23.9.2023 | Svátek má Berta


RECENZE: Vlado Ríša, Agent JFK 16 - Pašeráci v oblacích

3.10.2008 0:05

Pašeráci v oblacích JFK 16 Vlado RíšaTOPlistAgent John F. Kovář se stále ukrývá před Agenturou EF, ta ho již zbavila nálepky "hledaný živý, či mrtvý", ale John se jen tak do práce vrátit nehodlá, chce si ještě trochu oddychnout.

I když po návštěvě svého kolegy a přítele Vincenta Vegy změní svůj názor, neboť ho požádá o pomoc a JFK, jak už je jeho zvykem, neodmítne. Společně s Vegou jsou tajně přeneseni do dimenze, ve které právě probíhá 1. světová válka, ale něco je špatně. Agenti mají za úkol zjistit, proč vyhrává německá strana tak razantním způsobem. Jestli to je přirozený vývoj dějin pro tento svět nebo jestli za tím stojí někdo jiný. Při svém pátrání se setkají s legendárním anglickým pilotem kapitánem Bigglesworthem, zvaným Biggles, a společně s ním se vydávají za stejnými cíli. Odhalí, že za podivným chodem dějin stojí interdimenzionální pašeráci, proto je nutné, v zájmu udržení rovnováhy, je zneškodnit.

Vzdušné souboje, synchronizované kulomety, pístové motory a všudypřítomná smrt... To je další mise agenta známého spíše pod iniciálami JFK. Svůj svět si musíme zasloužit!

Díl šéfredaktora sffh časopisu Ikarie patří, podle mnohých názorů, do kategorie spíše další "Bigglesovky", než-li k rovnocenným dílům Agenta JFK. Podle mne tomu tak není a Pašeráci v oblacích jsou velice slušným pokračováním řady, o kterém můžete beze studu prohlásit, že je románem dobrodružným. Ríša v knize zužitkoval své vlastní zkušenosti s létáním a vůbec jeho letitý zájem o leteckou historii. Jak sám přiznal, tento díl napsal za necelý měsíc, ale naštěstí to nedopadlo podobně jako v případě Ondřeje Neffa (viz JFK10 – Jeruzalémský masakr), který svůj díl napsal dokonce za necelé dva týdny, no, a jaký ten díl byl, víte sami.

Pašeráci v oblacích jsou přesně to, čím jsou - prima počtení, které vás neunaví, ani neznudí, pořád se na stránkách něco děje. V jednu chvíli to zavání detektivkou, jindy zase vojenským leteckým románem, a po čase zase science fiction. Ano, je to vlakové čtivo a naplňuje vás pocitem, že prožíváte jedno velké dobrodružství.

Hodnocení: 75%.

Agent JFK 16 - Pašeráci v oblacích
Vlado Ríša
Nakladatel: Triton, E.F.
Obálka: Tomáš „sketchbook“ Jedno
Redakce: Milena Matějková, Zuzana Kupková
Rok vydání: 2008
Počet stran: 192
Rozměr: 125 x 185
Provedení: paperback
Cena: 139.00 Kč

I v jiných dimenzích probíhá první světová válka a pašeráci se ji neštítí využít ke svým účelům. John Francis Kovář společně s dalším agentem, leteckým kouzelníkem Vincentem Vegou se setkávají na bojišti s legendárním anglickým pilotem kapitánem Bigglesworthem, zvaným Biggles, a jeho milovanými „velbloudími" stíhačkami. Centrála po nich chce likvidaci pašeráků, a oni to pojmou, jako vždy, po svém. Vzdušné souboje, synchronizované kulomety, pístové motory a všudypřítomná smrt... To je další mise agenta známého spíše pod iniciálami JFK. Svůj svět si musíme zasloužit! (anotace)

Marek Opluštil


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...