18.9.2021 | Svátek má Kryštof


RECENZE: William M. Simmons, Když se sny střetnou

6.12.2005

obalka Simmons Kdyz se sny stretnouVy, i já, máme nejspíš jedno společné. Vždy, když nás omrzí realita všedního života, můžeme se ponořit do světů méně reálných než je ten náš, které dokáží vytvářet na stránkách svých knih spisovatelé fantasy, nebo na plátnech kin a televizních obrazovkách tvůrci filmů. Hrdinové knihy Když se sny střetnou amerického autora W. M. Simmonse však mají ještě jeden prostředek kam utéci z nudy všedního dne – Fantasyworld.

Fantasyworld je jeden z mnoha světů uvnitř počítačové sítě, kde se mohou znudění nebo patřičně bohatí lidé odreagovat, splynout s avatarem, bytostí vytvořenou podle jejich přání, a prožít bezpečné dobrodružství ve světě plném magie, hrdinství a sličných dívek. To vše se ale změnilo, když si Stroj uvědomil sám sebe a uvěznil připojené návštěvníky bez možnosti návratu uvnitř počítačové matrix. Smrt se náhle stala skutečnou a čas her skončil.

V té chvíli musel zasáhnout úspěšný spisovatel Robert Remington Ripley III, jehož knihy se staly inspirací pro Fantasyworld a který pomáhal celý systém dolaďovat. Díky jeho zkušenosti a představivosti se podařilo celý systém opět ovládnout a uvězněné návštěvníky osvobodit. Stalo se však ještě něco dalšího a stěží předvídatelného. Dvě ze tří samostatných vědomí Stroje unikly z matrixu a v myslích velmi důležitých osob se rozhodly ovlivňovat osudy reálného světa, jednou z nich je horký kandidát na budoucího prezidenta Spojených států.

Znovu je tedy povolán Robert Remington Ripley III, aby se pokusil napravit chybu přímo uvnitř počítače. Tentokrát se však něco pokazí a on se zde ocitá v těle několika osob a získá několik totožností, které navzájem, a v mnoha případech i velmi nešťastně, ovlivňují své osudy. V osobě půlelfího barda a mága Riplakiše z Dyrimwallu se tak snaží navrátit vědomí stroje zpět do matrix, kandidátovi na prezidenta vrátit jeho vlastní osobnost a hlavně nalézt sám sebe.

W. M. Simmons velmi zdařile kombinuje fantasy, která nemá místy daleko k humoru Terryho Pratchetta ( zvlášť část příběhu se Sněhurkou je opravdu kouzelná, dojde i na setkání se Smrtí), a science-fiction, z níž používá přesně odměřené dávky. Ne každému se však tato směs musí zákonitě líbit, proto vyvstává otázka, komu je vlastně tato kniha určena. Na rozdíl od první knihy, V síti snů, kde se odehrávalo pravé fantasy dobrodružství orámované sci-fi pouze ve chvílích, kdy se jednalo o běhu Stroje, je příběh, odehrávající se v této knize více žánrově promíšen. Pokud tedy nejste nesmiřitelnými zastánci čisté fantasy nebo naopak přívrženci hard sci-fi, čeká vás velmi zábavný příběh, který sice spěje k očekávanému konci, ale jehož závěr je vypointovaný opravdu až na poslední stránce.

Osobně už se těším na knihu Žena jeho snů, která příběh Roberta Remingtona Ripleye alias Riplakiše z Dyrimwallu uzavře. Vzhůru do Fantasyworldu …

Když se sny střetnou (When Dreams Collide)
William Mark Simmons
překlad Zdeněk Uherčík
obálka Jan Patrik Krásný
žánr SF+F
ISBN (ISSN) 80-7254-675-9
EAN 978807254-675-6
vydal Triton, cena 209,- Kč
1. vydání, brož., 366 stran

Henry


Městská část Praha 3
Referent/ka odboru výstavby

Městská část Praha 3
Praha
nabízený plat: 23 000 - 43 000 Kč

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...