9.12.2023 | Svátek má Vratislav


RECENZE: Simon R. Green, Prostě jen další soudný den

10.3.2010 0:05

Prostě jen další soudný den Simon R. GreenTOPlistSimon R. Green si i u nás získal jméno čtivého a nápady oplývajícího autora. Vždyť Jestřáb a Rybářka jsou toho jasným důkazem. Za zmínku pak stojí tituly s ústředním hrdinou lorda Morituriho a často se blýskne také další postavou detektiva z obskurně neuvěřitelné Noční strany. Ano, řeč je o Johnu Taylorovi, soukromém očku z nejtemnější a nejfantastičtější části Londýna, o které mudlové nemají ani ponětí.

John Taylor už je opravdu dobře zabydleným jedincem v českém překladu, o čemž jasně hovoří devět knih, jejichž je hlavním aktérem (desátou chystá nakl. Polaris). Naposledy se pak objevil v antologii Temné uličky v příběhu Rozdíl, na kterém po čertech záleží, ve kterém si jeho nadání nalézt cokoliv a kohokoliv muselo poradit s problémem ztracené paměti. Román Prostě jen další soudný den ho opět staví do pozice člověka, za kterým chodí ti nejtvrdší obyvatelé Noční strany, když si sami neví rady.

Julien Advent, legendární viktoriánský dobrodruh, nyní vydavatel Night Times. Jessica Sorrow, Nevěřící. Annie Jatka, špionka, vražedkyně a luxusní kurtizána. Hrabě Video, mistr binární magie. Král kůže, v celé své laciné nádheře. A Larry Zapomnění, mrtvý detektiv. Už jsem všechny ty lidi shromážděné na jednom místě viděl, v budoucí časové linii, kde byli posledními přeživšími zástupci lidstva a mí Nepřátelé. (str. 75)

Kniha začíná akční příhodou, která Johna ani jeho partnerku Suzie nemůže nijak vykolejit, zvlášť když známá celebrita Percy D´Arcy nabízí statisíce liber, aby vypátrali, jak je možné, že jeho přátelé přestali stárnout. Chvíli po vyřešení úkolu v teple jejich domova přichází vážená autorita Walker a nedlouho poté i nepříjemnosti v podobě Kráčejícího muže. Neporazitelného týpka, jehož chrání samotný Bůh a proti jehož řádění jsou krátcí všichni nejznámější dobrodruhové Noční strany – dokonce i Autority. Ke slovu přijde nejstrašnější zbraň, která byla již kdysi zničena. Ano, je to slovutná Mluvící pistole. Proti Kráčejícímu muži totiž nedokáže nic ani hrubá síla, ani taktický úprk, snad jen...

Simon R. Green se tímto cyklem musí neuvěřitelně bavit a těšit jím čtenáře dobrodružné literatury po celém světě. Jeho imaginace nezná mezí a na každé stránce vyvěrají nekončící výtrysky bizarních nápadů, suchých hlášek, fantazii podněcujících slovních spojení a jmen. Veškeré napětí je založeno na hutném ději, který čtenáři nedává šanci k rozjímání a předvídání dějů budoucích, protože jen na Noční straně můžete plout na vlnách podivna a autorovy imaginace. Překvapující lehkost čtení podporuje i způsob, který těží z naší znalosti (nejenom) filmových klišé.

„Nemusíš tady dnes zemřít, Eddie.“
„To nemohu,“ odpověděl Břitvák Eddie.
...Musíš tomu věřit.“
„Ne, nemusím,“ opáčil Kráčející muž. A pak střelil Břitváka Eddieho do hlavy.“
(str. 180)

Green zručně vyvolává obrazy, kterými bezesporu paroduje nejznámější filmové hity, přičemž se nesnaží o žádné násilné a světoborné úvahy. Noční stranu čtete, vidíte, prožíváte a když svou jízdu skončíte, zůstane po ní svědivé vědomí, že v textu jsou skryté odkazy na velké problémy naší současnosti. Terorismem počínaje a nadvládou korporací konče.

Příběhy s detektivem Taylorem nepatří do zlatého fondu literatury pro náročné, už třeba kvůli jisté schematičnosti postav, ale o to naštěstí v knihách podobného druhu nejde. Pokud bych chtěl srovnávat a škatulkovat, mohl bych jmenovat Tima Powerse, ale daleko víc mám na jazyku příchuť Asprinova Mýtu. Některé nezapomenutelné hlášky pak mohou připomínat detektivy drsné školy. Nouze tak není o napětí, zábavu, ani o emoce a vypjaté okamžiky příjemně přetékající sladkobolnými klišé.

Kdo Noční stranu Simona R. Greena okusil, pak ví, o čem mluvím. Kdo se rád baví, měl by vypečenou sérii vyzkoušet na vlastní kůži. Naštěstí pro každého jsou Taylorova dobrodružství provázaná velmi volně, takže si tohle výtečné vlakové čtivo můžete užít bez znalosti předchozích dílů.

V některých našich knihovnách jsou knihy, které čtou čtenáře. A taky je redigují. (str. 139)

Prostě jen další soudný den (UKÁZKA)
/Just Another Judgement Day/
Green, Simon R.

Nakladatel: Polaris
Překladatel: Josef Hořejší
Obálka: Jonathan Barkat
Redakce: -
Rok vydání: 2009
Počet stran: 232
Rozměr: 105 x 175
Provedení: paperback
Cena: 199 Kč

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...