Čtvrtek 16. ledna 2025, svátek má Ctirad
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ÚVAHA+LIDÉ: Ona, Poe a já

  0:05
diskuse (4)

Dobrodružství Arthura Gordona Pyma Edgar Allan Poe 6TOPlistNěha-něha, co jiného mě nepředloženě a neodůvodněně mámí, svede, sevře a obklíčí při vyslovení příjmení nešťastníka jménem Poe... (Anonym)

„Dobré sklo v biskupově dvoře v čertově sedle,“ četl jsem s vykulenýma očima. „Jedenačtyřicet stupňů, třináct minut severně....“ Tu jsem byl vytržen ze snění a dosti Poea (1809-1849)! Ne, jen stěží si umíte představit bol mé dětské zvídavosti tenkrát a můj zlatý táta sice pár knížek pro náš týden v horské boudě vypůjčil, o to nic, ale já, mamlas, jsem se zrovna k té nejlepší prokousal až naposled a užasl příliš pozdě nad pátracím umem pana Legranda. „Vraťte klíče,“ zaznělo - a my s nimi knihovně oné chaty nechali i ohromivší mě knihu se „zlatým broukem“, po čemž ve mně ještě dlouho tkvěla nedořešená záhada a má touha vrátit se k Poeovi od té chvíle už pouze rostla. Jen a jen. Až jsem se konečně vzpamatoval a v místní knihovně za rohem si svazek znovu našel a v klidu dočetl slova rozluštěné šifry vedoucí k pokladu kapitána Kida... „Hlavní větev, sedmá odnož, vystřel z levého oka umrlčí hlavy... Od stromu skrz trefu pak padesát stop.“ A pak... už jsem hltal všechny Poeovy povídky, ba i básně, a jejich autora si poněkud přehnaně zbožštil.

Jáma a kyvadlo a jiné fantastické příběhy Edgar Allan PoePoe přišel o rodiče, herce, už ve dvou letech, aby osaměl uprostřed amerického Richmondu. Ale paní Allanová odnaproti byla bezdětná, takže... Měl štěstí aspoň v tom, že se mu v dětství dostalo vzdělání. Už ve třinácti se však zamiloval do spolužákovy matky a omdlel prý jen při letmém setkání. Ona šaramantní žena bohužel po dvou letech zemřela, čímž aspoň inspirovala Edgarovu první báseň Heleně.

Zasnoubil se pak s mladší slečnou Elmirou. Ale vzala si jiného - a až před básníkovou smrtí se s Poem (už jako vdova) zasnoubí podruhé. „Byl vznětlivý,“ vzpomínala po mnohých letech, „a opovrhoval hrubostí. A když ho něco zaujalo, nechal se tím úplně pohltit, až zapomněl na svět. Ale jen pár minut mu stačilo, aby mi uhlem naskicoval portrét.“

Otčím chtěl mít z Edgara právníka. Ten se však vzepřel a v osmnácti utekl k armádě. Právě tam ho - opět po dvou letech - zastihla i smrt milované macechy. Otčím se znovu oženil. Nikdy si přitom Edgara neosvojil. Ten se zřejmě z trucu nechal vyhodit z West Pointu, ale nadále psal. „Byl celý v černém. Neviděl jsem na něm ani kousíček bílé barvy,“ vzpomíná na setkání s mladým Poem porotce jedné literární soutěže... A již jeho kolegovi, kritiku Kennedymu, si básník stýskal na „bezdůvodnou“ depresi. Ta se pak už vracívala vždycky.

Pád do Maelstrőmu a jiné povídky E. A. PoeNaštěstí mu v Baltimore zůstala teta, matka dvou dětí. Právě k ní se nastěhoval a v šestadvaceti si tajně vzal třináctiletou sestřenici Virginii. U ní se však po sedmi letech projevila tuberkulóza a v lednu 1847 zemřela. Svou intuicí poté Poe v kosmologickém eseji Eureka (1848) skoro uhádl Einsteinovu teorii relativity a v povídce Landorova chata (1849) vylíčil rodinnou idylu jistých manželů Richmondových. A je oba. Nově se zamiloval do osmadvacetileté Nancy R., ale i jí se záhy svěřil... s „jakýmsi životním vyčerpáním“. A marně se toužil i s tetou přestěhovat do jejich blízkosti. Pak, právě ve chvíli, kdy se snad už přece vzpínal k dalšímu, materiálně úspěšnějšímu životu, náhle zemřel na nerozpoznanou vzteklinu. Šlo asi o náhodu (patrně se nakazil od některého ze zvířat, která s tetou chovali), nicméně svou smrt před tím až příliš často vyzýval mnoha konkrétními a nedospělými činy.

Byl génius, nesporně, ale my, zhýčkanci dneška, už sotva oceníme přímočarou průzračnost jeho textů. A přece jí před jeho nástupem do literatury takřka nebylo, a přece Poe i v tolika dalších věcech zůstává první. A to i navzdory tomu, že až do konce života dlel v oné sféře jinošských zájmů, kterou muži s dospěním odhazují. Ale možná právě jen dík takovéto přetrvávající „konstituci“ mohl vynalézt i detektivku. Ve svých jedenatřiceti publikoval krátký novinový sloupek Instinkt versus rozum a zkoumal tu s obvyklou a pro sebe tak typickou racionalitou chování manželčiny kočky (to bylo Virginii teprve osmnáct), a právě prolínání instinktu do lidské rozumovosti už mu pak nedalo spát, až dokud nevznikl onen francouzský pátrač C. Auguste Dupin, archetyp všech pozdějších literárních detektivů.

Černý kocour a jiné hororové povídky Edgar Allan PoePo klasických Vraždách v Rue Morgue (1841) vystupuje tento intelektuál i v povídce Odcizený dopis (1845) ilustrující, jak často přehlížíme, co nám leží takříkajíc na ráně (parafrázi Pán z Paříže vydal sto let poté John Dickson Carr), a naposled Dupin nepříliš přesvědčivě zapátral v Záhadě Marie Rogetové (1842-1843). V případu této povídky však Poe pohořel byv uvyklý spíš mystifikovat (viz jeho veleúspěšná fiktivní reportáž pro noviny New York Sun o prvním přeletu Atlantiku „Senzace s balónem“, 1844) a během analýzy tehdejšího reálného mordu žalostně selhal, a to navzdory skutečnosti, že se o pátrání osobně pokusil až na zalesněném místě činu. Prohrál však tehdy „se životem“, tak jako nakonec i v celku, a z výsledného příběhu až příliš sklíčeně trčí takřka dětská chuť si namluvit, že za Mariinou smrtí nestál jen čísi „pustý“ chtíč...

Detektivkou, ač už bez Dupina, byl ovšem i už citovaný Zlatý brouk (1843) inspirovaný povídkami Washingtona Irvinga (1783-1859) známými i u nás (konkrétně tu Poe vyšel z cyklů „Pirát Kid“ a „Ďábel a Tom Walker“) a za poslední, pátou veršotepcovu detektivku bývá označována próza Vrah jsi ty! (1844), kde je poprvé v dějinách užita - a hned až ad absurdum vyždímána – dnes jen parodovaná zásada, že vrahem bývá vždycky nejméně podezřelý. A jak a čím navázal na tyto první detektivky slavný Havran (1845), o tom ovšem už skvěle napsal Josef Škvorecký.

Sám mám hodně rád i Sestup do Maelstromu (1841) a zdůrazněme právě nad jeho řádky, jak zcela jedno musí být, že tu Poe opět vyšel už z Irvingových povídek (Dobrodružství černého rybáře, Pekelná vrata). A co? Tak vyšel. Však právě největší vypůjčovatelé (jako Shakespeare) bývají nakonec i mezi nejnesmrtelnějšími umělci. I tak to chodí, a ostatně autorů, kteří si naopak půjčovali od Poea, zůstává nepoměrně víc. I třeba málo známá próza Lyšaj (The Sphinx, 1846, česky i jako Smrtihlav) inspirovala Arbese k romanetu Duhový bod nad hlavou (čehož jsem si asi všiml první) a Jáma a kyvadlo (1842) vyšla patrně z téhož pramene, jenž už s menší invencí zpracoval V. R. Kramerius (1792–1861) v Železné košili (1831). Koneckonců Poe velmi tvůrčím způsobem „vykrádal“ i sám sebe, jak dokládá jeho vůbec poslední povídka Skokan (1849) kombinující brilantně - a na vyšším stupni trpkosti - motiv pomsty (Soudek Amontillada, 1846) a motiv plesu (Maska Červené smrti, 1841), přičemž sám Skokan zase inspiroval třeba Meyrinka k próze Muž v láhvi (1916). Anebo pověstný příběh o Amontilladu! Tělo člověka zazdívané ve sklepě už přece čtenáři znali, ne? Z Černého kocoura (1843). A kotův skřek? Je jen ekvivalentem úderů Zrádného srdce (1842), těch zpod podlahy, přičemž v první instanci Poeovi posloužil ještě někdo: lord Bulwer-Lyttona (1803-1873) a jeho Poslední dny Pompejí (1834). „Kam vede ta temná chodba nalevo?“ ptal se Calenus, „vždyť ve tmě vypadá, jako by končila až v podsvětí.“ „Naopak ústí do horních pater,“ odpověděl Arbaces nedbale. Tu Calenus uklouzl z pár schodů a ač hned vyskočil a vyběhl, už mohl jen bušit pěstmi a křičet, až se to podobalo zvířecímu řevu, tak strašlivá v něm vyvstala hrůza. „Pusť mě ven! Pusť mě ven! Už žádné zlato nechci.“ Slova jen nezřetelně pronikala masivními dveřmi.„Smilování! Milosrdenství.“ Arbaces už se dávno vracel dlouhou chodbou a za tři dny, bude-li Calenus ještě vůbec naživu, zůstane jeho hlas tak slabý, že ven dávno nepronikne. Nelítostný Egypťan si přitáhl šat. Vyšel na čerstvý vzduch...“ Dobrá. Ale teď čtěme znovu a sledujme s jakou grácií graduje o tucet let později Edgar Allan Poe: „Chvatně jsem zasunul poslední kámen do patřičné polohy a podle nové zdi znovu navršil starou hradbu z kostí. Půl století se jí pak žádný smrtelník nedotkl. In pace requiescat.“ („Odpočívá v pokoji.“ pozn. redakce)

Tečka. Nu, a my týž klid a pokoj přejme básníkovi a ať se ho jemně dotkne i naše láska. Měla by, když ji tak málo poznal, a protože pouze její trvání ho bude i ve 21. století dál nechávat nesmrtelným. A tak tedy i něha. V krutě vizuálním prostoru dneška už stejně možná existuje jen ONA, POE a MY. My, kteří jsme se ještě stále nevzdali intencemi nenaplněné ČETBY.

Aston Ondřej Neff
16. 1. 2025

Ukování kladiva na kolaboranty je o další krok k realizaci.

Jan Ziegler
16. 1. 2025

Soudružko Konečná, Husák v historii zůstane, ale jako komunistický zločinec

Modrý pták
16. 1. 2025

Zlatý standard bylo hezké literární vyjádření pro režim plnohodnotných peněz.

Ohlas čtenářů
16. 1. 2025

O tom, jak přírodní katastrofa brutálně odhalila absurdity levicové politiky.

František Schilla
16. 1. 2025

Terminologická poznámka k české verzi autobiografie bývalé německé kancléřky

Aston Ondřej Neff
14. 1. 2025

Putin může začít spřádat další plány.

Aston Ondřej Neff
15. 1. 2025

Média přijala rozhovor Fialy na Primě s Tománkovou vcelku neutrálně.

Aston Ondřej Neff
13. 1. 2025

Poslední průzkum předvídá vedení ANO „o parník‟ před SPOLU.

Aston Ondřej Neff
16. 1. 2025

Ukování kladiva na kolaboranty je o další krok k realizaci.

Václav Vlk st.
14. 1. 2025

JUDr. Bradáčová je nepřehlédnutelná figura v české justici a politice.

Zbyněk Petráček
16. 1. 2025

V neděli prý skončí válka v Gaze. Po 15 měsících. Tedy ta válka formálně neskončí, má platit „jen“...

ČTK, Lidovky.cz
16. 1. 2025

Dva lidé ve čtvrtek přišli o život a další člověk byl vážně zraněn při útoku nožem na gymnáziu ve...

pak Pavel Křivohlavý, ČTK
16. 1. 2025

Kriminalisté vypátrali zřejmého viníka dopravní nehody, který minulý čtvrtek na přechodu pro chodce...

Lidovky.cz, ČTK
16. 1. 2025

Izraelská vláda odložila schvalování dohody o příměří v Pásmu Gazy, kterou ve středu oznámili její...

Lidovky.cz, ČTK
16. 1. 2025

Britský premiér Keir Starmer a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek podepsali v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz