5.7.2022 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


RECENZE: Robert Sheckley, Bláznivý vesmír. Povídky

4.11.2005

Robert Sheckley, Bláznivý vesmírSbírku tvoří čtrnáct povídek - a každá z nich je něčím překvapivá. Hned první Noční strach je horor - vynikající, klasický čistokrevný, dokonale vypointovaný a přitom bez špetky záhady, bez které byste si neuměli horor představit. Hororový duch ostatně proniká i druhou povídkou Sedmá oběť, zdánlivě jednou z mnoha variací na téma povoleného lovu na člověka.

Některé se věnují mezilidským vztahům, Brnění z šedého flanelu a Robot jako já lásce, a naopak zase Popovídáme si? střetnutí Pozemšťana s rasou En-na-to-Ná. Z úplně jiného soudku je Obchod se světy - kdybych tuto povídku charakterizoval, prozradil bych její pointu. Klidná místa u vod je mírně sentimentální povídka o kosmickém prospektorovi a jeho robotovi (nebojte se, nezamilují se do sebe), v povídce Země, vzduch, oheň, voda  bojuje kosmonaut o přežití na Venuši, která ovšem proti současným poznatkům vypadá spíše jako Mars.

Bláznův mat je psychologickou hříčkou galaktických rozměrů, Past na lidi vypráví o ceně za vítězství v přehloučeném světě - jak o ceně, kterou hrdina za vítězství zaplatil, tak o ceně, kterou za vítězství dostal. Zkamenělý svět je ze všeho nejvíc fantasy - v podstatě jedinou, která v této sbírce je, autor však nechává čtenáře v nejistotě, kde vlastně je pravda o tomto světě. Rybářská sezóna... je prostě rybářská sezóna.

Každá z povídek - i ona „banálně sentimentální“ Klidná místa - je ukázkou vytříbeného spisovatelského umění. Robert Sheckley je především povídkářem, jeho dílka jsou plná neotřelých nápadů - a i ty otřelé dokáže vyprávět tak, že oko neodtrhnete a nakonec vás ještě dostane pointou. Jeho povídky se nehemží mimozemšťany, i když několik jich tu najdete, stejně tak se nevyžívá v postkatastrofických světech. Povídky končí brilantní pointou, a tak autor nepotřebuje utáhnout čtenáře na zbytnělou akci - i když v jeho bibliografii najdete také spolupráci na jednom dílu Billa, galaktického hrdiny.

Nakladatelství Albatros se v inovované edici Karavana vrací ke svým kořenům a pokračuje v tradici vydávání SFFH pod touto hlavičkou, a jako v případě předchozích titulů i tady zachovává vysoký standard literatury i žánru. Bláznivý vesmír je skvělá kniha plná skvělých povídek, z nichž jen dvě či tři snesou označení průměr, zbytek už ale vysoce přesahuje běžné standardy. Deset z nich vzniklo v jeho nejúspěšnějším a nejplodnějším období - v letech 1953 až 1959, a ukazují, jak vysoko tehdy Sheckley svojí tvorbou nastavil laťku a jak málokdo ji od té doby dokázal překonat. 

Robert Sheckley: Bláznivý vesmír. Povídky
ed. Ondřej Müller
překlad: Petr Janouch, Petr Kotrle
Albatros, edice Karavana, 2005
233 stran, 159 Kč, brožované
ISBN 80-00-01690-7

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...