16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Cesta do hlubin študákovy levičácké duše

Právě probíhající spor o podobu českého vysokého školství je přímo ukázkovým příkladem, jak se mohou obě strany, třebaže velmi hlasité a přesvědčené o správnosti svých postojů, hluboce mýlit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Václav 13.3.2012 16:09

Panu Zálomovi

Vážený pane, trošičku vyplývá z vašeho psaného projevu, že jste asi studovaný člověk. Zajímalo by mne, kdy a za jaké peníze jste vystudoval. Školství je jeden kamínek mozaiky, která se bortí pod necitlivýma nohama. Mluví se stále o levičáctví a pravičáctví, i když mnozí lidé, mluvíce o tomto problému, neví, o čem to vlastně diskutují.

  Upozorňuji, nejsem levičák,ale ani pravičák, tím, že jsem prožil jako malé dítě válku, za to celou dobu temna v bolševické rezervaci, na rozdíl od dnešních různých "hrdinů" kteří se pod jhem bolševizmu ohýbali, schopni vykonávat různé nedůstojnosti, jenom aby se něco nedobrého nedotklo jich samotných, jsem byl léta za své přesvědčení "vládnoucí třídou". O to více v současné době hledám demokracii, sílu Klausova trhu, hledám proklamovanou svobodu, vědom si i povinností ke svobodě patřící.

 Přicházím na to, že se vše špatné svádí na levici na "socany", při tom zjišťuji, že nejvíce afér a nejvíce gaunerů pochází ze stáje ODS. Zjišťuji. že si mnoho lidí plete pojem demokracie s klepto nebo gaunerkracií, že ruka lumpa a zloděje by měla zdobit naši vlajku místi nápisu, hovořícím, že pravda zvítězí.

Vystudoval jsem vysokou školu za bolševika, i když jinou, než jsem chtěl, ale nebyla, jak tvrdí mnozí, zadarmo. Neměl jsem stipendium a nárok na kolej, musel jsem si přivydělávat na studium, protože by to rodiče finančně neutáhli.

Při nejisté situaci si mnozí nadaní mladí lidé rozmyslí jít studovat dále, když začnou s dluhem, malým platem a hrozbou exekutora i na majetek rodičů. To znamená, že i startovací čára není stejná, že má smůlu student z vysokoškolské rodiny, protže jeho rodiče vědci vydělávají podprůměrný plat. Byl bych pro placení za opravák, nebo opakování ročníku, ale s názorem o levičácké študácké duši asi patříte k té vrstvě lidí, která přišla k penězům asi snadnýmn, možná, že i ne zcela poctivým způsobem.

L. Orlita 11.3.2012 23:06

kdo na to má, si koupí titul- takže tržní školstvtí tu už je

je zbytečné se zabývat argumentací pro školné- v současném zlodějském bordelu se moc dobře obhajovat nedá. Ve zkorumpovaném státě si korupční mafie koupí tituly, aby mohla být na místech, zajisťující jim neadekvátní výdělky a korupční zakázky. To je zásadní problém a školné je jen způsob, jak si chtějí korupční mafiáni zajistit další vykrádání státního eráru. Vykrádáný státní erár už nezvládá financovat školy, že. Takže studovat budou jen děti bohatých rodičů (tím se úroveň vzdělání automaticky nezvýší) a pak ti, co si titul rovnou koupí.

I. Hil 11.3.2012 21:08

Hezké, dlouhé, nečetl jsem ale zaplaťpánbůh,

že študáci mají levičáckou duši. Bylo by smutné kdyby to byli rovnou bezpáteřní karieristé....

M. Prokop 11.3.2012 21:11

Re: Hezké, dlouhé, nečetl jsem ale zaplaťpánbůh,

Bezpáteřní kariéristé mají dost často levičáckou duši.

M. Procházka 10.3.2012 22:49

Neviditelná ruka........

Pane Zálom,ještě horší je to,že je podporují velice hlasitě i jejich profesoři,učitelé,kteří si myslí,že mají pravdu.Ještě se nevymanili z krachu fakulty v Plzni a Dobeš je poddajný jako žvýkačka.

P. Skřivan 10.3.2012 22:19

Neviditelná ruka trhu,

to už jsem někde slyšel ... ? :-)))

Třeba takový základní výzkum v tržní podobě, to by byla úplně převratná věc: veškerý výzkum by se převrátil a potopil. :-) ... ale přátelé trhu by tleskali. Hlupáčkové nepochopili rozdíl mezi občanskou společností a divokým západem volné soutěže ... .

Tržní vysoké školy jsou blbost: tečka. Kam se podíváte, jsou vysoké školy všechno, jen ne firmy na dělání peněz ... .

J. Václavíková 10.3.2012 22:53

Re: Neviditelná ruka trhu,

To je těžké, když každý, kdo má v zadku díru, je kompetentní posoudit, co se má na školách učit.

M. Prokop 11.3.2012 21:13

Re: Neviditelná ruka trhu,

To je holt problém, když si někdo plete vysoké školy na tržním principu a firmy na dělání peněz.

To vám na tom VUMLu nevysvětlili, že?

J. Šejnoha 10.3.2012 22:09

tak se pěkně pohádejte

Naše diskuse  jsou čistě  akademické, protože  vše  zásadní stejně  rozhodne a  nařídí 

EU komisariát.   

Samozřejmě to bude  hodně v socialistickém duchu.

J. Kanioková 10.3.2012 21:48

Skvělý rozbor této situace, užitečný článek...

O. Uživatel 10.3.2012 21:53

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 10.3.2012 21:18

"Je to trh, co může vysoké školství očistit od nesmyslných a směšných oborů, které nejsou nikomu ku prospěchu a pouze produkují davy ignorantů honosících se vysokoškolským titulem."

To je slepice a vejce zbytečných úřadů, ať už místních nebo eunijních.

Dokud budou existovat zbytečné až škodlivé úřady, dotud budou pro ně školy produkovat titulované příživníky. Ať už za peníze z daní nebo za peníze dotyčných.

J. Šejnoha 10.3.2012 21:59

Re: "Je to trh, co může vysoké školství očistit od nesmyslných a směšných oborů, které nejsou nikomu ku prospěchu a pouze produkují davy ignorantů honosících se vysokoškolským titulem."

To je pravda, ale velký přebytek nepoužitelných absolventů zbytečných oborů vytváří tlak na  zřizování dalších  zbytečných ústavů, kam se tito absolventi posadí,  aby se  snížila nezaměstnanost a zajistil "sociání smír" ve  společnosti.

O. Uživatel 10.3.2012 22:04

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 10.3.2012 22:04

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 10.3.2012 21:09

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 10.3.2012 21:11

Uživatel požádal o vymazání
J. Kanioková 10.3.2012 21:22

ČSSD a KSČM jsou taky političtí neokonzervativci ?

O. Uživatel 10.3.2012 21:50

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 10.3.2012 21:21

Re: Je to však právě trh, co může vzdělání vrátit vznešenost a ctnost.

Milerád se vzdám veškerých státních peněz (ač "neokonzervativec" nejsem, kdo ví, zda vůbec víte koho tak označit), ovšem až mne stát přestane odírat daněmi o minimálně polovinu mnou vydělaných peněz.

O. Uživatel 10.3.2012 21:48

Uživatel požádal o vymazání
J. Šejnoha 10.3.2012 22:06

Re: Je to však právě trh, co může vzdělání vrátit vznešenost a ctnost.

My máme v parlamentu konzervativce ?

Pokud vím, tak tam máme jenom ultralevicové,  až  umírněné, levicové populisty.

Ti umírnění si říkají pravice.

Jinak si myslím, že  všechny diskuse  jsou čistě  akademické, protože  vše  stejně  rozhodne a  nařídí  EU komisariát.  Samozřejmě  v socialistickém duchu.

O. Uživatel 10.3.2012 22:44

Uživatel požádal o vymazání
M. Vondráček 10.3.2012 12:15

skvělý článek

Díky :-)

P. Fiala 10.3.2012 11:19

Kapitalismus je o využívání obsahu pojmu KAPITÁL

Lidská společenství se v průběhu času velmi mění. Za vlastního života to tak mnoho nevnímáme. Stačí však "vrátit se v čase" zpět. Třeba do r. 1848, ve které lidé vytvářeli mezi sebou nové, neobvyklé vztahy pracovní a politické, mezi již svobodnějšími skupinami lidí, které bylo možno rozeznat v systému spolužití, kterému dnes říkáme KAPITALISMUS.

Kdo četldílo Němce Karla Marxe KAPITÁL důkladně, a přemýšlel o něm? Ani pravověrní komunisté tomuto pojmu KAPITÁL nerozuměli, nepochopili jeho "podstatu", vyzobli si však pojem TŘÍDY společenské. Bohužel i dnes je tento pojem KAPITÁL, jeho podstata, degradována na výčet kategorií v učebnicích ekonomie, či učebnicích účetnictví, stejně tak pojem TŘÍDY společenské. Od Francouzů máme také základní pojem SVOBODA definovaný a ve spolužití lidí mezi sebou jakž takž používaný a uplatňovaný.   Podstata KAPITÁLU je však v mnohem větších souvislostech a vztazích mezi lidmi. Ano je to pořád jen o lidech a spolužití v daných přírodních podmínkách a lidmi vytvářených právních a sociálních sytémech, včetně univerzit.

Napovím, že pojem KAPITÁL nerozborně souvisí s PRÁVNÍM ŘÁDEM a stavem myslí lidských bytostí jako takovými a to na celé planetě ZEMI, kde vnímáme rozdíly kvality spolužití na různých kontinentech. Dle mne, jsou tyto rozdíly dány pochopením či nepochopením v hlavách politických lídrů vytvořených státních uskupení,která jsou stále měněna s tendencí "integrace".

TRH je již jen výsledek lidmi uplatněného věcného obsahu pojmu KAPITÁL.

Je to o vědomém konámí lidí při poznání podstaty svého vlastního konání. Nevědomé, nedůkladné, nepodlložené, nepochopené, bez souvislostí tedy ne zcela vědomé konání lidí má méně kvalitní výsledky. Viz soutěžení KAPITALISMU a KOMUNISMU za dějinné etapy Studené války r.1947 - asi tak r.1990, možná dodnes.

J. Charvát 10.3.2012 12:13

Re: Kapitalismus je o využívání obsahu pojmu KAPITÁL

Ježišmarjá to jsou zas komunistické kydy.

Autor článku má zcela pravdu. Studenti musí být na studiu a jeho výsledcích zainteresováni. Ostatně, cosi jako hmotnou zainteresovanost se snažili - s křížkem po funuse -  do hospodářsví v rámci pjerestrojky i ti naši tupí komusisté, a to je co říct. Tak už se vzbuďte nebo emigrujte do severní Koreje, člověče popletený.

J. Boleslav 10.3.2012 12:47

Re: Kapitalismus je o využívání obsahu pojmu KAPITÁL

Obávám se, že snad ani komunistické ne. Pouze výplody poněkud chorého ducha.

M. Prokop 10.3.2012 21:24

Re: Kapitalismus je o využívání obsahu pojmu KAPITÁL

Kapitalismus je něco, ne "o něčem".

V tom dalším raději začněte od Adama Smitha, to je důležitější než ty marxistické zmatky.

B. Hudzieczek 11.3.2012 23:08

Re: Kapitalismus je o využívání obsahu pojmu KAPITÁL

U nás momentálně pan K. Marx v kurzu není, nicméně v UK jej mají za jednoho ze stěžejních ekonomů kapitalismu 19. století, který přirozeně z Adama Smithe vycházel.

Autor zmíněného článku podlehl nešvaru odsuzovat a zjednodušovat; hovoří o tom, že nikdo nerozumí pojmu trh; a přitom jsem v jeho stati nenarazil na odstavec, ve kterém by měl snahu tento pojem ozřejmit, pasuje se do pozice auditora studijních oborů - tohle nepotřebujeme, tohle ano-no skoro bych ho postavil mezi Zdeňka Nejedlého a Václava Kopeckého, persony ne příliš šťastného období naší republiky. 

VŠ studium není pásová výroba inženýrů, magistrů, doktorů etc., etc. Absolventi mají velký rozptyl ve svém uplatnění (viz Ivan Langer, lékař - měl by v budoucnu takový absolvent vracet náklady studia?). V letech 1978-83, kdy jsem studoval VŠ nám tvrdili, že studium jednoho posluchače  fakulty přijde erár na bratru 120.000,- Kč /ročně.  Přesto jsem znal kolegy z oboru, kteří pracovyli ve zcela jiné branži. Tak nějak asi dopadnou ti studenti nástěnných maleb - budou se živit možná jako učitelé, archiváři, knihovníci a pár jich čas od času vycestuje do světa  

 Ale i ten student genderového nástěnného malířství může naši společnost obohatit o zajímavé  poznatky. Jde jen o to, aby se takové obory otvíraly přiměřeně potřebám společnosti nebo aby zájemcům o takové obory byly vytvářeny podmínky ke studiu např v Německu nebo v Británii či USA. 

P. Helcl 10.3.2012 11:18

Svoboda a trh:-)

Zajímavá pohled, nicméně již mnohokráte jsem slyšel argumentaci v duchu: svoboda a trh. V současnosti, řekl bych, dva velmi abstraktní pojmy respektive velmi vágní a rozhodně ne samospasitelné ani ve školství ani nikde jinde. Bohužel.