Neviditelný pes

SLOUPEK: Totalita

16.6.2010 0:48

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

TOPlistV pátek jsem si byl vyzvednout na poště balíček. Byla to kniha, resp. komiks V jako Vendeta. Pro ty z vás, kteří nevědí, o čem to je, stačí jedno slovo - totalita. Pod tímhle výrazem si většina z nás dokáže vybavit velice určitou vizi naší minulosti a pokud ne přímo, tak aspoň z hodin dějepisu i minulosti Německa a Ruska. Všeobecné sledování, potlačování centrálně neschválených názorů, politické procesy, organizování všeho, co si jen dokážete představit. Totalita dělá z člověka dílem stroj a dílem loutku. Přitom to, jestli někdy znovu přijde, je jen na nás.

Vraťme se ale chvíli k mojí návštěvě pošty. Jezdím autem, jelikož jsem lenoch, a poslouchám rádio, protože to k tomu tak nějak patří a hudba motoru je dost monotónní. A právě když v rádiu proběhla zprávička o výzkumu mezi našimi školáky, vyvstala mi v mysli otázka. Výzkum se ptal, co je to ta totalita a extremismus. Odpovědi? Nevím a moc mě to vlastně nezajímá, byly, troufnu si říct, většinové. Otázka: Opravdu na totalitu příští generace zapomene? Jsme odsouzeni k tomu zopakovat si vlastní historii?

Obávám se, že ano.

A přitom by stačilo tak málo - číst scifi. Proč? Kromě kosmických lodí je totiž jedním z hlavních témat scifi totalita, a to už od pradávna, vzpomeňme 1984... dystopii dnes řazenou právě pod scifi. Při čtení 1984 mi běhal mráz po zádech - tak děsivé a skutečné. Nemusíme ale chodit daleko - zrovna nedávno vyšla kniha Vládcové vesmíru - několik povídek je také věnováno totalitě, utopii a v sugestivnosti 1984 ne-li předčí, tak dorovnají. Tahle díla jsou vesměs míněna smrtelně vážně a na totalitu jsou zaměřená, ale je spousta dalších, modernější, současnějších... v poslední době trochu totality prosáklo do Metra 2033 a jeho fašistických a komunistických stanic, české Apokalypsy ze série JFK a samozřejmě ji najdete i v komiksu, nyní třeba v dotisku V jako Vendeta, který tuto moji úvahu spustil. Paměť mi neslouží, abych vyjmenoval všechny knihy, které se kdy o totalitu jen otřely, ale jedno vím jistě, ve fantastice a scifi je jich dost na to, aby naše děti na totalitu nezapomněly.

Proto vidím ve scifi naději - konkrétně v dětech scifistů. To budou ti, kteří budou připraveni na budoucnost, vybaveni z knihovny svých rodičů vizemi světa, které už jednou odzkoušené dopadly špatně. Ti, kteří se budou prát za to, aby totalita zůstala uvězněna jen na papíře.

VÁLKA JE MÍR
SVOBODA JE OTROCTVÍ
NEVĚDOMOST JE SÍLA

Petr Šimčík


zpět na článek