29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Diktatura peněz

Když Karel Kryl na sklonku svého života odpovídal na otázku, z čeho je nejvíce smutný, řekl: „Vsadili jsme na krámy a na prosperitu a zapomněli na duši, na to, že máme kulturu a krásné věci, které nás odlišují od zvířat. Teď se měníme v příští otroky a děláme to navíc dobrovolně.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kostas 25.11.2021 21:02

Určitě je to idealismus, s tím souhlasím. Ale myslím, že je nám ho třeba.

V. Kučer 25.11.2021 19:20

Stejné ideály jako autor článku vyznávali i prvotní komunisté, peníze chtěli zrušit, v komunismu nebudou potřeba, vše potřebné se vyfasuje jako na vojně. Člověk toho k životu moc nepotřebuje. Thomas More psal o ideální lidské společnosti ve své Utopii a před ním Platón před dvěma a půl tisíci léty. Vždy to skončilo katastrofou.

J. Jurax 25.11.2021 15:01

No, nevím ...

Peníze jsou totiž jak prostředkem, tak zároveň i cílem – bez jakékoliv přidané hodnoty, praví autor.

Nuže, to je po mém soudu názor jedince, jenž zjevně netrpí peněžní nouzí. A může si tudíž dovolit povznesený, ušlechtile intelektuálský nadhled. Není podřízen diktatuře složenek, jenž musí být zaplaceny nejlépe tak, aby zbylo i na živobytí.

K. Kostas 25.11.2021 12:58

Konzumní styl života má ten smysl, že konzumujeme a děláme všechno proto, abychom mohli konzumovat co nejvíce a nejdéle. Tak bych definoval žebříček hodnot mnoha lidí.

J. Jurax 25.11.2021 15:16

Musíte arciť specifikovat, co konzumujete.

Můžete konzumovat lahvové pivo doma a kulturu typu Ordinace v růžové zahradě a číst Aha! nebo značkové víno v ohvězdičkovaném restaurantu a koncerty Pražského jara spolu se všemi premiérami divadel zejména avantgardních. A číst výhradně literární revue a díla Wittgensteina a Kierkegaarda. To první vyjde levněji.

A samozřejmě je široká škála možností mezi těmito extrémy a též kombinací uvedených možností.

R. Tichý 25.11.2021 12:15

Zbytecne sebemrskacstvi. Tohle bylo, je a bude.

Zruste dotace, pridavky, soc davky a snizte dane na minimum. Lide budou hrdi a nebudou v pozici prosebniku na sve vlastni, danemi odvedene, penize!

J. Lukavsky 25.11.2021 12:15

"pravidla, která určují hodnotu člověka podle stavu jeho konta." Zásadní námitka je ta, že ne všichni. Znám řadu lidí co se tím neřídí. Nakonec poslední volby by dopadly jinak kdyby jeden z nejbohatších lidí v Česku byl vážen jenom podle svého konta. Jistěže je málo sv. Františků, ten se ani nedrbal aby nerušil vešky na své hlavě. Ale ne všichni se váží podle měšce. Máme ale svobodu a můžeme volit: sv.František - Pepa Novák - multimiliardář XY. Ten Pepa ale si musí každý den vydělat na chleba a pivko takže má tzv. selský rozum a ví že všeho moc škodí. Chudoby i bohatství. J.L. end

M. Boháček 25.11.2021 9:37

EÚ podmieňuje granty, fondy zaočkovanosťou štátov nad 75%..neočkujú sa občania...nebudú granty... Sme svedkami masívného vakcinančného experimentu, ktorý je tlačený všetkými možnými manipulatívnymi technikami vrátane vydierania. Článok, z ktorého čerpám text vyšiel 18.mája 2021. Tento dátum je dôležitý pre pochopenie masívneho tlaku na vakcináciu vo všetkých štátoch. Koľko peňazí dá EÚ, toľko si môžu politici a ich blízki kamaráti rozkradnúť. Keď sa občania nebudú očkovať, kamaráti budú mať málo peniažkov, ktoré si môžu rozkradnúť cez rôzne granty a fondy.

EÚ po novom podmieňuje čerpanie balíka grantov a pôžičiek na obnovu zaočkovanosťou štátov. Od zaočkovanosti bude závisieť, kto dostane peniaze z „pandemického balíka“ 672,5 bilióna EUR.

https://www.inenoviny.sk/eu-podmienuje-granty-fondy-zaockovanostou-statov-nad-75-neockuju-sa-obcania-nebudu-granty/

Z. Lapil 25.11.2021 10:42

Ne že by to EU nebylo podobné, ale ať koukám, jak koukám, zdrojem je "Na zaujimavý dokument poukázal lekár na svojej FB stránke", notabene píše, že dotace "budou podmíněné, notabene píše se to v novinách, které jsou podle nadpisů ostře až ideologicky protiočkovací.

Nezlobte se na mě, ale tohle neprojde sítem jakéhokoliv myšlení, natož kritického. Neboli je to blábol. Je mi líto.

Nezlobte se na mě,

J. Ptáček 25.11.2021 9:27

"Peníze nás nedělají šťastnými, umožňují nám však být nešťastnými poměrně příjemným způsobem".

Americké přísloví

Z. Lapil 25.11.2021 8:55

Peníze jsou v tom nevinně. Stejně, jako se měří vzdálenost v metrech, tak se (aktuální) hodnota měří v penězích a říká se tomu cena.

Jak tu někdo pěkně zmínil, ten článek je morální kýč. Vlastně ani nevím, co se autorovi přesně nelíbí. Vysoké platy? To, že místo poukázek na cokoliv (peněz) nedostanu vstupenku na koncert? Tedy na koncert dle doporučení autorova, protože není koncert jako koncert a někdo dokonce dá místo koncertu přednost filmu Babovřesky.

Osobně jsem byl minulý týden na opeře, nějakých 150km od svého bydliště, důsledně vzato z peněz, které platíte za (mobilní) telefon. To jako mám dělat za tak malé peníze, abych si takovou věc nemohl dovolit, ale aby měl pan Procházka lepší pocit? Ne, nejezdím takhle často, to si dovolit nemůžu.

Mmch - v naší obci jsme se pustili do "vylepšování krajiny". Nic velkého - NEsekání obecních luk na ježka, čištění bývalého pískovcového lomu od neprostupného křoví (ostružiny, šípky, bez...) aby se tam vrátily ještěrky, břehule a užitečná a milá žoužel vůbec a možná tam i lozili kluci a na rande se taky líp leží a kouká na hvězdy, když máte pod hlavou místo pichláků mateřídoušku. A víte co? Oni na tom dělají i dobrovolníci, jak místní, tak - promiňte mi sprosté slovo - z neziskovek. TAM jsou momentálně ti studenti, co chodili stařenkám na nákupy. Klima to asi nevylepší, ale okolí vesnice rozhodně ano.

Neboli mně připadá, že se autor tak rozněžnil nad starými dobrými časy, kdy jsme byli mladí ("To ještě rostly holkám vlasy"; M. Prokop, Kolej Yesterday, znáte?), až minul realitu. Dobrá - významnou část reality.

A propos - to si jako myslíte, že když o malé dobročinnosti nepíšou v novinách, že neexistuje? "Hej, pane králi, nebuď líný, vem hadry a jdi mezi lid". T0 to je zase V+W.

F. Svoboda 25.11.2021 9:48

R^R^R^

F. Kusák 25.11.2021 11:04

Ano, sdílím Vaše názory a jen dodávám, že o penězích, o kvantifikoványch vztazích v systému, kterému se říká lidská společnost, toho bylo napsáno tolik, že nic nového nevymyslíme. A pak, pokud někdo vymyslel něco nového než jsou peníze, dopadlo to špatně. Já mám spíše obavu, že dnešní západní svět odtrhnul tvorbu peněz od reálné ekonomiky a tím sám sobě vytváří past. Pokřivil tím normální tržní vztahy a lidé pak oficiální peníze nahrazují něčím jiným.

Z. Lapil 25.11.2021 11:18

Jo. Taky pozoruju, že když peníze nejsou, tak se natisknout.

Někde někdo povídal, snad dokonce "oficální" ekonom, že jelikož existuje omezené množství podnikatelských možností (řekněme nápadů nebo - moje formulace - mezer na trhu), jsou další a další peníze z centrální banky zbytečné, protože je není do čeho investovat s výsledkem, že se půjčuje "kdekomu" za úroky téměř nulové.

J. Jurax 25.11.2021 15:19

Dobře řečeno.

J. Nevrkla 25.11.2021 8:46

Peníze jsou otázkou nabídky a poptávky.

M. Marek 25.11.2021 8:43

Utopie už je zase tady. Až budete hořekovat nad charitou, zjistěte si kolik se vybralo třeba na tříkrálové sbírce. Vaše vidění světa je asi jen k politování.

R. Gramblička 25.11.2021 8:40

blablablablablablabla

autor sepsal další, tentokrát nic neříkající rádobyfilozofický pamflet. Ňák jsem si u tohoto na Psu nového autora všim, že se vehementně vyjádřuje ke všemu možnému, aniž by něčemu pořádně rozuměl.

jako sorry, ale mi to jako obecné nářky idealistů z "kliniky", ale třeba mi to někdo osvětlí :-/

R. Gramblička 25.11.2021 8:41

... ale přijde mi to...

R. Langer 25.11.2021 8:26

Hm, nevím, v jaké společnosti žije autor, a jaké má kolem sebe lidi, ale já mezi ně rozhodně nepatřím. Naštěstí. :-P

K. Kostas 25.11.2021 8:00

Přesně tak, jen si dovolím podotknout, že té střední třídy čím dál tím víc ubývá. A to je velký problém pro každou společnost, protože střední třída je jakýmsi nosníkem funkční společnosti.

D. Polanský 25.11.2021 7:35

To nepsané pravidlo určuje materiální charakter života. A jinak tomu nebude ani do budoucna. Společnost se v první řadě dělí na bohaté, střední stav a chudé. Jakékoliv jiné rozdělení, např. na levičáky, pravičáky, středolevicové, středopravicové apod., je již jenom politický folklór. Naše názory a myšlení jsou totiž utvářeny především velikostí osobního bohatství.

K. Kostas 25.11.2021 6:15

Pokud někdo tvrdí, že nám vládnou peníze, tak má pravdu. A můžeme ho nazývat levičákem, komunistou populistou, idealistou atd. Ale ten fakt zůstává faktem.

Z. Lapil 25.11.2021 10:50

Peníze nám vládnou stejným způsobem, jako nám vládnou litry. Protože bez vody se žije stejně špatně, jako bez věcí. Litr i peníze jsou jenom popis množství, jedině že litr je exaktní, zatímco skrze pětistovkou v hospodě nakrmíte dva tři lidi, zatímco v supermarketu... asi tak... víc.

S. Fořtová 25.11.2021 5:42

Máte naprostou pravdu. Je to hlavní lakmusový papírek ke všemu.

J. Stehlik 25.11.2021 5:12

Společnost ohodnocuje vše penězi . Jiné parametry nejsou . Rozdíl mezi loukou za mým plotem a stavebním pozemkem - stonásobný . Chcete bydlet - musíte mít peníze . Jedině tak je ohodnocena lidská píle.

Včera jsem četl , že jsme rovnostářská země v příjmech . Ale prý je to chiméra . 1% nejbohatších u nás vlastní 90% majetku . A ti mají příjmy z majetku , nikoliv ze své práce . Je tady tedy extrémě bohatá malinká skupina co je naprosto jinde než zbytek společnosti. Ty žebříčky to prý ani nejsou schopny zaznamenat 8-o

R. Gramblička 25.11.2021 8:43

máte nějaké data ohledně toho 1% vlastnícího 90%? Moc se mi to nezdá

S. Fořtová 25.11.2021 1:39

Nesouhlasím. Bohužel jsou peníze stále tou hlavní a nejdůležitější komoditou. Ten stav tu byl a je a bude. Tím spíše, že se chystá velký ekonomický propad, takže peníze naopak ještě znovu nabydou na důležitosti.

M. Grundmann 25.11.2021 1:15

Mám dojem, že je autor několik desítek let pozpátku. Důležitost peněz v dnešní společnosti je jenom iluze. Ve skutečnosti žije většina obyvatelstva západního světa v historicky nebývalé materiální hojnosti a materiálně úspěšní lidé již dávno nemají to postavení, které měli ještě v nedávné minulosti.

V dnešní době má skutečnou hodnotu to, co se nedá penězi koupit. Peněz je dnes nadbytek a jejich důležitost výrazně klesla. Jenom to zatím hodně lidí nevidí.

J. Jurax 25.11.2021 15:26

Peněz je dnes nadbytek, pravíte.

A prosím pěkně kde? Jestli u Vás doma, můžu se stavit s menší kabelou na větší bankovky?