5.7.2022 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


RECENZE: Svatopluk Doseděl, Bestseller

8.11.2005

 

BestsellerPodivné stopy se šesti drápy a jejich ještě podivnější nositel začne Quentina pronásledovat stejně, jako předtím pronásledoval Malcolma. Začíná boj o holý život, o zdravý rozum, o klid a pokoj.

Temný hororový příběh z amerického Colorada je smíchán z vyprávění, citací z policejního spisu a úryvků z podivného románu Malcolma Ferryho, který otevřel Pandořinu skříňku. A celou knihu čtenář sleduje boj s tím, co se z ní dostalo na svět. Tedy: ono na něm bylo, ale čas od času to dostane rozhodující impuls a začne se projevovat. Tajuplná zelená záře (nebo taky ne) nás provádí dokonale vypointovanými epizodami příběhu, které nezapírají autorovu vynikající praxi v oboru povídek. Návštěva kůlny s uhlím, sen o zasněžené zahradě, noční výlet na běžkách a mnoho dalších podobných jsou samy o sobě prvotřídními hororovými kousky a mohly by být i samostatnými texty.

Právě tahle síla jednotlivých epizod ale vedla autora k zakončení s využitím těžkotonážní magie.Tečka za celým románem musela být hodně zvětšena nad běžnou míru, aby nezapadla, aby se gradační křivka příběhu nezastavila a aby závěrečná pointa byla dramatičtější a silnější než předchozí text. Závěr se tím dostal z polohy zla tušeného do polohy zla viděného a - na rozdíl od předchozích částí příběhu - tím autor připravil čtenáře o možnost domýšlet si a vkládat do prožitku z příběhu jejich vlastní úzkosti a obavy, v normálním životě skryté pod civilizačním nánosem.

Po povídkové sbírce Krvavá hostina (1998) a novele Kalvárie (2000) to je první román Svatopluka Doseděla. Pointování povídkových, někdy až jen anekdotických (tím míním rozsah, nikoliv vyznění, to je opravdu hororové) epizod je natolik silné, že až zakrývá linii příběhu vlastního románu. Jedinou slabší částí knihy jsou - paradoxně - ukázky z bestselleru Malcolma Ferryho, jejich ilustrační a nápovědná úloha je sice naplněna, ale stačí okem přeběhnout o stránku dál a rozdíl v síle textu je zřetelný. Svatopluk Doseděl patří spolu s Jaroslavem Mosteckým ke špičce naší hororové scény a románem Bestseller ukázal, že se dokáže pohybovat v temných vodách hororu, aniž ztratí orientaci, smysl pro směr a gradaci příběhu.

Svatopluk Doseděl: Bestseller
obálka: Grigioy Vyatkin
Wolf Publishing, edice Pevnost, 2005
177 stran, 89 Kč (jak příloha časopisu Pevnost 60 Kč), brožované
ISBN 80-239-5809-7

pagi


Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...