28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Česká národní povaha znovu přetřásána

Česká televize kdysi uvedla dva pořady: jeden s otazníkem („… a co naše nátura?“), druhý bez otazníku („Míra české stádnosti“). Téma patrně věčné a zcela jistě nevděčné. Však generalizacemi se vstupuje na tenký led, kde pro každé příliš všeobecné tvrzení se najde výjimka, nikterak ale neanulující to které pravidlo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 25.6.2019 22:16

Nejlépe

snad českou povahu vystihl Karel Kryl v písni Armáda míru:

https://www.youtube.com/watch?v=dzen4MG9GlU :-))

M. Pivoda 25.6.2019 21:54

Vzpomínka pamětníka

Ulč: "... Vyvinuli se z nás chytří milovníci života,“ jsem slyšel a snad to adjektivum „chytří“ bych pozměnil na „mazaní, ohební“..."

Snad to byly právě ty negativní vnější okolnosti českého státu, které umocnily pokřivenost domácích charakterů. Ta křivost charakteru tam ale musela být od samého počátku. Všiml jsem si toho u osmašedesátníků, kteří byli Sovětskou invazí v srpnu 1968 odstaveni od mocenského koryta. Po invazi bylo třeba ze strany vyškrtnout a vyloučit cca 10% členů KSČ, aby tato strana mohla Sovětům názorně prokázat, že se v Česku provedla jakási očista strany od pomýlených.

Pamatuji si, že když jeden poměrně slušný osmašedesátník, Kamil, koncem roku 1989 vyčítal jinému osmašedesátníkovi, ústavnímu om(r)dovi Sašovi, jeho nezřízený sexuální život, Saša tehdy odpověděl: "A co bychom potom měli jinak ze života?" Asi to Sašovo vysvětlení tehdy zabralo, protože Saša byl pak zvolen novým ředitelem našeho slovutného ústavu. "Pro" Sašu se tehdy vyslovily úplně všechny ústavní ženy. Asi tu svou nezřízenost ovládal Saša velmi kvalitně.

V. Petr 25.6.2019 22:27

Blbost. Z KSČ odešla nebo byla odejita třetina členů!

V. Petr 25.6.2019 22:29

A ještě, podnik, kde jsem tehdy pracoval byl extrém, tam

z 600 komunistů zůstalo 120, ovšem značné procento (asi většina) odešli sami.

K. Horák 25.6.2019 18:37

Kontrolni otázka

Proč váš hrdina Tigrid neodešel do lesů a nebojoval proti těm jeho komunistům ?

A. Nový 25.6.2019 13:51

:-))

Husák odhalil pomník svému vězniteli Gottwaldovi. K takovým nehoráznostem nedocházelo v žádné jiné zemi.

***

Co taková přítomnost Jean-Claude_Junckera na slavnostním odhalení pomníku K.Marxe, "milého" to daru Čínských komunistů.

J. Pavelka 25.6.2019 14:17

Re: :-))

Marx byl teoretik, který měl pouze tu smůlu, že se jeho plány někdo pokusil uskutečnit...jiní velmi uznávaní myslitelé měli to štěstí, že jejich plány nikdo se realizovat nepokusil...

F. Houžňák 25.6.2019 16:12

On ten Husák nebyl o moc lepší, přečtěte si jeho

životopis. Třeba měl toho Gottwalda skutečně rád.

K. Horák 25.6.2019 18:43

Re: :-))

Proces s Husakem proběhl v dubnu 1954, to už byl Gottwald rok pod drnem. Ale snahu jste měl.

V. Petr 25.6.2019 22:32

To je sice pravda, ALE zatčen byl už roku 1951!

R. Stary 25.6.2019 13:45

Mira ceske stdnosti.

Stare ceske porekadlo pravi:"V dome obeseneho o provaze nemluv".

P. Harabaska 25.6.2019 13:40

Článek je to hezký, ale zase jenom relativně

pravdivý. Ono je hezké hrát si na hrdinu, když někdo zavčasu emigroval, ale ne všichni měli tu možnost a všichni emigrovat stejně nemohli. Ostatně proč by někdo vytýkal někomu, že proti tomu zlu nebojoval, když sám před tím zlem utekl právě emigrací. Jako ti uvedení dělníci, kteří tak pilně pracovali pro Říši. Snáze se v cizině uchytí tisíc emigrovavších intelektuálů nežli tisíce děláků, kteří pro ty tamní domácí děláky představují nevítanou konkurenci. A kdyby, nedej pámbu, se do situace národního ohrožení (a tím nemám na mysli jen jazykové prostředí) během svých dějin, dostaly jiné národy, zdalipak by en bloc nejednaly stejně jako ti čeští srabíci? Anglofonní - např. z Kentu - to mají jistě snadnější. Ti sice mají většinou obdobné přechodné potíže se dorozumět, ať vyjedou do Northumberlandu nebo do Jižní Karoliny. Ale co ti chudáci Češi? Dobře jim tak! Měli se učit anglicky ze všeho nejvíce. I když budou umět krom češtiny třeba ještě německy, francouzsky nebo čínsky, stejně jim to dost často k ničemu nebude.

L. Sindi 25.6.2019 12:58

český negativismus

Ano, spousta věci je špatně, nejsme vzor vlastenců, bojovníků atd. Ale proč furt to sebemrskačství? Že jen ohýbáme záda, někdo nám ubližuje?Je tady přeci i spousta šikovných a chytrých lidí, kteří něco dokázali, vybudovali po plyšáku úspěšné firmy bez "naprivatizovaného" majetku. A i přes snahu většiny našich vlád se máme dobře jako nikdy předtím.

J. Kanioková 25.6.2019 12:17

BRILANTNÍ pane Ulči !

M. Půbal 25.6.2019 10:10

A kolik z těch hajlíčků bylo pražských Němců,

..máte tabulku? ..již 28. října 1939 na stejném Václavském náměstí proběhla demonstrace 100.000 lidí proti okupaci, potlačená německou armádou. To do budoucna nenašlo obdoby nikde v okupované Evropě.

A. Alda 25.6.2019 8:58

Základní české přísloví:

Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

J. Jurax 25.6.2019 13:10

Platí celosvětově. Ale výjimky mají šanci se dostat do čítanek. Daleko častěji však nevhodně pějící jenom přijdou o ten chleba.

M. Mikulec 25.6.2019 14:24

Re:

Tak. Stačí se podívat na masmédia, jak nálepkují někoho, kdo jde tzv.proti proudu a kritizuje oprávněně třeba Brusel. Kdežto na Donalda Trumpa nebo na Putina se může plivat, vyhrožovat jim beztrestně. To je zajímavé, jak se aplikuje dvojí metr.

V. Liptovský 25.6.2019 8:56

Po osemdesiatich rokoch...

...sa ľahko kecá... Beneša neuznávam - za jeho vzťah k Slovensku, k Štefánikovi, za intrigy, ktoré splietal. Ale v jednom mal pravdu - vzdorovať Nemcov bez akýchkoľvek spojencov (Francúzi zlyhali, Británii sme boli ukradnutí, Sovieti sami vraj nemohli) by bola národná samovražda. Veď na juhu sme mali Maďarov, na severe Poliakov - vždy ochotných zúčastniť sa na trhaní koristi (to sa napokon, žiaľ, potvrdilo). Takže Benešovo rozhodnutie bolo múdre a štátnické - bez neho by väčšina z nás tu nebola... A kolaboranti? Spomeňte si na Slobodné Francúzsko... Istý francúzsky historik(či filozof) napísal knihu o tom, aká je kolaborácia dôležitá pre prežitie národa (nekomentujem).

A. Alda 25.6.2019 9:00

Ach, Štefánik...

Kdyby býval nezemřel, dějiny by se odvíjely výrazně odlišně. A my bychom zde měli dosud federální stát česko-moravsko-slezsko-slovensko-rusínský.

A. Jaroš 25.6.2019 10:29

Re: Ach, Štefánik...

Ach pane Aldo, alternativní historiku,

Keby nebolo pršalo,

bolo by mi dievča dalo...

Taky moje oblíbená

J. Jurax 25.6.2019 13:12

Ano. Možná. A možná ne.

P. Harabaska 25.6.2019 13:58

Re: Po osemdesiatich rokoch...

Aký ste veľkorysý k tým Čechom. Len neviem, či hovoríte o celom tom štátnom paškvilu Československo alebo len o Zemiach koruny českej. Ak by ste hovoril len o nich, musel by ste doplniť k tým, kto sa na trhanie koristi tešili, aj o príslušníkov vtedy tak nazývanej východnej vetvy národa českolovenského. Takže zostaňme radšej u filozofa Pišty Demetera z Trenčianskej župy, ktorý povedal: Poznám iba troch dobrých Čechov: Karol štvrtý, Ján Becher a Rudo Jelínek. A to ešte ten Becher z Karlsbadu bol Nemec. Prečo? Pretože Moravské Slovácko chceli ako kus Slovenska.

V. Liptovský 25.6.2019 14:28

Re: Po osemdesiatich rokoch...

A trošku menej zmetene by to nešlo? Mimochodom - o pripojenie Slovácka sa snažil istý moravskoslovácky maliar Jóža Úprka - ujo Hitler to však rázne zatrhol... "Východná vetva" s tým nič nemala spoločné. A keď už o tom - "študovať, študovať, študovať" históriu. Potom písať - ale zrozumiteľne...

P. Harabaska 25.6.2019 14:42

Re: Po osemdesiatich rokoch...

Ale no tak. Vždyť na Slovensku se říká, že na Záhorí ani nežijí správní Slováci. A to Slovensko na té válce také sice tratilo nějaké to území na jihu, ale co ten územní zisk kdesi na Oravě a na Spiši? Pravda, kukuřici se tam nedařilo, ale územní expanze to přece byla. A ještě drobnost, nerad opravuji, nepíše se správně slovensky zmätený?

V. Liptovský 25.6.2019 15:26

Re: Po osemdesiatich rokoch...

No dobre, tak "zmätene", máte pravdu - nepíšem knihu, nekontrolujem vždy po sebe, čo je chyba... Ale o akom územnom zisku na Orave či na Spiši, to sa len vrátilo to (pár štvorcových kilometrov), čo zabrali vojensky Poliaci v čase, keď brali Tešínsko a Jesenicko na Morave. Poliaci sa doteraz sťažujú, že slovenskí vojaci vraj "vstúpili na ich územie" v rovnakom čase ako Nemci. Ale - že to boli oni, kto vlastne začal vojnu (i keď historici sa dohodli, že vojna sa začala až 1. septembra 1939, čo bolo predtým bolo so súhlasom VB a Francúzska, teda sa vraj neráta) spolu s Hitlerom, o tom neradi počúvajú...

P. Harabaska 25.6.2019 15:41

Re: Po osemdesiatich rokoch...

Neberte mě vážně. Jen vás tak pošťuchuji. Ve skutečnosti jsem polo-Čech a polo-Slovák a Slováky mám rád a v plné vážnosti. Takže "Do vi".

V. Liptovský 25.6.2019 15:45

Re: Po osemdesiatich rokoch...

Však to ani vážne neberiem -zabávam sa....

J. Poživil 25.6.2019 8:07

„Míra české stádnosti“

Kolaboranti tu byli vždy. Za druhé světové války to byli ti, co hajlovali na Václaváku a pak udávali sousedy. Za bolševika Stbáci, PSVB a další dobrodinci. Dneska tu máme eurohujery, co nám káží cosi o zaprděných čecháčcích.

Rozpoznávacím znakem kolaborantů staršího věku je, že vždycky umí včas vycítit změnu ve společnosti a včas převléct kabát. Z těch starších mě napadá například Mikuláš Bek, Petr Pithart, Jaromír Štětina. U těch mladších to nahrazuje nadšení pro lepší zítřky. Zde například lze uvést pladé poslance za Piráty.

A. Alda 25.6.2019 9:02

Je třeba jít mnohem hlouběji do historie

a zjistíme, že to tak bylo pořád.