29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ŠKOLA: Biologie jako opruz

Budoucí manažeři, influenceři, servírky, herečky, sportovci nebo šéfkuchaři pochopitelně na základní škole nepotřebují přírodopis k ničemu. Co s takovou tasemnicí dlouhočlennou nebo se stavbou buňky? Je to opruz. Průšvih je, že z takovýchto lidí se rekrutují i budoucí politici, lobbisté a aktivisté, včetně těch „ekologických“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Hrubý 18.8.2022 22:21

Pamatujete azbest? 60 let dobře zaplacení doktoři tvrdili, že je azbest neškodný. 60 let trvalo, než politici přistoupili na to, že azbest je škodlivý. Spousta lidí za to zaplatila životem, protože azbest se ukládá v těle a specifickou rakovinu vyvolá až po nějaké době. Že je nebezpečný, ale věděli informovaní lékaři už v roce 1920. U Škody Favorit byly poprvé destičky bezazbestové. :-) Nevíte nic o azbestu? Tak to vás můžeme poslat do provozu a až onemocníte, ani nebudete vědět z čeho. A teď ta fotosyntéza. https://www.youtube.com/watch?v=uYe_zqbokQk a posuňte si to na 16:40. Jinak ale doporučuji shlédnout celé. Ono totiž velice zjednodušeně řečeno, kdyby stromatolity nepumpovaly před 3,5 mld let do atmosféry kyslík, který vznikal jako vedlejší produkt, nevznikl by život a byli bychom ušetřeni kvákání páně Rollera. Protože by planeta zůstala mrtvá. Rostlina a to jakákoli má pozitivní bilanci tvorby kyslíku. A ano. Uhyne a zetleje a vytvoří živiny pro růst dalších rostlin. Které by bez živin z uhynulých rostlin nevyrostly. Proudový motor o tahu 60 kN spotřebuje 60 krychlových metrů za vteřinu. Tvorové, žijící na Zemi před milionem let, by dnes na Zemi nepřežili. Protože náš vzduch by pro ně byl nedýchatelný. Míra tvorby kyslíku se liší v závislosti na teplotě, druhu rostliny a množství světla. Nás to učili v přírodopise. Nedávno jsem byl na Kanárech. Roste tam zajímavý druh borovice s úžasnými vlastnostmi. Umí se rychle regenerovat a umí vytáhnout ze vzduchu vzdušnou vlhkost. A co hůř - přebytky vlhkosti přes kořeny posílá do půdy. Tam, kde ji vysadili, se znovu objevila podzemní voda. A voda je život. Znáte to, ne? Proč má vzduch ve sklenících botanických zahrad vyšší obsah kyslíku, mi asi pan Roller nevysvětlí. Nebo nechce. Jeho výklad je hodně podobný tomu o azbestu. Poněkud účelový, řekl bych.

Z. Roller 18.8.2022 23:44

Přeji hezký den. Poznámka k jednomu vašemu předchozímu příspěvku: půdní voda pro rostliny není živinou, pouhým rozpouštědlem minerálních živin. Vyšší obsah kyslíku ve sklenících je pro mne novinkou a dost by mne zajímalo, kterého plynu je tam tedy procentuálně méně a jak se stane, že ani pravidelné větrání nevrátí obsah kyslíku k normálu. Ony to budou asi rozdíly v řádu promile. Kanárské borovice vláhu ze vzduchu nevytahují, pouze vstřebávají difuzí, a to umí spousta jiných rostlin také. Ale pak ta voda putuje sítkovicemi a to jsou na rozdíl od cév buňky živé, takže tyto rostliny na transport roztoků ke kořenům spotřebovávají co? Kyslík. A že vás něco učili v přírodopise? Nás učili, že sekáči mají pět párů nohou, že rak leze zásadně pozadu a pár dalších konin. Úhyn a zetlení je biologický proces závislý na bakteriích a živočiších, a ti všichni při tom spotřebovávají kyslík. Rostlina žádné živiny pro růst jiných rostlin nevytváří, to dělají výše zmíněné organismy. Rostliny, která umí využívat organické molekuly, bych se asi bál, naštěstí to dělají pouze parazitické rostliny a pak ještě trifidi v knize pana Wyndhama. Na závěr: píšu účelově, ano. Chci, aby biologie nebyla opruz a aby byla zbavená legend

Z. Roller 18.8.2022 23:52

P.S. nastudujte si chemickou sumární rovnici fotosyntézy a dýchání. Sumy jednotlivých atomů se na obou stranách nachlup shodují, energetická bilance až na znaménko také. Ještě aby ne! Kdybyste četl pozorněji, všimnul byste si, že v článku jasně říkám, že rostliny produkují více kyslíku, než spotřebují, ale pouze ve fázi fotosyntézy a že to není zase takový zázrak. A jistě se shodneme i na tom, že sinice, které naší planetě nadělily tolik kyslíku, nejsou rostliny, nýbrž bakterie. Ledaže by vám to v přírodopise zatajili. Ostatně, všeobecně se přijímá teorie, že chloroplasty v buňkách rostlin jsou symbiotické bakterie. Krávy na pastvinách také nevypouštějí metan, to my živočichové neumíme. To za ně dělají jejich bakterie a za nás oba taky:-)

D. Hrubý 19.8.2022 8:02

Tak snad abyste se odstěhoval na Venuši. Tam je klima podle vašeho gusta. Píšete přesně v souladu s trendy ekoteroristů. My vlastně ty rostliny nepotřebujeme. A nesnižujte se k tomu, že metan je produktem bakterií. Teda ne, že by to nebyla pravda. To není ani vtipné. Pro biologii jsou největší hrozbou lidi jako vy. Pro lidi jako vy není důležitá produkce kyslíku, ale děsíte neznalé uhlíkem. Nemilujete náhodou kůrovce jako Bursík kdysi? Nezpochybňuji vaše vědomosti, ale metody a charakter. Třeba ta kanárská brovice. Rozepsal jste to parádně. Ale bez ní by ty stráně byly jako na té Venuši. Jste nejspíš génius, co se ohání vzorečky. Znám je. I když pochopit je, je opruz. Napíšu to tak, aby to pochopili i ti, co je neznají. Člověk za krátkou dobu své existence spálil spousty kyslíku. Zákon zachování hmoty... To je, oč tu běží. Vy chcete bojovat tak, že vyhlásíte uhlíku totální válku. Nezvyšovat obsah kyslíku, zredukovat uhlík... Jako když se z roztoku vypaří voda. Stoupne koncentrace... Řekl bych, dolejte vodu. Ono se to naředí a koncentrace se upraví a chemie neutrpí. Jak říkám. Zkuste dát prostor přírodě. A malinko jí pomoci.

Z. Roller 19.8.2022 9:57

Dobrý den! Prosím pěkně, jak jste z mého původního textu, který byl o tom, že zachraňovat klima sázením stromů je pomýlené, vydedukoval, že jsem odpůrcem rostlin jako takových a že jsem nepřítelem uhlíku? Vždyť i já jsem z velké části z uhlíku, a při botanice se naopak snažím u žáků vzbudit trochu zájmu o rostliny - ten ale musí plynout z porozumění, ne z mýtů. Tak ze mě nedělejte zeleného ekošílence, to bych se tady asi nepokoušel občas diskutovat "vy víte s kým" (má v logu takovou černomodrou kaňku).