5.7.2022 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


RECENZE: Spider Robinson, Callahanův přesčasový bar

3.8.2006

Callahanův barČas od času je člověk uvržen k nějaké dlouhé a nudné cestě, pro takové případy je vhodné být dobře připraven a vybaven. Nesmíme zapomenout na svačinku, něco k pití (nebo k pití) a samozřejmě také nejlepšího přítele (respektive přítelkyni) člověka - tedy knihu. Výběr knihy bychom neměli ponechat náhodě, protože bychom pak cestu mohli trávit ve stavech trudomyslnosti a začít přemítat o tom, proč zrovna tahle přítelkyně zklamala. Někdo se ponoří do světa na hřbetě želvy, další upřednostní potoky krve, nemálo studentů nerudně civí na děsivá skripta, já pro vás však nabízím ideální řešení. Což takhle se odpoutat od reality a zajít si na skleničku do neuvěřitelně zábavné společnosti. Což takhle navštívit Callahanův bar. Jenom nezapomeňte včas vystoupit ;-)

Spider Robinson (vlastním jménem Paul Robinson) se narodil v roce 1948 a nějakou dobu mu trvalo než v sedmdesátém druhém praštil s hlídáním kanálů a stal se spisovatelem - nutno dodat, že úspěšným autorem fantastiky. Jako důkaz vám snad postačí několik Hugů, Nebul a dalších ocenění.

Však navraťme se ke sbírce povídek Callahanův přesčasový bar. Soubor čítající devět mírně nadprůměrných, přesto svěžích a zábavných prací. Myslím si, že zabývat se každou povídkou zvlášť je naprosto zbytečné, protože každá povídka disponuje společnmi rysy. Veškeré scény se odehrávají v prostředí Callahanova baru na Long Islandu (prosím, nehledejte ho). Oblíbíte si také štamgasty a barman. V několika příbězích se seznámíte se skvadrou, která vytvořila stálé osazenstvo. Poznáte tak mimozemšťana, androida, cestovatele časem a mnoho dalších.

Důležité však bude pouze to, že cestu vlakem přežijete naprosto v pořádku, občas s menšími rozpaky, protože si neuvědomíte jemné (i drsné) nuance humoru, který se v překladu nejspíš ztratil. Četl jsem několik komentářů, kde se zmínila obtížnost originálu a nehodlám obviňovat Zdeňka Uherčíka z nezodpovědnosti.

Callahanův přesčasový bar těží hlavně z uvolněného osobního vyprávění a společného přátelského prostředí, proto se není čemu divit, že oslovil nespočet fanoušků po celém světě. A věřte mi, že i vás. Familiérní prostředí možná neobstojí drsné mluvě kritika, ale svou bezprostředností vás pohltí. I po letech se k němu vždy rádi vrátíte a možná odhalíte další skryté narážky.

Když si přečtete povídkovou sbírku Callahanův přesčasový bar, nebudete rozhodně uchváceni, ale rozhodně se dostanete do stavu, kdy si řeknete, že to stálo za to. Spousta lidskosti a zábavy se dotkne i největšího skeptika. Vydejte se na hranici skutečnosti a nevšedních splínů, které útočí na hranice krás pohádek. A proč tomu nevěřit?

Název: Callahanův přesčasový bar
autor: Robinson Spider
Překlad: Zdeněk Uherčík
BĚŽNÁ CENA: 179 Kč
ISBN: 80-7254-652-X
popis: 248 str., brož.

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...