29.1.2022 | Svátek má Zdislava


Vydařený románový debut Míly Lince

10.7.2009 0:05

Stín černého hvozdu Míla LincTOPlistPrvní stovku svých vydaných knížek zakončil nakladatel Michael Bronec vypuštěním do světa prvního románu Míly Lince. Ovšem nemusíme mít starost, protože ač se jedná o prvotinu románovou, je již Míla značným borcem díky povídkám, které mu vycházejí nejen v Pevnosti, ale i ve sborníku Drakobijci, který obsahuje vždy ty nejlepší práce legendárního klání O železnou rukavici lorda Trollslayera. Myslím tedy, že od okamžiku, kdy se Míla před lety účastnil prvního ročníku se Žlutým drakem, bylo jasné, že jeho první román musí vyjít právě u Strak, které vydávají i již zmiňovaný sborník.

Stín Černého hvozdu je součástí propracovaného a dlouho existujícího univerza, které zatím existovalo pouze ve vydaných povídkách a hlavně v autorově fantazii, která se nyní konečně čím dál tím víc přesouvá z hlavy na papír. Jaký vlastně je první román knihovnického drakobijce? Předně musím říct, že se jedná o klasickou fantasy. Ovšem tolkienovskou variaci nečekejte. V Lincově světě nenajdeme elfy, trpaslíky, ani další bytosti typické pro fantasy. Místo toho čekejte lidi a mágy, kteří se svým odstínem nedělí do škatulek černá a bílá. Každý z nich má své klady a zápory, díky čemuž jsou reální a uvěřitelní.

Příběh se zpočátku tváří jako obyčejný hon za pomstou, ale postupem času se změní ve válečný konflikt a pátrání po velkém tajemství minulosti jednoho z hlavních hrdinů, které graduje v dobrou pointu až do konce románu. Dalšími klady, které nesmím zapomenout zmínit, jsou prostředí a souboje. Co se prvního týče – je vylíčeno úžasně a při čtení máte pocit, že skutečně jste na daném místě a s postavami prožíváte jejich dobrodružství. Linc napsal kromě povídek ještě dva díly Středověkého světa, takže se není čemu divit, že je ve středověku jako doma. Co se druhého týče – autor se pravidelně účastní LARPŮ, takže je na meč zvyklý stejně jako na propisku či klávesnici. Jak už jsem říkal, příběh je klasický. Ale to nevadí. Rychle odsýpá, nezadrhává se. Kromě již zmíněných soubojů, je naplněný velkým množstvím politiky a dvorských intrik, což z něj dělá zároveň i slušný thriller.

Pokud bych měl knihu shrnout, pak bych řekl toto: Stín Černého hvozdu je výsledkem dlouholeté, a ukázkou skvělé řemeslné, práce. Míla Linc je pro mnohé čtenáře zatím neznámým autorem. Já doufám, že se to jednoho dne změní a stane se z něj hvězda první velikosti. Talentu na to má rozhodně dost. Za sebe rozhodně doporučuji tuto knihu vyhledat, protože takhle vydařená románová prvotina tu dlouho nebyla a pozornost si právem zaslouží.

Hodnocení: 70 %.

Stín Černého hvozdu (ukázka)
Linc, Míla

Nakladatel: Straky na vrbě
Obálka: Jana Šouflová
Redakce: Michael Bronec, Jana Kopečková, Zuzana Kupková
Rok vydání: červen 2009
Počet stran: 424
Rozměr: 105 x 165
Provedení: paperback
Cena: 225 Kč

Martin Stručovský


V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...