29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Ministerstvo zase perlí...

Počet zaměstnanců ve školní kuchyni by se podle ministerstva školství měl řídit počtem uvařených porcí. Vzniká tak další ministerská tabulka, která bude školám něco diktovat. Po pamlskové vyhlášce je to další zbytečná regulace z dílny tohoto úřadu, kde očividně něco nepěkného řádí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Medek 24.1.2017 11:36

Co začít u sebe ?

Asi by se dalo s Vámi souhlasit,ale nechtělo by to začít u sebe?? Počet obyvatel Chrudimi - 23061 ( Wikipedie) počet ůředníků rok 2015 - 221. To je jeden úředník na 104 obyvatel!!!

A. Alda 24.1.2017 11:50

Verifikace teorie praxí.

Až bude mít Chrudim 140 občanů na jednoho úředníka (úředníky jsou i "uvolnění" papaláši), aniž by se tam veřejná správa zhroutila, budeme moci začít brát autorova slova trochu vážněji.

P. Švejnoch 24.1.2017 13:21

Re: Verifikace teorie praxí.

No, já si myslím, že úkoly veřejné správy nejsou zase tak výrazně rozsáhlejší, než byly za první republiky. Mám na mysli ty skutečné úkoly, tedy ty, které jsou skutečně nezbytné pro chod obce (a, ano, míním tím i stát ;-) ). To, že si současná veřejná správa sama vytvořila abundantní a zbytnělou agendu, na celkem nepatrném nárůstu úkolů pro chod obce skutečně nezbytných nic nemění.

Takže - až bude poměr počtu erárních úředníků k obyvatelstvu opět 1 : 140 (třeba), veřejná správa se nezhroutí, jen potom tito erární úředníci budou muset opět začít vykonávat jen ty činnosti, které jsou po nich občany skutečně žádány...

A. Alda 24.1.2017 13:31

Ale to jsme už někde jinde.

Úředníci sami si své úkoly nevymýšlejí. Přáním každého noírmálního úředníka je klid a pohoda. Jsou to politikové, kdo jim zadávají úkoly. Mnohdy velmi nesmyslné, mnohdy hloupé, často protiprávní...

P. Švejnoch 24.1.2017 14:03

Re: Ale to jsme už někde jinde.

Částečně (možná dokonce z větší části) to asi tak je. Z pohledu mého příspěvku to má dvě "ale":

1) je otázka, kolik z těch úkolů zadaných politiky ve skutečnosti vychází z podnětů možná ne úplně posledního referenta někde na přepážce, ale přesto z podnětů úředníků - v tomto případě úředníků středního a vyššího postavení v hierarchii aparátu (vedoucí odboru etc..), kteří si potřebují dodat na důležitosti a vážnosti, na moci a na k tomu příslušejících penězích a ...

2) do důsledku vzato, ani politik (tedy řekněme ministr a s přimhouřením obou očí i jeho náměstci) nejsou ničím jiným, než úředníky - v tom smyslu, že mnou byli najati ke správě mého státu.

Čili znovu říkám - až bude poměr zpět na 1 : 140, veřejná správa se nezhroutí, ale začne vykonávat jen ty funkce, které jsou životně důležité.

Z. Lapil 24.1.2017 18:27

Re: Ale to jsme už někde jinde.

Ne tak úplně. Viz reakci pana Švejnocha.

A Parkinsona trochu konkrétněji znáte? Tedy toho přes byrokraty, ne toho přes třaslavý ruce.

Pravil: úředník chce rozmnožovat své podřízené, nikoliv konkurenty; úředníci si navzájem přidělávají práci (počet zaměstnanců úřadu stoupá, aniž by se to projevilo na jeho efektivnosti).

A taky: „Muž, kterému je odepřeno rozhodovat o důležitých věcech, začíná považovat za důležité to o čem rozhodovat smí.“ Myslím, říkám už já, že by neprotestoval proti rozšíření úvahy na ženy.

ote-parkinson/?q=8893

P. Švejnoch 24.1.2017 13:07

Re: Co začít u sebe ?

A Vy se domníváte, že chrudimští úředníci jsou jediní, kteří pečují o blaho chrudimských občanů? Možná zapomínáte na krajské a centrální úřady.

Je fakt, že počet "erárních" úředníků (tedy státních, krajských i obecních) je těžké najít, ale všechny prameny, které jsem na toto téma četl, uvádějí podobný počet - někde mezi 200.000 až 250.000 lidí. Což odpovídá autorem uváděnému poměru.