskat každý Čech vyrostlý na Jiráskovi. A volit nás.

Opak je pravdou. Naše pidizemě je schopná existence jen v kontextu větších celků. Zaplaťpámbu za EU.

P. Švejnoch 4.6.2015 7:42

Je dobře

že jste se pobavil, i když (nejen) smysl článku nechápete.

Autor nám nechce říct, že bychom měli víc krást (ostatně - jak jste přišel na to, že Řekové víc kradou?).

Autor ani nechce vzbudit dojem, že je nám nějak permanentně a nad normu ubližováno. Autor jen říká, že pokud nám ublíženo je, neměli bychom ohnout hřbet a ještě poděkovat.

A Váš názor, že, cituji: "Naše pidizemě je schopná existence jen v kontextu větších celků." je velice diskutabilní (všiml jste si v článku zmíněného příkladu Izraele?). Ale i kdybych ho bez výhrady přijal, v žádném případě, nikdy a vůbec to neznamená, že ten Váš "kontext", ve kterém bychom měli existovat, je současná EU.

P. Lenc 4.6.2015 8:24

Re: Je dobře

Děkuji pane Švejnochu, napsal jste to i za mně.

K. Frauknecht 4.6.2015 8:11

Re: Typickej slouha!

Navíc nesvéprávnej. Oni, ty větší celky, EU, mu zajistí existenci. On sám nemůže? No ani náhodou, to by třeba musel něco dělat :-)))!

J. Kučera 4.6.2015 12:25

Re: Dobrý fóry

K té pidizemi: pokud si seřadíte evropské státy podle počtu obyvatel nebo podle rozlohy, vždy bude ČR v té větší polovině. Švýcarsko, kterým se mnozí Češi zaklínají má 41.285 km2 a 8,039 milionu obyvatel. Slavné Rakousko náš vzor má 83.878 km2 a 8,579.747 obyv., Dánsko 43.094 km2 a 5,608.784 obyv. Takže žádná pidizeměw. Opticky ČR vypadá jako malý stát asi proto, že dva z největších států (Polsko a Německo) jsou našimi sousedy a mnoho Čechů jezdí do dalších dvou (Francie, Španělsko) na dovolenou. Pátým velkým státem je velká Britanie. Všechny ostatní evropské státy jsou buď srovnatelné nebo menší.

S. Moc 4.6.2015 2:54

nicméně..

Dalo by se polemizovat, ale chápu autora i jeho snahu vyprovokovat národ k jisté hrdosti, ale měl by si ověřit fakta než začne vykřikovat, že Británie se hanebně zbavila závazků k Československu před válkou. Británie žádné závazky k ČSR neměla. Měla závazky k Francii, ta kdyby své závazky k nám splnila tak Británie do války jít musela. Francie je nedodržela a tak jí Británie nemusela jít na pomoc a tudíž ani nám.

J. Kučera 4.6.2015 12:31

Re: nicméně..

Mýlíte se. Smlouva mezi ČSR a Velkou Britanií (oficielní název byl tehdy trochu jiný) byla podepsána v Praze 15.února 1935 a byla platná od 30. srpna 1935. Přesvědčit se můžete na Googlu, kde jsou vyjmenovány všechny smlouvy s VB až do dnešních dnů.

J. Babička 4.6.2015 19:19

Re: nicméně..

Nebude to jako Winipedie, kde je možno dát výmysl a stane se tím pádem historickým faktem ? Podle toho co jsem četl od solidních historiků, to že by britanie měla závazek chránit naši suverenitu vojensky, nic takového neexistovalo. Spíše si stěžovali, že od konce první světové války Britanie zratila zájen o věci ve střední Evropě.