5.12.2021 | Svátek má Jitka


RECENZE: William R. Forstchen & Andrew Keith, Pod cizí vlajkou (Wing Commander 6)

7.12.2005

 

WingCommander 6 - Pod cizí vlajkouZničení císařovy planety a podpis mírové dohody s Kilrathy bylo jen zahájení míru, který ale byl, řečeno s Clausewitzem, jen jiným způsobem pokračování války. Armáda masově demobilizovala a hrdinové závěrečných bojů se stali v nově vytvářené úřednické mašinérii, ve kterou se vždy v míru mění vojskové struktury, zcela zbyteční.

Politici ignorují skutečnosti, že na troskách kilrathské říše je hned několik kohoutů, kteří si natřásají peří, vlastně v jejich případě srst, a chystají se obnovit jak Říši, tak její bojovný charakter. Uvnitř armády je naproti tomu zakonspirovaná skupinka Belisarius, která připravuje vojenský puč - a k tomu potřebuje zničující útok protivníka jako nástupní moment pro nastolení rozhodujícího vlivu armády na společnost.

Jason Medvěd Bondarevskij, odstavený admirál Tolwyn a admirál Richards se přesouvají do Landreichu, kde vládne charizmatický a velmi nestandardní prezident Max Kruger. Landreich slouží spiklencům jako návnada, a Tolwyn toho o připravovaném puči ví dost na to, aby se vypravil tam, kde za chvíli bude dost horko.

Objev téměř zničené kilrathské letounové lodi Karga i několika stovek trosečníků z jedné z posledních bitev války, zčásti lidí a zčásti kočičích Kilrathů, kteří na nehostinné planetě mohli přežít jen díky vzájemné spolupráci, značně posílil šance Landreichu na rovný boj s jedním z pretendentů obnovy bojovné Kilrathské říše. Jenže to kříží plány spiklenců a tak se okolo ještě ne zcela opravené lodi začne motat příliš mnoho útočníků, kteří ji chtějí zničit. Krugerova opozice využívá informace, které účelově dostává od Belisaria, a Maxovo prezidentské křeslo se začíná povážlivě kymácet. Závěrečný řetěz bojů pak završuje příběh této knihy. 

V tomto - v pořadí šestém českém - díle se již původní inspirační zdroj - počítačová hra Wing Commander a druhá světová válka v Pacifiku, na které je tato hra postavena - již dostává do pozadí. Základní konflikt mezi Maxem Krugerem reprezentujícím Landreich a kilrathským baronem Ragarkem rozšiřujícím své panství a chystajícím se prohlásit se za nového Císaře je rozkošatěn o zásahy skupiny Belisarius a landreišskou opozici, která nelibě nese stálé neproduktivní (byť životně důležité) investice do kosmických sil.

Dobře napsaná militaristická SF plná dějových zvratů se příjemně čte, hlavní dějová linie je oproštěna od dřívějšího předurčení paralely války v Tichomoří, a tak čtenář jen může odhadovat, jak se bude situace vyvíjet. Je to dobré odpočinkové čtivo, které zaujme i čtenáře, kteří nejsou přímo fanoušky tohoto poddruhu SF.

William R. Forstchen & Andrew Keith: Pod cizí vlakou (False Color)
překlad: Jiří Engliš
obálka: Jan Patrik Krásný
KJV - Poutník, 2005
456 stran, 265 Kč, brožované
ISBN 80-85892-81-2

pagi


Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...