28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Česká společnost před bodem obratu

Průzkumy veřejného mínění nedávaly veřejným institucím a výhledům České republiky nikdy tak špatnou známku, jakou dávají v této době. Výsledky jsou tak špatné, až se zdá, že mnohem spíše popisují nějakou náladu, než aby odrážely stav reálného života.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 27.9.2011 11:09

Zajímavé je,

že zahraničními institucemi prováděné hodnocení naší ekonomiky, měny, vědy, politické důvěryhodnosti..., je mnohem lepší, než hodnocení "naše". To je smutný doklad nám nepřátelsky naladěné politiky "našich" masmédií. Autoři drtivé většiny oněch vykonstruovaných mediálních pseudoafér (které mají odvést pozornost od skutečných problémů) by měli skončit před soudem, protože pokud (vyjímečně)jejich aféra má reálné jádro, měli by být souzeni za to, že předčasným zveřejněním znemožnili její vyšetření, pokud ho nemá, měli by být souzeni za šíření nebezpečné poplašné zprávy.

Protože měření korupce (indexu jejího vnímání) je pouze měřením mediálně vytvořené "blbé nálady", neměl by nás tento index vůbec zajímat přinejmenším do doby než budeme mít (vlastní) důvěryhodná média nebo než bude korupce opět měřena daleko objektivnější metodou (pomocí intenzity styku občanů s úředníky).

R. Kříž 24.9.2011 23:06

paneboze...

omlouvam se za prispevek bez argumentu, ale tohle je tedy opravdu neuveritelne....

pokud budu parafrazovat kingsley amise, pak jeden ma chut na autora skocit a nacpat mu do nosu sklenenou kulicku....

K. Janyška 24.9.2011 8:43

Jděte ho háje s tou tzv. společností, marxisto... Dzp.

K. Janyška 24.9.2011 8:44

Re: Jděte ho háje s tou tzv. společností, marxisto... Dzp.

Marxisto Holube... Dzp.

P. Kozelský 24.9.2011 7:02

Proč ?

Nefunkčnost státní správy, nedostatek přímých demokratických metod vládnutí (referendum), naprostá nefunkčnost vztahu Policie - občan, zkorumpovaný a příliš složitý systém justice, reformy které místo řešení toku peněz v makroekonomice zatíží ty, kteří ještě nějaké hodnoty tvoří a měli by být pílířem vnitřní spotřeby státu, statisíce nevíme proč ze sociálního systému podporovaných nepřizpůsobivých a nepřevychovatelných, arogance nejvyšších "mocných" této země a jejich přezíravý pohled na občana, podpora pouze lobistických zájmů v paralamentu ... .

Asi netřeba dále pokračovat a  hledat příčiny onoho "prozření" , které je jen logické. Naprostá nedostatečnost vztahu občan - stát povede k tomu, že lidé nebudou tento stát-nestát respektovat v jeho nařízeních a zákonech a nezávisle na oficiální politice si vytvoří vlastní pravidla, vlastní stát ve státě, vlastní moc zákonodárnou i výkononou. Že je to nezdravé, nežádoucí a nebezpečné je jasné.

Arogance státního zřízení úplatků a moci stejně jako před rokem 1989 si toto však stejně jako předhozí mocipáni nepřipouští. Ten problém je jen a pouze ve formě a obsahu komunikace s občany této země. Ministr, který bije své spoluobčany a ještě má zastání premiéra, ministr, který dovolil rozkrást 400 milionů a přesto má podporu premiéra, to není normální, to není morální, to není občany akceptovatelné.

Dále opra vdu netřeba hledat zdroje oné nespokojenosti občana, je třeba hledat novou vládu, je nutné vypsat nové volby je třeba opustit stranický princip vládnutí, jež sice opustil ústavu, nikoliv však politický život.

O. Firtl 24.9.2011 13:43

Re: Proč ?

....ano, vypsat nové volby. No a co se změní? Vy nechápete, že právě volby o kterých mluvíte, jsou zodpovědny za dnešní neutěšenou situaci? Že právě volby demokratického stylu jsou zodpovědny za krizi v Řecku a problémy dalších státech EU? Pokud se nezmění současný volební systém, přijde den, kdy se k vládě dostanou lidé, které už další volby nepřipustí.....  

J. Kanioková 24.9.2011 17:00

Přesně !

"Demokracie je vždy ve své podstatě jen dočasná. Jednoduše, nemůže existovat jako permanentní formy vlády. Bude existovat do chvíle, kdy voliči objeví, že mohou sami sobě, svým hlasem ve volbách, veliče štědře přidat dary ze státního pokladu. Od tohoto okamžiku volí většina vždy kandidáty, kteří slíbí těchto darů nejvíce. V důsledku tohoto faktu musí každá demlkracie zahynout v důsledku nezodpovědného hospodaření. Kllaps demokracie jako důsledek fiskální nezodpovědnosti je vždy následován diktaturou.  Průměrný věk nejproslulejších světových demokracií od počátku historie je kolem 200 let.  Během zmíněných dvou století jdou národy vždycky následujícími etapami:  "

1. Od otroctví ( nevolnictvi )ke spiritualní víře.

2. Od víry k velké odvaze. (courage)

3.Od kuráže ke svobodě.

4. Od svobody k hojnosti.

J. Kanioková 24.9.2011 17:01

Re: Přesně !

5. Od hojnosti k sebeuspokojení.(complacency)

6. Od sebeuspokojení k apatii.

7. Od apatie k závislosti.

8. Od závislosti zpatky do otroctvi.

Dnes jsme rozprostřeni od 6 do 7.  Co 9?  Tuto fázi bychom mohli nazvat - čekání na Godota? Nebo Thatcherovou či něco víc ostřejšího?

J. Kanioková 24.9.2011 17:04

kruciš, ten pravopis..

K. Kužel 24.9.2011 4:02

Dohánění Německa a Rakouska

v životní úrovni se mi jeví jako dosti iluzorní. Staré spolkové země Německa nalily obrovské prostředky do nových zemí - bývalé NDR - a vyrovnání se stále jaksi nekoná. Však jsou z toho Němci pěkně nasr... frustrovaní. Do nás nikdo peníze pumpovat nebude, SPÍŠE NAOPAK. Takže pokud se v budoucnu našim nynějším zámožným sousedům přiblížíme, pak jedině za předpokladu nějakého tragického otřesu, o kterém nechci spekulovat.

K. Kužel 24.9.2011 3:53

Autor staví Klause

do jedné řady s Topolánkem, Paroubkem a Grossem. Je to jeho přesvědčení nebo jen povinné rituální zablití na adresu presidenta?

J. Kanioková 24.9.2011 2:57

Máte pravdu, autore,

“O morálních kvalitách politické elity se v Česku pochybovalo už dlouhá léta.”  A kde se nepochybuje? Je to všude stejné... Akorát ten divoký východ dřívějšího RVHP je postižený půlstoletím výpadku z demokracie,  tudíž si musí znovu projít dětskými nemocemi tohoto systému.  Proč ti věční a největší kritici se ukájejí nadáváním na netu a nejdou do politiky, aby to zachránili?

“Nutno si uvědomit, že v této situaci si společnost může pomoci POUZE SAMA, pokud nechce čekat na protektorát Evropské unie či MMF”...  Přesně, nikdo nám nepomůže, z recese jsme ještě nevybředli a žene se druhá vlna, nejspíš mnohem horší..  Ještěže máme korunu a můžeme pohybem kurzu měny krotit nejhorší výkyvy a nemusíme se teď hádat o euroval. Chudáci Slováci, držím Sulíkovi palce...

Že je nespokojenost? Není divu, lidi měli přehnaná očekávání... zapoměli na to, jak si stýskal Masaryk, že ptřebujeme mírový čas aspoň dvou generací abychom byli za vodou... I ten Mojžíš netahal ty lidi 40 let zbůhdarma...  No a to ani Masaryk, ani Mojžíš neměli protektora EU a takhle šílenou zadluženost a krizi

O. Firtl 24.9.2011 13:50

Re: Máte pravdu, autore,

........domácí elitu začli likvidovat Habsburkové po bitvě na Bílé hoře, v likvidaci nadále pokračoval Masaryk a dokončili ji komunisté...........zbyly nám jen oči pro pláč....