23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Cyklus polarizace

Náhlá změna našeho života, kterou přinesla současná pandemie, zatlačila do pozadí běžný politický a společenský život. Může se stát, že některá témata, která nám připadala ještě před dvěma měsíci živá, se po skončení tohoto mimořádného stavu nevrátí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokoutný 22.5.2020 18:02

Předstírat, že se jedná o americký problém, je naivní. Osobně jsem na netu narazil na záznam z brněnské přednášky, která mne knockautovala: https://www.youtube.com/watch?v=8fHHkTCMsoA

Kamarád si sice myslí, že jde o výjimečný úlet, ale já si vůbec jist nejsem. Doporučuji shlédnout zejména p.Drápalovi.

J. Zaorálek 22.5.2020 17:00

A jak to vlastně autoři té knihy tedy mysleli? Já to nějak asi nechápu. Boj proti rasismu je šlechetný motiv, to chápu a souhlasím. Ale nezapadá mi do toho ten mramor. To je pitomost a není to menší pitomost, protože motiv k vymýšlení této pitomosti je šlechetný. Ale vlastně mi ani nepřijde, že by motivem byl boj proti současnému rasismu. Jen Bůh ví, jaký byl motiv. Ale úlet to teda fakt je.

P. Rychetsky 22.5.2020 17:31

Autori to mysleli tak, ze profesor prezentuje intelektualni hypotezu, ze nektere soucasne rasisticke skupiny se odvolavaji na starorecky ideal belosti, ktery nemohl existovat, jelikoz sochy tehda byly barevne. To asi byla to nova, zajimava a celkem zabavna myslenka. A ruzni prudici to pak pouziji pro pruzeni. Nekonecne pitvani v puvodu vice ci mene udajneho rasismu ma proste nekdo v popisu prace. A i kdyz se k tomuto rozborovani pristupuje poctive, a v tomto pripade i originalne, tak vznikuji ruzne myslenky a hypotezy. A nekdo to pak pouzije na dukaz tuposti levice.

P. Rychetsky 22.5.2020 17:48

Dan Drapal se zabyva myslenkou jak vznika polarizace. Sarah Bondova se zabyvala myslenkou na cem je postaveny bily rasismus. Ja i plno jinych ctenaru Drapalova clanku si celkem mimomisovsky predzpruzene rekne, jestli je vubec nutne mit stovky profesoru, kteri donekonecna pitvaji bily rasismus v USA. A pri tom ignoruji mnohem intenzivnejsi rasismus jinych ras a kultur, ignoruji fakt, ze na to jak jsou USA rasove promichany tak je tam neskutecna mira stastneho souziti, ignoruji partadox, ze mraky techto profesoru sedi v Bostonu ci San Francisku, coz jsou tak rasove promichana mesta jak je to jen mozne, a ignoruji fakt, ze v USA je mnohem posvatnejsi svoboda slova a tedy i uprimne rasisticke kraviny se muzou myslet a psat, a profesori se dal nepitvaji v tom, ze takovych rasistickych magoru je strasne malo.

P. Rychetsky 22.5.2020 16:16

V USA poptavka po rasove nenavisti hrube prevysuje nabidku.

P. Rychetsky 22.5.2020 16:09

Reportaz o zpravach v USA hezky vystihuje tuten bonmot - kdyz je story prizniva pro levici, tak se pise o ni, a kdyz je negativni, tak se pise o hystericke reakci pravicaku.

V. Petr 22.5.2020 11:21

Ta profesorka je především nevzdělaná kráva. Mramor je prostě z technického hlediska vhodný materiál, ALE ty sochy nebyly původně bílé. V antice byly pomalované, ale barva s lety zmizela a zůstal mramor. Jinak, protože v antice nebyli lidi úplně blbí, zobrazovaly ty sochy jejich krajany. Nestarali se o to, je li tam "příslušný" podíl černochů...

J. Krynický 22.5.2020 10:16

Opravdu nevidím důvod VYMÝŠLET si šlechetný důvod.

V. Petr 22.5.2020 11:24

Já také ne.

J. Pavelka 22.5.2020 9:09

Ano, to je pravda...Někdo něcořekne nebo veřejně něco nadhodí a rozpoutá se kolem toho jaksi z obou stran humbuk, semele se to vším možným a hýbe to veřejným míněním.....Dříve ty úlety byly také, ale aspoň v tomhle byla (mzslím třeba před válkou) média zdrženlivější...

M. Valenta 22.5.2020 9:09

Alchymisté byli a budou. A tak si např. stále mnoho lidí myslí, že Babiš není ve střetu zájmů a zeman dělá pro- českou politiku.

D. Polanský 22.5.2020 8:25

Správa školy se nepostaví... Vcelku nemá důvod si pálit prsty, učitelů hlavně těch co učí dějepis apod. je celosvětově nadbytek. U nás pokud jde o učitele, tak trochu chybí pouze fyziky. Obecně chybí řemeslníci, technici, informatici. Když mě nechtějí, je potřeba odejít. Není se potřena ničit nervy a užírat se. Já to v životě tak praktikoval, a vyšlo mi to.

P. Zinga 22.5.2020 8:21

" Psát o bílém mramoru antických soch jako prvku, který posiluje bělošskou nadřazenost, je jednoduše úlet."

To není žádný úlet, ona (ony) to myslí smrtelně vážně.

Když už jsme u toho: proč je náš prapředek zobrazován černě? Našli kus jeho kůže či DNA, ze které by to vyčetli: A kdy jsme se stali bělochy? Jen tak cestou na sever? Ani v Africe nejsou všechny opice černé...

P. Victorin 22.5.2020 6:27

Dosti chytrý článek! Autor ví o čem mluví a přesně popisuje, co zdaleka neprožívá pouze on sám...

V. Rybář 22.5.2020 13:24

Naopak, jeden z nejslabších článků autora. Nějak mu ušla podstata věci: Paní Levicová profesorka nebrojila proti rasismu, ale výhradně proti “rasismu bílému”. Nekritizovala černé sochy z ebenu a už vůbec je nespojila s rasismem.

P. Jaroš 22.5.2020 17:56

Je vidět, že indoktrinace probíhá správně, i bílí už chápou rasizmus jenom jako provinění bílých, jakoby jiného rasizmu nebylo.

P. Rychetsky 22.5.2020 1:16

Princip zacykleneho pruzeni je popsan spravne, americka realita je ale trochu jinde. Vysoke skolstvi je v rukou levice/Demokratu a za levicove cokoli se ze skol nevyhazuje. Zato udajna pravicovost je nepripustna. Aby se takove pravo-nepravosti nestavaly, je system nastaveny tak, ze do skol se dostanou jen uprimni levicaci. To je zajisteno tim, ze jednim z nejvyznamnejsich pozadavku pro aplikaci na misto profesora i poducitele je doklad jak v minulosti aplikant prispel nejen svymi nazory, ale i praci k zvyseni posvatne diversity a inkluze. A jak to hodla zajistit do budoucna. Musi se to poctive dolozit a funguje to i v tvrdych vedach jako biologie. Posuzuji to komise co boduji prisne a nezakecaji se. Jako treba na universite v Berkeley.

https://ofew.berkeley.edu/sites/default/files/rubric_to_assess_candidate_contributions_to_diversity_equity_and_inclusion.pdf?mod=article_inline

V progresivnich firmach je to podobne, viz James Damore (Google) ci Brendan Eich (Mozilla). Vubec si nevzpominam, ze by nekdo byl pravicackou firmou vyhozen za to, ze broji proti rasismu ci oslavuje efektivitu venezuelskych revolucionaru, ale je mozne, ze jsem to pravicacky prekouk.

J. Pavelka 22.5.2020 9:47

Mnohde je, ale mzslím, že určitě budou vysoké školy, třeba soukromé, kde je to jinak...

P. Rychetsky 22.5.2020 15:51

To mate urcite pravdu, jsou i napravicactele basty. Ale problem to je. Zaprve se to zhorsuje. V r. 1999 byl pomer Rep to Dem na vysokych skolach 1:5, ted je to 1:10. A za druhe, na elitnich skolach, kde se vychovavaji budouci spicky co budou sedet za pakami uplne vseho, je to jeste o dost horsi. V pravicackych bastach je to navic spis vyrovnane. Tedy neni ostuda byt levicakem na evangelikanske universite, ale byt vyhlasenym Republikanem nekde na Yale, to asi obedvate sam. A v dobe trumpovske to musi byt jeste horsi, protoze jakoby nesete zodpovednost za trumpi blaboly. O uspesich se nemluvi.

P. Rychetsky 22.5.2020 16:02

Kdyz se sviha strasidelnymi cisly, tak z profesoru elitnich universit jdou financni prispevky stranam v pomeru 95:1. Ktere strane to jde asi uhodnete. Strasidelnost takovych cisel trochu zmizi, kdyz jeden vi, ze 83% profesoru nikomu nic neda.

https://www.nas.org/blogs/article/partisan-registration-and-contributions-of-faculty-in-flagship-colleges