10.7.2020 | Svátek má Libuše, Amálie


RECENZE: Stanislaw Lem, Invaze

20.9.2010

Invaze Stanislav Stanislaw LemStojíme, často opakujíce slova Isaaca Newtona, na ramenech svých předchůdců. Díváme se do dálky, ale někdy stojí za to se podívat pod sebe, z čeho vlastně vyrůstá naše vlastní velikost. A tak by měli činit i současní autoři SF a jejich čtenáři. Předhozená sbírka je jedním, byť drobným a zdaleka ne vyčerpávajícím, pohledem na ramena člověka, který svá největší díla napsal na klasickém psacím stroji. I možná proto, že musel vážit každý úhoz, že nemohl používat Ctrl-V a Ctrl-C, jsou jeho texty propracované a promyšlené. Dnešní autoři jsou už mnohem dál, všichni určitě lepší v ovládání textových procesorů, ale jen málokteří se mu mohou vyrovnat v umění psaní.

Jakkoliv jeho povídky jsou "zastaralé", připomenou vám leckteré novější dílo. Ačkoliv to nejspíš nebylo záměrem pořadatele této sbírky, leckdy jsem zabloudil pohledem do bibliografické poznámky, abych se přesvědčil, o kolik let předběhl dobu, jaká témata zpracoval dávno před svými předchůdci. Kladivo mi více než připomnělo onen klíčový bod Vesmírné odysey, kdy počítač překročí hranici obyčejné umělé inteligence a získá vlastní téměř lidskou osobnost. Invaze z Aldebaranu je zase přímým prekurzorem příběhů samorostlého Jakuba Vandrovce. Noc a plíseň má své následníky v mnoha hororových a katastrofických textech - a tak bych mohl pokračovat. Netvrdím, že autoři od Lema opisovali - jen konstatují, že svými jemnými prsty a geniální intuicí vyhmátl na tenkém provázku reality uzlíky, o které se později zadrhly prsty mnoha dalších autorů natolik, aby z nich odvinuli své vlastní, ale přitom tolik podobné příběhy.

Kniha není určena pro běžné konzumenty - doplňuje obraz Lemovy tvorby, nenajdete tu ani humorné, ani vážné příběhy pilota Pirxe, ani Ijona Tichého, ani Návrat z hvězd nebo Nepřemožitelného. Neznáte-li Lema jako autora, touto knihou nezačínejte. Přesto tu najdete mnoho momentů k zamyšlení, co povídka, to téma. Je to, v určitém smyslu, kvintesence Lemovy tvorby. Vrcholem pak je poslední text - nikoliv už povídka, ale ohlédnutí autora, trochu odhalující jeho tvůrčí metody, trochu prozrazující i něco o něm samém, o rodině a prostředí, ve kterém vyrůstal, o válce, která změnila hodnoty světa okolo něj i jeho samotného. Dovedete si představit, že tento člověk kradl ze skladu Luftwaffe zbraně a munici a předával je spojce odboje, člověku, o kterém nic nevěděl? Tento mladík se později proměnil v autora, trávícího nepředstavitelné množství času studiem, vyhledáváním pramenů a v neposlední řadě samozřejmě psaním. Podobných drobných momentů je tu více, a výsledkem je, že Stanislaw Lem pro čtenáře přestává být jen autorem, ale stává se živoucí bytostí, člověkem nejenom z masa a kostí, ale také s emocemi a city. Jeho psaní SF není únikem před realitou, je to rozvíjení reality za její hranice, nikoliv duševní rozcvička nebo terapie, ale tvůrčí zpracování témat v prostředí, které jim umožňuje se plně rozvinout přesně tak, jak autor chce.

75%

Stanislaw Lem: Invaze
překlad: František Jungwirth, Jaroslav Simonides, Pavel Weigel
obálka, ilustrace: Daniel Špaček, Milan Malík
Albatros Media - Plus, 2010
270 stran, 259 Kč, vázané
ISBN 978-80-00-02496-7

(ve zkrácené podobě vyšlo v časopise Pevnost 2009/05)

pagi


Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...