Sobota 21. června 2025, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RECENZE: Susanna Clarková,. Jonathan Strange & pan Norrell

pagi
diskuse (2)

Jonathan Strange a pan Norrell Clarke bíláJonathan Strange a pan Norrell ClarkeTOPlistBritánie na počátku devatenáctého století byla úžasnou zemí. Tradice, o nichž se dnes víc mluví než aby se dodržovaly, tehdy byly životním stylem. Průmyslová revoluce teprve vystrkovala růžky. A magie byla již dvě staletí - ne, nebyla zapomenuta, byla však minulostí, i když o ní vycházely knížky a gentlemanové - ti opravdoví - zkoumali její historii. Ale ta zmíněná dvě staletí ji nikdo, opravdu nikdo neprovozoval. Život bez magie byl tradicí - sice jen dvě stě let starou, ale tradicí. Až...

... se našel jeden gentleman, který nejenom četl pojednání o magii, ale navíc se rozhodl pustit se do obnovy dávno zaniklé magické praxe. Sbíral knihy o magii, četl v nich popisy kdysi funkčních kouzel a zkoušel je. Jenže zjistil to, co zjistit musel - byly to kuchařky psané lidmi, kteří sami nikdy kuchaři nebyli a recepty psali podle svých vzpomínek, aniž by tušili, jak dlouho se jíška smí nechat na plotně, než zhořkne. Zkoušky a omyly, omyly a zkoušky - až nakonec pan Norrell mohl být hrdý na to, že je jediným praktikujícím mágem v celé Anglii.

Skupoval všechny knihy o magii (tedy o historii magie), piloval své umění a nakonec vystoupil ze skrytu svého domu a začal magii provozovat veřejně. Počátek devatenáctého století - to nebyly jen úžasné tradice. To byly také ustavičné války, které těžce vysávaly státní pokladnu. A tak pan Norrell vytvořil několik kouzel, jednoduchých, ale účinných, a pomáhal jimi královskému námořnictvu a své zemi. Jenže premiér chtěl od něj stále více a více kouzel, a tak pan Norrell porušil své zásady a připustil si k tělu učedníka. Jonathan Strange měl přirozené nadání pro magii, tak velké, že časem přerostl svého mistra. Leckteré jeho odborné názory oponoval, a tito dva mágové se stali nesmiřitelnými nepřáteli.

Pokud jste unaveni neustálým omíláním artušovsko-merlinovských legend, určitě vás potěší, že magie tohoto příběhu o Merlina nezavadila ani příslovečnou násadou od smetáku. Najdete tu Férii, bájný Fairyland, a elfy (nebojte se, jsou úplně jiní než ti tolkienovští, někteří jsou hloupí a někteří zlomyslní). A vzpomínku na Krále Havrana - lidského chlapce, vychovaného elfy, který se kdysi stal králem Férie a spousty dalších království včetně kusu Anglie. A přirozenou elfskou magii upravil na lidský způsob. Zlatý věk magie však skončil, a koncem šestnáctého století skončila i magie v Anglii.

Román je to viktoriánský, proto tu najdete i další příslušné ingredience. Jsou tu dvě krásky - paní Poleová a paní Strangeová, které upadnou do nesnází (ne vl. vinou) a velká láska, jenže proti ní stojí jeden zlomyslný elf, který si prostě chce hrát. Oba mágy nenávidí a tak jim přidělává jednu nepříjemnost za druhou. Jediné, co proti němu může platit, jsou kouzla Krále Havrana - jenže ta zmizela i se svým tvůrcem. Což, prohlašuje pan Norrell, je zatraceně dobře, toho chlapa měli vymazat z historie už dávno, jeho magie je škodlivá a ve své podstatě nepřátelská lidem. Což, prohlašuje Jonathan Strange, je zásadní chyba, kterou je třeba stejně zásadně napravit a magii Krále Havrana vrátit do našeho života.

Susanna Clarková svůj román psala dlouho a důkladně. Její Anglie počátku devatenáctého století se od té naší v podstatě liší jen magií, najdete tu nejenom maršála Wellingtona a Napoleona Bonaparte, ale také třeba lorda Byrona. Příběh je do těchto reálií zasazen velmi důkladně a důmyslně - například Byrona k jedné jeho slavné básni zřejmě inspirovalo setkání s Jonathanem Strangem - a Strangeho charakteristika lorda B. v jednom z dopisů přátelům je ve své stručnosti dokonalá: žádný žijící Angličan nedokáže urážet tak, jako jeho lordstvo.

Zpočátku vám v příběhu bude chybět ona podstatná rovina viktoriánských románů - romantický vztah. Pokud kvůli tomu budete na pochybnostech, zda to je opravdu viktoriánský román, vydržte, dočkáte se. Romantickou složku příběhu totiž autorka vedla jinak, než jak tomu je u tradičních VR (tedy viktoriánských románů, nemluvíme tu o virtuálních realitách - byť viktoriánské romány vlastně jistou formou virtuální reality byly).

Pečlivý překlad Viktora Janiše, který se musel vyrovnat s mnoha úskalími originálu, přetavuje atmosféru originálu do českého jazykového a kulturního prostředí s typickou důkladností a invencí. Nebylo to nic jednoduchého - v poznámkách pod čarou (*) jsou smíchané odkazy na skutečné avšak mnohdy velmi zapadlé báje a postavy s vysvětlováním historie magie v Anglii.

Jonathan Strange & pan Norrell je velmi propracovaný bytelný příběh se složitou zápletkou, plný nejenom magie, ale také emocí a svérázné poetiky, rozvíjející tradici viktoriánského románu. Využívá neotřelé motivy, začleňuje je do našeho světa a vytváří jeho pozoruhodnou alternativu. Svojí úrovní se pohybuje vysoko nad běžnou produkcí - a ačkoliv normálně do recenzí číselné hodnocení nedávám, jeho výjimečnost si zaslouží, abych toto pravidlo porušil, dávám mu 90 procent (podle systému hodnocení v Pevnosti; co to znamená, si najděte v archívu Sardenu) - do úplného absolutoria mu přece jenom ještě fousek chybí, přesto je to výrazný kandidát na letošní cenu ASFFH. 

Susanna Clarková: Jonathan Strange & pan Norrell (Jonathan Strange & Mr. Norrell)
překlad: Viktor Janiš
obálka: William Webb, Daniela Eftimiadisová
ilustrace: Portia Rosenberg
Alman, 2007
704 stran, 398 Kč, vázané; obálka v černé a bílé mutaci
ISBN 80-86766-25-6

(*) pozn. rec.: Kniha je pojata jako vážný životopis, psaný s vědeckou přesností a důkladností, mnohé podčárnice mají rozsah několika normostran. Původně jsem chtěl tento styl napodobit, ale když jsem zjistil, že mám víc textu v poznámkách pod čarou, než ve vlastní recenzi, tak jsem to vzdal - tj. recenzi jsem smazal a nechal jen ty poznámky.

Ukázka, Životopis autorky, názor na knihu panů Norrella a Strangeho, WFA 2005, nominace IHG 2005, nominace Nebula 2005, atd...

Jan Kovanic
21. 6. 2025

Vysokoškolské tituly se v anglosaském světě moc nepoužívají.

Aston Ondřej Neff
21. 6. 2025

Vidina zeleného socialismu a síla průmyslu dobra je příliš velká.

Petr Homola
21. 6. 2025

Jejich samotné vlastnictví představuje destabilizační faktor.

Martin Tůma
21. 6. 2025

Naše Země by vytvořila černou díru ráže 9mm...

Ivo Fencl
21. 6. 2025

A o čem tento hnusota-horor pojednává?

Thomas Kulidakis
21. 6. 2025

Během týdne se stalo na politické scéně mnohé, jedna událost ale vyčnívá. Tisková konference po...

Lidovky.cz, ČTK
20. 6. 2025

Evropa nebude schopná pomoci s jednáním mezi Spojenými státy a Íránem o jaderném programu islámské...

ČTK, Lidovky.cz
20. 6. 2025

Tyčkařka Amálie Švábíková obsadila páté místo na mítinku Diamantové ligy v Paříži. Česká...

berr Roman Berežanský
20. 6. 2025

Obrovská čísla, která nevycházejí. Ruský velvyslanec ve Spojeném království Andrej Kelin v...

Petr Koten
20. 6. 2025

Zatím si na EuroBasketu v Brně vedou parádně. České reprezentantky nedaly šanci ani Portugalkám a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz