7.12.2019 | Svátek má Ambrož, Benjamin


SERIÁL: Deset způsobů, jak nejlépe zničit Zemi 5/10

13.8.2007

Výbuch SlunceTOPlistSmrt trávy

  • Zdroj: John Christopher - román Smrt trávy
  • Míra destrukce: 4-5
  • Pravděpodobnost: 6
  • Atraktivita: 8
  • Co je k tomu potřeba: důvěřovat Číňanům, že mají vše pod kontrolou

A tohle je jedna z našich oblíbených variant. Nápaditá, barevná a plná hutné smrti. V základu stojí jednoduchá představa, že v Číně (ta zem dala světu tolik dobrého) se objeví zmutovaný druh plísně, která napadá a likviduje všechnu trávu. Takhle to nezní příliš děsivě, ale mezi trávy patří například krom marihuany také obilí nebo rýže. Takže nejenže už nebude veselo, ale navíc zavládne hladomor.

Hlavní hrdina John Custance žije v Anglii, která má alespoň nějaký čas připravit se na nastupující potravinovou krizi a vláda ujišťuje všechny obyvatele, že je schopna vše zvládnout. Nicméně to ještě nikdo netuší, že onen plán Británie počítá s vybombardováním hned několika velkých měst, aby se snížil počet obyvatel na rozumnou míru. Hlavnímu hrdinovi tedy nezbude nic jiného, než s rodinou prchnout směrem na sever do bezpečné horské chaty. Cestou budou muset všichni přehodnotit svůj morální statut a zjistit, zda jim víc záleží na kultivovanosti člověka - nebo na prostém přežití.

Pravděpodobnost silného zásahu do ekosystému pomocí plísně napadající trávu (respektive traviny) je vcelku uvěřitelná. Postupné šíření však dává prostor pro vědecký zásah a tak je autorova vize už trochu přitažená za vlasy. Obzvláště radikální řešení Británie s bombardováním vlastních měst je vskutku nepravděpodobná. Domníváme se, že i když by se podobná plíseň objevila, bylo by ji lidstvo schopné zastavit nebo se alespoň lépe vypořádat s následky.

To ovšem nic neubírá na působivosti armagedonu pod taktovkou spisovatele Johna Christophera. Umírání je postupné a destrukce zasahuje nejen hmotný svět, ale také psychologickou rovinu přeživších lidí. Kanibalismus je pak to nejmenší. Udělujeme vysoké hodnocení, které však nemůže být absolutní, protože ho sráží samotný rozsah poškození Země a jejího ekosystému. Přesto jedno z nejlepších hodnocení atraktivity zničení Země v našem seriálu.

Autorem malby je Martin Čáslava. Více z jeho tvorby naleznete na jeho blogu.

Předchozí díl: Zamoření povrchu smrtonosným virem.
Příště: Zastavení rotace jádra.

Petr Čáslava


OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...