27.11.2021 | Svátek má Xenie


SOUTĚŽ: Uzávěrka Ceny Karla Čapka se blíží

23.11.2009 9:05

CKČ logo Cena Karla ČapkaTOPlistA to nezadržitelně, uzávěrka je již 30. listopadu 2009. Kdo tedy chce bojovat o Mloky, Pulce a jinou obojživelnou havěť, má nevyšší čas zdokonalit své dílo do definitivní podoby a poslat je administrátorovi. Jak si při tom počínati a čeho se naopak vyvarovati, v tom vám budiž nápomocen tento článek.

Poměrně obšírné pojednání shrnující zkušenosti z mého dosavadního administrování najdete na www.fandom.cz v sekci CKČ v článku Několik rad a doplňujících pokynů.... Zde uvedu jen to nejdůležitější a novinky týkající se letošního ročníku.

Oproti minulým letům se práce nerozdělují do kategorií podle tiskových normostran, ale podle počtu znaků včetně mezer.:

  • Mikropovídka – max. 9 000 znaků včetně mezer
  • Krátká povídka – 9 001 až 30 000 znaků
  • Povídka – 30 001 až 90 000 znaků
  • Novela – 90 001 až 450 000 znaků

Mlok 2009Do povídkových kategorií lze přispět dvěma pracemi, novelu lze poslat jen jednu. Nejste-li si kategorií jisti, můžete mi poslat soubor a já vám ho otestuji.

Dbejte na čitelnost a výběr vhodného fontu. Doporučená je velikost nejméně 12 a řádkování 1,5, ale některé fonty, například Calibri, se jeví opticky menší. Zůstávejte proto raději u klasiky – Times New Roman pro milovníky patkového písma, Arial pro bezpatkové. Elektronická verze i papírový výtisk by měly mít ten samý vzhled.

Název díla je jeho nedílnou součástí, pište ho tedy do textové části, nikoli třeba jen do záhlaví. Nepoužívejte příliš sofistikované funkce svého editoru (například členění do oddílů s různými záhlavími), jiné editory a jiné systémy je podporovat nemusejí, takže v dokumentu způsobí chaos.

Do textu souboru nikam nepište své jméno (příspěvky jsou anonymní) a stránky číslujte.

Mlok 2008Berte ohled na velikost souboru. Nevkládejte do textu zbytečně grafiku ani obrázky, používejte černý tisk na bílém podkladu a raději se vyvarujte i stínování a šedi. Potřebné mapy a náčrty přikládejte jako samostatné soubory (komprimované – gif, jpg, png).

Berte ohled na češtinu a slovenštinu a snažte se odstranit ze své práce pravopisné chyby a překlepy. Sofistikované textové editory mnohé chyby označí, novější verze Wordu umí i kontrolu gramatiky – nepodceňujte ji, odhalí nejzákladnější chybějící čárky v souvětích i neshody podmětu a přísudku.

Nezapomeňte na průvodní materiály – čestné prohlášení vlastnoručně podepište.

Elektronickou verzi mi pošlete co nejdříve mailem (a raději i průvodku), s ní mám nejvíce práce. Papírový výtisk mohu do desek vložit na poslední chvíli, ale zatřídit soubor do kategorie a zkonvertovat ho pro porotcovské cédéčko musím včas. Navíc ze souboru se dá příspěvek vytisknout, když se papírová zásilka zatoulá. Ostatně, zahraničním účastníkům jsem ochotna soubory vytisknout, aby nemuseli platit horentní poštovné, když mě o to požádají.

Mlok 2007 Nejlepší sci-fi a fantasy povídky roku 2007Budete-li příspěvky posílat až v předvečer uzávěrky, prosím, dejte mi vědět předem, kolik jich mám očekávat a v jakých asi kategoriích. Uzávěrka je v pondělí a již v pátek se CKČ veze na Fénixcon do Brna pro porotce, takže na zpracování je letos opravdu tuze málo času.

A nakonec to nejdůležitější: kontakty. E-mail AQUILA@ALTAR.CZ (eventuelně AQL@SEZNAM.CZ), poštovní adresa Mariánská 401/41, 142 00 Praha 4 - Lhotka.

Těším se na vaše příspěvky!

Jiřina Vorlová


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...