28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Bylo to horší, nebo lepší?

S jistým významným brněnským zoologem rád jezdím do terénu. Je radost se s ním bavit nejen o biologických disciplínách, ale i o literatuře, divadle nebo hudbě. Jediné téma, které raději neotvírám, je politika. Kolega byl za totality šikanování komunistickými mocipány. Jakmile někdo kritizuje současný režim, tak kontruje: Jestliže někdo říká, že je to teď horší než za komunistů, tak lže.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 20.2.2011 20:24

Pro milovníky nesvobody není komplikovaného vůbec nic ! Komunistický zločinecký režim byl pro ně jednoznačně lepší !!! Dzp.:

M. Volf 20.2.2011 15:16

Nikdy v historii se neměli dělníci lépe.

Ani mít už nebudou, jedině zas nakopat mafiánským harpagonům.-)

O. Kadlec 20.2.2011 15:20

Re: Nikdy v historii se neměli dělníci lépe.

To myslíte za komančů? To máte pravdu. A představte si, že to je právě flagrantně špatně. To jsme věděli a proto jsme taky nechtěli mít se takhle blbě a bezvýchodně lépe. Lidi, dokonce ani dělníci, nejsou krávy. Nestačí nám žrát, stát, nic nedělat a jen se nechat dojit.

M. Volf 20.2.2011 15:31

Re: Nikdy v historii se neměli dělníci lépe.

To je teď komplet, jen na žraní se jaksi nedostane.

O. Kadlec 20.2.2011 15:33

Re: Nikdy v historii se neměli dělníci lépe.

Tak nebuď kráva, vole.

V. Vlach 20.2.2011 12:09

liberální kapitalismus s prvky mafiánského klientelismu

Spíše Mafiánský klintelismus se stopy liberálního kapitalismu.

F. Kusák 20.2.2011 11:48

Srovnávat

můžeme, ale zatím, co jsem četl, jsou ta srovnání nesmyslná. Buď jsou emotivní anebo srovnávané parametry jsou vybrány příliš subjektivně, takže vypovídající hodnota nepatrná. Jiná věc je pak chtít návrat starých, "dobrých" časů. Tak to už je úplná zhovadilost. Jde přeci o dynamické, biologické systémy a to, jak známo, nelze nikdy opakovat. Já bych spíše doporučoval řešit současné, resp. budoucí problémy. Má to větší smysl a analýzy nechat historikům. 

P. Rychetsky 19.2.2011 22:56

srovnavat je dulezite, a vezeni ma take sve klady

Urcite je dobre si uvedomit vyhody vezeni. Kdyz jste za katrem, tak je vyborne, ze telo ziska pravidelnost. Stava se v pul sesty rano a pak je snidane. Navic clovek nema tak velky stres, protoze mu program uz naplanovali. Take malokdy zanedba snidani, protoze nejsou zadny haranti, kteri tak protivne vyrabeji krize, kdyz se to nejmene hodi. Velice dulezite take je, ze chodite vcas spat, a navic strizlivy. Kazdy rozumny clovek prece nenavidi ranni bolehlavy.  No a navic ziskate plno pratel, jelikoz se setkavate se spoluvezni pravidelne, a ti jsou navic mnohem milejsi nez bachari, tak ten vztah je nejaky vrelejsi. Mate i svobodu napsat pribuznym. Casto ji nevyuzivate, to je pravda, ale ta svoboda tam je. Rovnez je i o neco vice casu na studia. Doma byste po celodennim frmolu akorat jako vul sjel zpravy a usnul po dvou minutach telenovely, ve vezeni ale muzete mit rozectenou knihu, a cas ji dokoncit. Obcas je take dobre nekoho bonznout, protoze se pak se daji ziskat delsi prochazky na jarnim slunicku, a ty jsou, jak kazdy objektivni clovek vi, velice dobre pro vase zdravi. Spolu s pravidelnym cvicenim, ktere je mimo vezeni tak casto zanedbavano.

Pripojuji se k hlasum, ktere tvrdi, ze srovnavat komunisticky teror se soucasnou svobodou je nehoraznost. Autore, vas pritel je velice rozumny, ze se s vami o politice nebavi, protoze by se brzy uplival k smrti.

M. Pivoda 19.2.2011 22:51

Kdo je kdo (who is who)?

"... u lidí deklarativně pravicových (někdy i bývalých členů KSČ) vidím pouze bezostyšnou hrabivost, zkorumpovanost a nekompetentnost."

Jak to vidí autor a čtenáři? Předstírali za socialismu bývalí členové KSČ že jsou komunisté (ač fakticky byli bezohlední kapitalisté)?

Nebo naopak: předstírají dnes faktičtí komunisté (tj. bývalí členové KSČ), že jsou dnes jen příležitostní kapitalisté (aby tak rozložili kapitalismus zevnitř)?

Zeptáme se jich na to na moderním fMRI detektoru lži? Hm. Možná, že bychom zjistili, že ani oni sami to o sobě vlastně neví.

Možná ale, že v dobře hlídaném vězení by ten životní postoj mohl být nepodstatný.

O. Kadlec 20.2.2011 0:18

Re: Kdo je kdo (who is who)?

Ono spíš jde o to, že za dvacet let svobodného života se dávno prokázalo, kdo je gauner, kdo je egoista, kdo je blbec, a kdo slušný člověk. A pozorovatel vidí, že s nějakým členstvím v KSČ to má jen málo společného.

J. Kanioková 19.2.2011 19:00

S kritikou pohozených PETek naprosto souhlasím,

vraždila bych. Holt to je tím, že nás socík odnaučil vážit si majetku. Nejen vlastního.  A hlavně v panelácích vyrůstající generace se chovají naprosto nezodpovědně. Byt vyšperkovaný, ale za dveřmi bytu.... škoda mluvit. Holt společné vlastnictví, výtahy orvané, stěny poškrábané, sklepní chodby jako odkladiště, kolem baráku vrstva nedopalků (jsem kuřák). Sníh a bláto nanosené až k bytům, ve výtahu podestýlka.

Ale argument, že vše je podřízeno diktatuře peněz, ten je uhozený.  Právě socík padl na hubu proto, že s tímhle si moc starostí nedělali. Ekonomika je naprostý základ. Zaměstnanci se většinou tvářili, že pracují, a stát se tvářil, že je "dobře" platí. socík prostě zkrachoval, vyráběl nekonkurenční výrobky, které od nás brali hlavně jen ti, co brali na dluh.

Spousta věcí současnosti mě mrzí, ale v žádném případě to není horší, než za totáče.  Třeba ta autobusová doprava, není možné nekonečně dotovat autobusové linkdy, kdy jsou v autobuse obsazeny čtyři místa.  No a čím to dotoval předchozí režím? Nejprve okrad o majetek vlastní občany, pak neinvestoval do " státních podniků", aby byly a vyráběli modernějí a technologicky na úrovni. Neinvestoval do infrastruktury, baráky často vypadaly, jako by tu prošla válka. Takže bývalý režim nejdřív žil z loupeže a když už nezbývalo, tak na úkor budoucích výnosů, které z moderních firem mohly být. To není diktatura peněz, to je prostě síla a nezvratnost ekonomických souvislostí.  A že je někde korupce? Tak odbourejme přerozdělování, které to umožňuje.  A volební kampaň? Holt, demokracie je soutěž stran. S tím je třeba se smířit. Jestliže si strana nedokáže sehnat na kampaň, zřejmě má málo členů a příznivců. Jestli má málo členů, asi její myšlenky nejsou tak úplně žádané.  No, taky bych ráda volila stranu, která se možná nikdy do vrcholné politiky nedostane, ale to k demokracii patří.

J. Kanioková 19.2.2011 19:03

To je reakce na p. Frejlacha

O. Kadlec 19.2.2011 19:17

Re: S kritikou pohozených PETek naprosto souhlasím,

Madam - "odstranit přerozdělování" je stejná bolševická vymoženost jako "odstranit vykořisťování".

Když komunisti "odstranili vykořisťování" lidi zjistili, že jsou vykořisťováni mnohem bezohledněji, než před tím. Kdyby pravičáci "odstranili přerozdělování", dopadne to s korupcí právě tak.

Skutečným prostorem ke korupci není přerozdělování, ale "úzký profil". Některé věci prostě nejsou pro všechny. To si jsou lidé vědomi dávno. Rudí bolševici slíbili lidem, že až se odstraní vykořisťování, bude mít každý co potřebuje. Dnes to vypadá jako jasná blbost. S vaším předpokladem je to stejný: kdyby někdo vnutil společnosti odstranění přerozdělování, zjistí se, že věci těžko dostupné jsou stále těžko dostupné, nebo ještě hůř dostupné, a korupce poroste.

Zkrátka černým bolševikům nevěřím jako jsem nevěřil těm rudým

J. Dlouhy 20.2.2011 4:13

Re: S kritikou pohozených PETek naprosto souhlasím,

Asi jste nepochopil - odstranit prerozdelovani je odstranit bolsevismus. Korupce se deje jen s penezi danovych poplatniku. Kdyby vse bylo privatni, nebyla by korupce.

O. Kadlec 20.2.2011 7:11

Re: S kritikou pohozených PETek naprosto souhlasím,

No to je právě ta bolševická iluze. Realita v zemích, kde je vše privátní (Somálsko) to vyvrací. Dějiny v těch obdobích, kdy bylo privátní dokonce i právo, to vyvrací taky. Je to prostě nesmysl.

O. Firtl 20.2.2011 15:00

Re: S kritikou pohozených PETek naprosto souhlasím,

..........zvolil jste si špatný příklad (Somálsko). Tam panuje anarchie. Bohužel, co se týče civilizovaných zemí západního stylu, nikde není všechno privátní. Jisté ale je, že s vyšším procentem peněz odebraným daňovým poplatníkům státem k přerozdělování, se současně zvyšuje korupční jednání politiků.......   

O. Kadlec 20.2.2011 15:15

Re: S kritikou pohozených PETek naprosto souhlasím,

Aha!? Zvyšuje se korupční jednání POLITIKŮ. Nezvyšuje se riziko korupčního jednání. Prostě za jiných okolností se snižuje moc politiků a tím samým zvyšuje moc a korupce u jiných osob - třeba úředníků, nebo warlordů, nebo prostě toho, kdo poskytuje to, kvůli čemu se vyplatí někoho korumpovat.

Příklad jsem zvolil dobrý. V Somálsku nepanuje přesně vzato anarchie, ale lokální privátní moci. Zákony tlupy. Je jich mnoho, je to zvenku nepřehledné, proto se vám to jeví jako anarchie. V jakékoli zemi na světě, i u nás, nelze dosáhnout toho aby bylo všechno privátní bez likvidace nejprve demokratických institucí a pak pravděpodobně i státní struktury. S privatizací všeho se prostě dostanete do situace třeba Somálska nebo taky Haiti. Tam je ta vaše anarchie.

O. Firtl 20.2.2011 20:38

Re: S kritikou pohozených PETek naprosto souhlasím,

..........příklad jste zvolil špatný. Sám říkáte, že v Somálsku panuje zákon tlupy či-li anarchie. V Haiti zase není všechno privátní...... S minimem peněz k dispozice pro přerozdělování se logicky minimalizuje příležitost ke korupčnímu jednání........netřeba korumpovat tam, kde nic není....kapiš?????? A zase mluvíme o civilizovaných zemích ne o Timbaktu....

O. Kadlec 20.2.2011 20:52

Re: S kritikou pohozených PETek naprosto souhlasím,

Kde nic není, není civilizovaná země chlape!!!

Korumpuje se tam kde je důvod ke korupci. Například u soudu: strany korumpují soudce, protože chtějí VYHRÁT SPOR, a ne proto, že soudce je placen státem. Bude-li soud privátní, jako ve XIII.stol., důvod ke korupci nezmizí. Anebo se korumpuje městský úřad, aby někdo konkrétní DOSTAL ZAKÁZKU, a korumpovat se bude nějaký manažer nebo úředník a.s. úplně stejně, pokud tuto zakázku bude přidělovat tato spol. Také přestupník korumpuje policajta aby NEDOSTAL POKUTU, a bude korumpovat soukromou security company, pokud na pravidla bude dohlížet ona.

Pouze tam, kde není civilizace, kde nejsou STÁTNÍ INSTITUCE, změní se způsob korupce - a sice tak, že se nevybírají úplatky, ale výpalné. Soudím že úplatky v civilizovaném prostředí jsou pořád ta lepší varianta korupce, než gangy a výpalné.

K. Kužel 19.2.2011 18:53

Doporučuji antinostalgikum:

Na svém blogu jsem spáchal seriálek Staré zlaté časy, který je do značné míry odpovědí na tento článek. Je to mezi prvními články na přehledu blogu

www.karelkuzel.cz

K. Frejlach 19.2.2011 18:21

Autobusy, igelitové tašky a PET láhve

S autorem souhlasím. Domnívám se, že každá z těch dob, předrevoluční i porevoluční má své zápory i klady. Současným záporem je to, že vše je podřízeno diktatuře peněz. I demokracie - volby vyhrává ten, kdo má velké finance ke kampani. I třeba noviny - jejich náplň a názory jsou určeny tím, s čím souhlasí zadavatelé reklam do nich. Když k nám těsně po roce 1989 začali ve větším počtu jezdit lidé ze Západu, vyzdvihovali u nás některé klady, které jsme my přehlíželi. Pamatuji si na Američany (psalo se o tom), kteří žasli nad tím, jak jsme šetrní k životnímu prostředí. Tím, že do každé vísky zajíždí autobus, který dopravuje více lidí, u nich prý ropné monopoly úmyslně autobusovou dopravu zlikvidovali. Nebo i tím, že pro nákupy v obchodech zde zásadně používáme tašky (třeba igelitové), pro vícenásobné použití. Dnes už obojí neplatí. Diskutující paní Podroužková pochybuje o současné vyšší kriminalitě než dříve. Ta kriminalita je nejen vyšší, ale přesněji daleko vyšší! Není se čemu divit, vždyť jde o majetky a o peníze. A ty pohozené lahve o kterých stejná paní pochybuje? Kde jsou? Úplně všude. Stačí zajít do lesa, PET lahve tam pohazují hlavně lidé z měst. Ti z vesnic na to jdou jinak, spalují je v kamnech či v kotlích - poněvadž za odvoz odpadků se platí. Tím dokonale "zlepšují" životní prostředí. Zálohované lahve neodhodí prakticky nikdo, ovšem kromě bezdomovců. A zase je to vše o penězích.

O. Kadlec 19.2.2011 18:45

Re: Autobusy, igelitové tašky a PET láhve

"Pamatuji si na Američany (psalo se o tom), kteří žasli nad tím, jak jsme šetrní k životnímu prostředí."

- jste praštěnej pavlačí, člověče.

To je zajimavý kolika nesmyslům lidi věří. Musí. Dřív měli hastrmany a hejkaly, doktoři jako táta starej Čapek je poslali do pohádek, tak co si mají vyprávět? Tak teď mají takovýhle pohádky o zcela nedávné minulosti.

J. Dlouhy 20.2.2011 4:10

Re: Autobusy, igelitové tašky a PET láhve

Neslo by to jednoduse resit zalohou i na PET-lahve? Jinde uz to existuje. Vse se da resit penezi.

J. Kanioková 20.2.2011 14:44

Nešlo,

nedovedete si představit, jak by to bylo ekonomicky šíleně neúnosné. Ty petky nejsou jako sklo, které se dá slušně vyčistit a znovu použít. Takže druhotně k stejnému účelu použitelné nejsou. Jsou objemné a denně strašné množství, takže by je musel kdosi vykupovat (mzda), bedny s nimi skladovat (čili velké prostory taky nejsou zdarma), přepravovat k dalšímu zpracování (doprava) a vlastní zpracování (technické zařízení + mzdy).  Ta záloha by musela být hodně velká, aby se to rentovalo a v podstatě by se asi nevracela, jinak by to nemělo smysl. Takže by to muselo být v ceně produktu.  A ten materiál z petek není zas až tak moc využitelný.

J. Pašek 19.2.2011 18:20

Zastaralé a páchnoucí fabriky-provozy . . .

které dělaly z 50 letých invalidní starce . . . . Zaneřáděné řeky do kterých fabriky beztrestně zbavovaly smradlavých, páchnoucích odpadních vod a dehtů . . . . Vždy přítomný škodlivý puch kdekoliv byla nějaká chemička  jako třeba Neratovice, Ústí n.L. - Střekov . . . . Lesy ničil acidní déšť z nečištěných odpadních plynů z uhelných elektráren  . . . .Vždy přítomný existenční strach mluvit na veřejnosti nelichotivě o KSČ . . . Přitroublé oslavy-transparenty-průvody-projevy na 1. Máje . . .  A co knihy, noviny, časopisy, muzika? Na které KSČ "nekývlo" ty nebyly . . . Normální smrtelníci mohli jenom snít jezdit si na výlet či dovolenou na Západ . . .  Výběr aut? Škoda, Trabant, Wartburg, Moskvič předražený aušus prdítka . . . . atd, atd, atd . . .  A autor si kecá rozumy o dnešním kácení lesů a rybnících . . .  jako kdyby se za komoušů nekácelo a nepěstovali kapři . . .

J. Ráž 19.2.2011 16:07

Kupodivu

s mnoha závěry úvahy pana Vlašína souhlasím. Zejména s popisem nechutné devastace našich lesů a chování mnoha našich "rybníkářů". To sedí!! Ale do textu, který má jakoby srovnávat "tehdy" a "dnes" se to nehodí. To už bychom mohli předložit jako kriterium srovnání který režim je lepší dnešní 10% nezaměstnanost se 100% zaměstnaností v Hitlerově Německu.

Jediným opravdu objektivním kriteriem srovnání mezi tím "před" a "po" (myslím tím rok 1989) je míra svobody jednotlivce. A tady je výsledek srovnání zcela jednoduchý!

O. Löbl 19.2.2011 12:06

Individualist

Jednotlivý člověk je se sice zařazuje do druhu zvaného člověk, či živočicha s duševními vlastnostmi které vlastní pouze on, ale pouze jednotlivý člověk tedy konkretní člověk je podstatný, rozlišný, distikní a podstata či substance, ve své formě a duši, nebo ducha. Jiná cesta není.  

K. Podroužková 19.2.2011 11:25

Zelené zamyšlení

Povedeně zelené "zamyšlení", jen co je pravda! Srovnávat nemůžeme, protože tenkrát nebyly mobily, compy a oteplovací víra? Existovaly přece jiné věci a víry, jež jinde byly, ale u nás být nesměly. Takže i to souviselo s režimem, Vy rozumbrado! Vy mně připadáte, jako spadlý z Marsu! Dalo se bojovat s KSČ asi stejně úspěšně jako dneska s "všemohoucností peněz". Kolik soudů se tenkrát vedlo proti KSČ? Dalo se protestovat, či spíš odhalovat pravdu a za to se pak nechat zavřít. Ale abych já jako občan podala žalobu na KSČ, že omezuje má ústavní práva??? Zelení dnes žalují kdekoho, zdržují životně důležité stavby neustálými odvoláními a Vám se to zdá málo? Vždyť šťouráte úplně do všeho!!! Jak jste přišel na tu nižší kriminalitu? Dneska si dva ožralové nafackují před hospodou a večer je to ve zprávách. Tenkrát se nezveřejňovalo nic, protože socialistický člověk je lepší, moudrý, pracuje a na nepravosti nemá čas! Příklad zálohovaných lahví, po jejichž návratu voláte, je úplně mimo. Byly k mání minerálky, tak čtyři druhy, pivo, litrovky vína a sodovka, ještě předtím litrovka a půllitrovka mléka. Tedy šest druhů lahví na mizerný sortiment nápojů. Dnes si konečně můžeme vybrat podle chuti a opravdu nevím, kde vidíte ty povalující se lahve?!! Ve školství srovnáváte pochybení úzkého okruhu lidí se státem preferovaným regulérním "studijním" oborem! Vaše názory  jsou vzdáleny od reality stejně jako minulý režim od současného a vypovídají o mnohém. Hezky se socializujte mezi sebou a nepleťte se do života normálním dospělým lidem!

L. Severa 19.2.2011 13:33

Re: Zelené zamyšlení

Ano, zelené zamyšlení. Komunistický režim byl jednoznačně zločiný, s napáchanými škodami materiálními a hlavně  morálními se budeme vyrovnávat ještě desítky let. Možná se zde časem dočkáme článku,  ve kterém se dočteme, že týdení rekreace ROH stála 70 kčs a rohlík byl za 30 haléřů.

P. Beránek 19.2.2011 21:39

Re: Zelené zamyšlení

A nebyl?