22.9.2023 | Svátek má Darina


WEB: O Nárazníku

11.1.2008 0:05

NárazníkTOPlistNevím jak začít, bylo mi totiž nabídnuto, abych čtenářům Sardenu představil svůj projekt, e-občasník, který se věnuje závislosti na písmenkách, neboli jak jste si jistě správně přeložili, knihám. Taková nabídka se prostě neodmítá. Na druhou stranu je to úkol poměrně těžký. Jak se nepřechválit a zároveň vyzdvihnout to podstatné? Začnu od Adama, totiž historií:

Můj projekt, literární občasník, se jmenuje Nárazník FP - Nárazník, protože je psán nepravidelně a FP jako Fantasy a Prózy, přičemž fantasy není jen fantasy, ale i science fiction a podobné žánry. Nárazník vznikl už v roce 2006 a to v telefonním centru, kde jsem já a kolega spoluzakladatel brigádničili jakožto tazatelé. Při této bohu nelibé a naprosto zbytečné činnosti jsme se v jednom rozhovoru shodli, že na českém internetu něco chybí a vznikl nápad na vlastní e-magazín pouze o knihách. Dost se v knižním vkusu rozcházíme a tak já si vzal na paškál fantasy a spol., zatímco spoluzakladatel Ondřej Němec přislíbil hodnotit prózu. Protože jsme neměli zas tolik času, aby vznikl deník a na nějaké pravidelné publikování to nevypadalo, shodli jsme se na názvu Nárazník, který naši ideu vystihoval více než věrně a navíc se nám zdál vtipný. Nápad tedy byl a stačilo ho realizovat. Jakožto zběhlý v IT jsem se do realizace s vervou pustil a krátce po prvním nápadu se objevily první články. Během těch necelých dvou let co Nárazník funguje, měl nejdenou na kahánku, ale drží se a s malými či většími přestávkami způsobenými právě občasností publikování funguje dodnes a doufám, že jen tak nepřestane.

Nárazník 2Dost bylo stručné historie. O co nám vlastně v Nárazníku jde? V Nárazníku jsme chtěli představovat jak nové, tak i starší knihy a to jak sci-fi, tak prózu. Upozorňovat na zapomenuté poklady z antikvariátů, které si určitě zaslouží vynést znovu na světlo. Chceme poskytnout svým čtenářům informace o knížkách, které by jinak zůstaly přehlédnuté a zapomenuté a přitom jde, například ve sci-fi, o klasiku, kterou se inspirovalo mnoho současných autorů. Zkrátka představovat knihy, které čteme, hodnotit je, kritizovat, případně chválit, varovat nebo doporučovat. Seznamovat vás s jejich autory a komentovat dění kolem nich.

To je zkrátka www.naraznik.cz, je takový, jaký jsme ho chtěli a bude takový, jaký ho budou chtít naši čtenáři.

Petr Šimčík


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...