1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


Texty na Sardenu z poslední doby

16.9.2010 0:04

INTERVIEW: Rozhovor s Janem Pohunkem

TOPlistJan Pohunek se narodil v roce 1981 v Praze, kde taky strávil většinu života. Po gymnáziu vystudoval archeologii a etnologii, v současnosti pracuje v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Po několika povídkách v časopisech a soutěžních sbornících mu v roce 2008 vyšel jeho románový debut Polomené světy: Atlantský harc. Další informace, povídky a různé zajímavosti se můžete dozvědět na jeho stránkách prebral.net.

RECENZE: Tanya Huffová, Spojení krve (Krevní pouta 4)

U spisovatelky jako je Tanya Huffová můžeme obdivovat jistotu toho, že neustrne a vždycky přijde s nějakým novým motivem. Po démonovi z prvního dílu, vlkodlacích z druhého a mumii velekněze z třetího nyní přichází s legendární bytostí doktora Frankensteina. Všechny recenze na předchozí tři díly si na Sardenu můžete přečíst (stačí kliknout na tag Krevní pota nebo T. Huff), ale vás určitě zajímá, jak si stojí čtvrté pokračování...

ÚVAHA: Béčková zábava

Tuto krátkou úvahu napsanou pod vlivem dokumentu Seved Deadly Strikes, kde "nejaký Austin Stevens hľadal a fotografoval hady. Okrem fotografa je to vraj aj biológ a herpetológ. Na zoológa si však počínal neuveriteľne dementne a arogantne", berte jako úvod k rozsáhlému textu o filmových hororech, kde se v hlavní roli představila zvířátka zabijáci (těšte se na zítřek)...

UKÁZKA: Scott Westerfeld, Oškliví

Každý může být úchvatně krásný, co je na tom špatného? Tally bude brzy šestnáct a už se nemůže dočkat. V jejím světě šestnácté narozeniny znamenají operaci, která člověka změní z fyzicky ošklivého na dokonale krásnou bytost, a tím jej katapultuje do ráje špičkových technologií, kde jedinou prací je nikdy nekončící zábava.

RECENZE: Christie Golden, Arthas: Zrod krále lichů

Arthas: Zrod krále lichů je již třetím příspěvkem americké spisovatelky Christie Golden do knižní série Warcraft na motivy legendární série PC her. Po předchozích dvou počinech Vládce klanů a Zrod hordy věnující se historii orků se Christie Golden rozhodla sepsat příběh z Warcraftu snad nejznámější. Příběh Arthase, obyčejného smrtelníka, který nejprve proti Králi lichů bojoval, poté mu sloužil a nakonec se jím stal.

PR: CONiáš 2010 je za dveřmi

CONiáš 2010 je za dveřmi. Už tento týden v sobotu 18.9.2010 proběhne jeho čtvrtý ročník. Letos vám představíme draky ve všech možných podobách.

PR: Pozvánka - Cena Fantázie odtajní finalistov

V piatok 17. 9. 2010 sa o 20.00 h. v programe festivalu Istrocon v budove Istropolisu v Bratislave uskutoční slávnostné vyhlásenie výsledkov prvého kola literárnej súťaže Cena Fantázie 2010. Zverejnená bude finálová pätica poviedok, ktoré postúpia do druhého kola súťaže a odtajnené budú mená autorov poviedok súťaže, ktorá v prvom kole prebiehala anonymne.

REPORT: Parcon mimo program /3

Páteční parconský večer skončil pro mne už asi v půl jedné upadnutím do postýlky v minimalistickém hotelu Piast. (Tess kecala ještě do tří na chodbě s kamarádkou.)...

VÝSTAVA: Draci z legend (OPRAVA)

Snili jste někdy o legendárních tvorech – dracích? Přijďte se zasnít s otevřenýma očima!

RECENZE: Martin D. Antonín, Daemonica: Pekelný nářez

Po rozhovoru s Darionem jsme nabíli nejenom galerii s obálkami knih tohoto českého autora, ale i reportáž ze křtu této výjimečné knihy a samozřejmě i recenzi. Možná jste ji během prázdnin propásli, proto je čas si tuto knihu připomenout druhou kritikou. Zvláště i proto, že v pátek vás na serveru Fantasya.cz čeká milé překvapení...

LITERATURA: Ilumináti a Draci jsou tady

Nakladatelé se pomalu začínají probouzet z letní letargie a přemýšlí, jakými tituly nás zahrnou na podzim. Nakladatelství Straky na vrbě pro nás na začátek nachystalo román Temní ilumináti Jana Pohunka a povídkovou sbírku Legendy: Draci.

KOMIKS: Masový vrah hrdinou boje proti terorismu

Při sérii terorististických útoků na Bali v roce 2002 zemřelo více než dvě stě lidí. Atentátníci z řad muslimských teroristů z organizace Jemaah islamiyah byli usvědčeni a popraveni až na jednoho. Ali Imron jako jediný projevil nad svým činem lítost a po celou dobu vyšetřování spolupracoval s policií, pročež dostal jen doživotí...

FILM: Resident Evil: Afterlife 3D

Čtvrtý díl filmové série, inspirované videoherní sérií. Znovu Milla Jovovichová, znovu zombies. Co víc chcete vědět?

RECENZE: Trudi Canavan, Novicka (Trilogie o černém mágovi 2)

Při čtení prvního dílu Trilogie o černém mágovi jsem měla poněkud pochybnosti, zda existuje dobrý důvod k tomu, překládat toto dílo do českého jazyka. Během četby druhého dílu Novicka se mé pochybnosti rozplynuly jako pára nad hrncem. A to z několika důvodů.

PR: Istrocon a Comics Salón 2010 – Festival plný filmov a muziky!

Cieľom IstroCONu a Comics Salónu je priblížiť fenomén tejto popkultúry, poskytnúť edukáciu a ponúknuť tvorivú alternatívu trávenia voľného času. Zároveň sa vytvára priestor našim výtvarníkom, comicsovým tvorcom a spisovateľom pre odprezentovanie ich vlastných diel a získavať tým podporu pre ich tvorbu.

RECENZE: Trudi Canavan, Společenství čarodějů (Trilogie o černém mágovi 1)

Protože se celkem programově vyhýbám masové fantasy (aniž bych cokoliv měla proti jejím čtenářům), trošku mě vyděsilo, když jsem zjistila, že Společenství čarodějů je trilogií. A x-logie, jak je známo, bývá primárním průvodním znakem této sekce fantastiky.

LITERATURA: IKARIE 9/2010

Vlado Ríša se tentokrát v úvodníku vyznává ze své náklonnosti ke křtinám, těm knižním zejména. Rituál, kdy se autor loučí se svým dílem a pouští jej do tvrdého a nelítostného světa, je velmi důležitý pro oba hlavní aktéry i pro ostatní přátele a zúčastněné. Mezi velkým množstvím povídek naleznete i práci Nancy Kress oceněnou Nebulou 2007.

POVÍDKA: Vladimír Němec, Lepší svět (část třetí)

Na konci minulého dílu jsme se již dokonale seznámili s těžce žijícími zbytky lidstva v postkatastrofickém světě Vladimíra Němce a zjistili, že ostrůvky lidí musí čelit nebezpečí nejenom ze strany blížící se zimy, ale také degenerátů - mutacemi zdeformovaných (fyzicky i duševně) zrůd. Na následujících řádcích se dozvíme, co se dělo s unesenou Petrou a jaké vyhlídky ji čekají do budoucna....

RECENZE: Trudi Canavan, Nejvyšší lord (Trilogie o černém mágovi 3)

Trudi Canavan si u nás nezaslouženě „vydobyla“ postavení nepříliš schopné autorky komerční fantasy pro dospívající. Na počátku tohoto politováníhodného omylu stál první díl této trilogie. Když se ovšem dívám na reakce na internetu, mládež je naštěstí tímto posudkem „soudnějších, sečtělejších a dospělejších“ čtenářů nepoznamenaná a trilogii o černém mágovi si užívá.

PR: Mike Mignola, Richard Corben, P. Craig Russell, Hellboy 7 - Pražský upír a další povídky

Již posedmé se do rukou našich čtenářů dostává knižní vydání osudů odpadlého démona Hellboye. Kniha „Hellboy #7: Pražský upír a další povídky“ obsahuje sedm fantaskních příběhů. Poprvé všechny nekreslil sám Mike Mignola, ale ke všem napsal scénáře. Titulní povídku Pražský upír (inspirovanou Mignolovým pobytem v Praze během natáčení filmů Blade II a Hellboy) nakreslil P. Craig Russell, známý českým čtenářům z ...

REPORT: Parcon mimo program /2

Motto: Co si Poláci ještě nepřáli(?) Hostina kanibalů - Je šest hodin večer, stále ještě pátek 27. srpna 2010. Všechny bagety a obložené chleby z batohu jsou už snědeny, pročež nastává příhodný čas k večeři. A když už jsme na Parconu 2010, pak ji šlo za lidových 40,- Kč spojit s naučnou přednáškou v podání Františky Vrbenské, Edity Dufkové a Pavla Březiny.

FILM: Batman vs. Red Hood

Kriminalita v Gotham City je na nezvyklo nízkej úrovni aj vďaka chlapíkovi, čo si hovorí Red Hood. Tento týpek v červenej maske sa nebojí preliať krv a zločincov skôr ovláda, akoby ich likvidoval. Je to nový spasiteľ alebo nastupujúci kráľ podsvetia?

RECENZE: Petr Heteša, Nevermore Baltimore

Nevermore Baltimore je hlavně dobrodružný příběh, žádné filozofické traktáty o nejhlubším smyslu bytí rozhodně nečekejte, a jako k dobrodružnému čtení se k němu musí přistupovat. Čtenář zkrátka musí vzít za své autorova pravidla hry a nechat se pohltit příběhem stejně, jako by sám hrál nějakou počítačovou hru.

LITERATURA: Zářijové novinky nakladatelství Albatros a Edice ČT

V září se mají na co těšit zejména děti. Rodiče jim mohou nabídnout poutavé a dobrodružné příběhy, které mohou i rozšiřovat vědomosti z historie, popřípadě pouze bavit. Za pozornost určitě stojí nové luxusní vydání Malého prince. Fantastickým doplňkem pak zajisté bude knižní podoba seriálu České televize Ať žijí rytíři...

REPORTÁŽ: Na CzechTreku popáté

Užijte si reportáž z pátého CzechTreku od osoby nejpovolanější, od Honzy "Praotce trekkie" Pavlíka. "Po úvodním projevu moderátorů následovala přednáška “Hledá se Země“, srovnávající dva seriály, jejichž snahou je dostat se k Zemi – Voyager a Battlestar Galacticu. Zatímco cesta Voyageru probíhala i přes dlouhou dobu v celkem příjemných podmínkách, Koloniální flotila to měla s Cylony i mezi sebou o hodně těžší."

Počátky Zlatého věku 23: Zapomenutí (Longová, Meek, Williams, Wilson)

Bylo-li by možno si matematicky spočítat místo a okamžik vlastní smrti, lze se tomuto osudu nějakým způsobem vyhnout? ... Co se však stane s fyzickým tělem poutníka, je-li jeho mysl vyslána na samý konec času, kdy se veškerá hmota začne rozpadávat na atomy? Odpovědi na tyto otázky se sice v textu nedozvíte, ale příště budete vědět, kde je hledat. Rozsáhlý cyklus mapující pionýrské doby klasické science fiction se blíží ke svému závěru.

redakce


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...