28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SKLERÓZA: O hledání ztracených věcí

Každému se občas stane, že v omezeném prostoru rodinného domu, vily, bytu, garáže, dílny něco pohřeší a je postaven před nutnost pohřešené nalézt co možno nejdříve, nejlépe ihned. Je tedy nucen iniciovat a poté v chodu udržet proces hledání v ideálním případě završený nalezením hledaného objektu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Roller 4.8.2021 16:44

Léta tvrdím, že věci jsou tam, kde mají být, ale my je z nepozornosti nevidíme. Stačí se podívat podruhé. Ale jsou jedinci, kteří dovedou toto pravidlo zneplatnit a dají věc na místo neuvěřitelné. To je život...

P. Dvořák 4.8.2021 16:18

e) Hledací metoda absurdní, varianta1)

Bývalá manželka dávala věci na místa, kde by nikdo nehledal a pak je "slavnostně" nacházela. Např. ponožky v košíku s cibulí a pod.

J. Jurax 4.8.2021 18:14

Ano, pach cibule zejména nahnilé může přehlušit pach použitých ponožek ... ;-D

J. Jurax 4.8.2021 18:14

A obráceně ...

P. Dvořák 4.8.2021 21:51

Jistě. Ale je zajímavé, že nikdy by nedala cibuli mezi ponožky :-)

L. Veselý 4.8.2021 22:24

Mně se povedlo jednou najít (cca tři týdny před vánoci) velikonoční vajíčka na tvrdo která jsem dostal do práce na svačinu ale radost jsem z toho neměl. Našel jsem je když u jednoho praskla skořápka :-)

P. Dvořák 4.8.2021 23:13

Pořád lepší, než kdyby praskla u syrového :-)

L. Veselý 5.8.2021 0:19

Po sedmi měsících to bylo jedno...:-)

P. Adámek 4.8.2021 16:09

Mně se někdy věci ztratí tak, že odolávají všem metodám, a to je mi pak jasné, že je vzali mimozemšťané. Ti mají dvojí chování: buď se jim věc zalíbí a dají si ji do muzea a pak už tu věc nikdy neuvidím, nebo si ji jenom půjčí na putovní výstavu a časem - třebas za pár měsíců - ji vrátí. Ale jsou také nepořádní - vždycky ji vrátí jinam, než kam jsem ji určitě naposledy položil.

Ś. Svobodová 4.8.2021 14:38

Ještě existuje jedna metoda, pracovně nazvaná Janinka. Předpokládá osvíceného muže, který ví že je bordelář a proto si po dotazníkovém šetření vezme za ženu Janinku. Janinka jakoukoliv věc co není na svém místě okamžitě na ono místo bez komentáře a s potěšením odnese. Klíčky od auta visí proto vždy na správném háčku, mobil je vždy na sekretáři, peněženka s doklady na stolku v předsíni atd. Nevýhodou bývá, že věci nelze odnést dál než k prvnímu odkladišti odkud je Janinka během několika sekund odnese na jejich místo.

J. Jurax 4.8.2021 18:02

Osvícení muži jistě existují.

Ale zaručeně neexistují Janinky, jimž Vámi popsané chování vydrželo déle než měsíc soužití v jednom obytném prostoru. Bez potěšení, se zjevnými stigmaty naštvání a se sžíravým komentářem možná snad ještě nanejvýš další dva měsíce.

Poté dochází k pokusu o převychování osvíceného muže. Vydrží-li i přesto společné soužití, dochází pak těmto více či méně razantním pokusům opakovaně. Vždy se stejným výsledkem.

T. Zlesa 4.8.2021 14:16

Větší díru do světa by autor udělal na webu i60.cz. I když tady to také padá na úrodnou půdu. :-)

J. Mikeš 4.8.2021 12:37

Autor pominul fakt, že fyzikální zákon o zachování hmoty ve vícečlenné domácnosti někdy neplatí. Seriózním výzkumem tohoto fenoménu se ale nikdo nezabývá. Téma pro Akademii věd, ...

J. Jurax 4.8.2021 12:55

Ano.

Projeví se to kupříkladu tak, že ztrativší se objekt vybudí jisté nezanedbatelné množství energie, jež se projeví jeho hledáním, seřváním všech okolo a tak podobně. Je-li posléze objekt nalezen, je zřejmo, že se ani jeho část nezměnila v energii, kterou vybudil, aby byl nalezen, přičemž ta energie, když třeba pátrajíce přemísťuje nábytek, může být značná. Zákon o zachování hmoty a energie je tedy zde jasně porušen.

P. Princ 4.8.2021 11:40

Používám metodu i) kašlu na to, neboť se domnívám, že je pošetilé trávit čas hledáním. Tento přístup je ale třeba kombinovat s metodou m) multiplikační : často postrádané věci je třeba zdvojit, ztrojit, multiplikovat - klíče, psací potřeby, brýle, mobily, veškerý vercajk... Cenné dokumenty (občanka, pas...) je třeba uložit v digitální podobě do několika paměťových medií. Veškerá data zálohovat, zálohovat a zálohovat.

L. Dočekal 4.8.2021 11:30

Obvykle se ztracená věc najde v momentě,kdy si koupíte novou

P. Milan 4.8.2021 10:43

:-)

I. Polák 4.8.2021 10:09

Je to všechno o paměťových schopnostech. Za mlada jsme si prostě pamatovali kam jsme tu věc "uklidili". Teoreticky by pomohlo dávat tu věc pokaždé na stejné místo - ale to nefunguje.

J. Jurax 4.8.2021 17:51

Já si to pamatuju! Ale ono to tam není!

;-)

Z. Lapil 4.8.2021 10:04

Jednou jsem úspěšně aplikoval metodu "počkat, až roztaje sníh". Lze aplikovat jen na víceméně soukromém pozemku a v oblastech s dostatečně mírným klimatem.

Autem jsem tehdy přijel a bylo zamčené, ale domů jsem klíč nedonesl, takže nutně musel být někde na trase.

J. Jurax 4.8.2021 18:02

;-DR^

I. Fencl 4.8.2021 9:35

Dobré. Dodám: Nezáleží-li na věci tolik (sám obyčejně hledám knihu), vzdám to. Po nějakém čase je třeba hledat něco jiného, co odložit nelze, a často najdete původní věc právě při hledání něčeho úplně jiného. Zvláštní, překvapuje mě, kolikrát se mi to už stalo i osvědčilo.

J. Anděl 4.8.2021 8:29

Jo, kdo tohle nezná? :-)

Metoda indián plus Montecarlo mi funguje asi nejlépe, často ji kombinuji I s tím koukání na hodně absurdní místa - to pomáhá uvolnit to podvědomí :). A opravdu při tom "koukat". Někdy se člověk dívá, ale nevidí.

Ale funguje to jen pokud ta věc doma opravdu je. Jednou jsem takhle hledal věc, o které mi kdosi tvrdil, že mi to určitě dal, ale přitom nedal. To bylo velice frustrující...

V. Šťastný 4.8.2021 7:57

Možná bych přidal křížový výslech podezřelých, kteří mi tu věc určitě ztratili, neb přeci nemůžu bejt tak blbej a nevzpomenout si.

J. Jurax 4.8.2021 12:39

Tato metoda je extrémní variantou metody h) - zeptat se. Obecně může zafungovat pouze tehdy, když vyslýchaní jsou zmizením objektu skutečně vinni. Nejsou-li, pochopitelně selže a ještě způsobí domácí vádu.

Není příliš doporučeníhodná, neboť v případě tvrdošíjného zapírání nelze přistoupit k výslechu zostřenému, útrpnému právu či waterboardingu - jednak je to trestné a jednak vyslýchaní vás mohou přeprat.

Proto také moc nefunguje, protože křížově vyslýchaní se brzo naštvou a buď se demonstrativně vzdálí nebo - zejména životní druh či družka - nehledanými slovy vás pošlou někam a sdělí vám, že podle jejich dobře uváženého názoru jste opravdu tak blbej a navíc vzteklej senilní sklerotik. A to i tehdy, když jsou pohřešením objektu skutečně vinni.

Nicméně omezeně může fungovat na malé děti až do puberty a na výrazně submisivní životní druhy či družky; ale když moc tlačíte na pilu, stejně se rozbrečí, dozvíte se kulové a ještě je musíte konejšit.

V. Šťastný 4.8.2021 7:55

;-DR^

K. Kužel 4.8.2021 7:53

Jednou jsem našel mobil dřív, než jsem jej vůbec začal postrádat. Rytmické klepání pračky ve mně vzbvudilo podezření: pračka zánovní, ložiska nemohla být tak vylágrovaná. Praní jsem přerušil a opravdu, byl v kapse kalhot. Naštěstí odešla jen baterka a hloupý tlačítkový mobil po vysušení s novou baterkou normálně fungoval.

J. David 4.8.2021 7:41

Nebo také dementia senilis. V době přísných covidových restrikcí, kdy jsem seděl vetšinou doma u kompu na obřití, jsem si někam odložil zuby (patýrko). Zajisté na nějaké transparentní místo. Po rozvolnění jsem ale hlodáky nenašel, neb jsem zapomněl, kde to transparentní místo bylo. Tož tak.

V. Šťastný 4.8.2021 7:54

;-D

J. Jurax 4.8.2021 18:11

Osvědčuje se ponechat odložené věci tak, aby na ně bylo furt vidět. Na počítačovém stolku, před televizí etc. Nevýhodou je, že po čase jsou všechny použitelné plochy zavaleny předměty, jež měly zůstat takzvaně na očích, aby nezmizely, takže v tom bordelu stejně nic nenajdete.

Životní partner či partnerka, je-li víceméně normální, uvedenou metodu zpravidla nelibě nese; pokud nevydrží a vše uklidí, nic nenajdete už zaručeně. Je-li však stejného naturelu a užívá téže metody, bordel se zdvojnásobí a nenajdete taky tuplem nic. Oba.