21.10.2021 | Svátek má Brigita


WEB: Astonova stránka a Ultima Thule

27.7.2007

Ondřej NeffTOPlistAstonova stránka

Máte smůlu. Ocitli jste se na Astonově stránce. Ještě ale je čas odejít. Takto uvádí Aston (Ondřej Neff) svoji osobní stránku na adrese http://neff.cz. Stránka obsahuje základní informace o něm. V dalším oddíle najde čtenář informace o jeho knihách. Jsou zde recenze na vydané knihy - a také autorovy články a komentáře, hlavně o tom, jak knížky vznikaly a "co tím chtěl básník říci". Osobní zájmy přibližuje v oddíle Aktivity. Zvláště pak začínající autory může zajímat oddíl Jak se píše neboli Literární tutorial, v němž se zamýšlí o technice psaní. Aston často přednáší na conech, přednášky které nepoztrácel jsou zde zveřejněné. Na konci jsou rozhovory s novináři. Za podstatný pokládá oddíl "Jak se píše", protože doufá, že se sám z něho něco dozví.

Ultima Thule - Lavranovy stránky o filmové hudbě

Ultima ThuleKdyž si vzpomenu na rok 2000 a začátky vytváření html stránek, musím se usmívat, těžké dřině proikání do tajů html kódu, dnes už je situace jiná a naopak ten, kdo nezvládá tento základní stavební kámen současného internetu (pomineme-li javu, php, xml, atp.), bude nejspíš považován za analfabeta, ačkoliv studium české gramatiky by se hodilo mnoha z nás. Vraťme se však k pohledu na zajímavý web o filmové muzice.

Lavran se moudře rozhodl, že provozovat literární server asi nebude stíhat a ponořil se do toho, co miluje, tedy do recenzování soundtracků k filmům, čemuž také zasvětil své stránky. Vizuálně příjemné sladění černé, bordó a šedé přitáhne vaší pozornost a nestane se vám, že byste vyděšeně prchali po prvním otevření. Stejně tak rozumné rozvržení a přehlednost stránek pomůže v orientaci každému z náhodných surfařů.

Vzhled a orientace jsou dobrým krokem k upoutání pozornosti, ale v dnešní přehršli miliónů stránek se čtenář soustředí spíše na obsah, na to, proč ho vyhledávače přivedli právě sem. Levý sloupec nám dává na výběr z několika sekcí (od hudebních recenzí, přes životopisy skladatelů až po diskuzi) a nechybí ani důležitý odkaz na hlavní stranu. Ve středním sloupci nalezneme stručné novinky ze světa filmové muziky.

Jelikož se však jedná o web poměrně nový, kamenem úrazu pro narůstání návštěvnosti pravidelných čtenářů je nedostatek materiálů ke čtení, což se však s přibývající časem určitě změní, pokud to mladý tvůrce bude myslet vážně. S OST Luďka Čertíka už jsme se na Sardenu několikrát setkali a mou maličkost tyto hudební kritiky přitáhly k novému pohledu na sountracky a jejich poslech, proto nám nezbývá, než doufat, že se tento web stane bohatou studnicí informací pro každého milovníka orchestrální i jiné hudby.

 

Aston a Pechy


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...