Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RECENZE: Petr Schink, Století páry

Henry
  0:05
diskuse (0)

Století páry Petr SchinkTOPlistFastynger van Hauten hájí svoji pochybnou existenci v neveselém, brutálním světě plném vražedných robotáren, nedospělých šlapek a dětských otroků, jejichž život nemá cenu ani příslovečného zlámaného groše. Tento svět je postavený na rozporu končícího středověku a nastupujícího věku páry a průmyslové revoluce. Setkávají se tak dva opačné pohledy na jeho další směřování, z jejichž střetů plyne mnoho konfliktů a nekončící mocenský boj plný intrik a vražedných podrazů.

Vynikající pistolník van Hauten má své dvě sterlingerky opravdu rád a bez nadsázky se dá říci, že jen díky nim a svému industriálnímu nadání je ještě na živu. Ve světě, kde spolu navenek i skrytě zápasí představitelé metafysických sil a přívrženci industriálního pokroku stojí vždy na straně toho, kdo mu zaplatí víc, i když jako industriál se myšlenkově kloní na tuto stranu.

Rozjezd knihy zajišťují dvě povídky, které již dříve vyšly časopisecky (Rozhraní, Pevnost 2006; Peníze nesmrdí, Ikarie 2006) a pokud je někdo četl již před těmi čtyřmi lety, určitě mu alespoň drápkem uvízly v paměti. Jsou to totiž přesně ty příběhy, ve kterých autor na poměrně malém prostoru dokáže představit velmi zajímavé a originální univerzum, jež skýtá potenciál pro rozvinutí dalšího děje. Po jejich přečtení si pak mnozí pomyslí: „Tohle by rozhodně sneslo další povídku nebo rovnou celý román.“ Minimálně první polovinu tohoto přání Století páry plní. Jedná se totiž o knihu složenou z několika příběhů různých délek, jejichž hlavním hrdinou je výše zmíněný pistolník a tak trochu (občas trochu hodně) smolař van Hauten. Jako červená nit se pak knihou vine povídka, jejíž části prokládají jednotlivé příběhy a jejímž koncem se děj knihy uzavírá.

Je to drsnej svět, kde se hádaj kvéry
tady není místo pro charaktery

Středobodem všeho je postava van Hautena, kterého Petr Schink stvořil jako hláškující postavu s pokřiveným smyslem pro humor a velmi, ale opravdu velmi pragmatickou povahou. Kolem něj se točí veškerý děj a víří svět svíraný ze všech stran temnou metafysickou minulostí a snad ještě temnější industriální budoucností. Té noirové barvy je však místy až přespříliš. To, co skvěle funguje v samostatně čtených povídkách, už není tak dobré v knize, ve které jsou jednotlivé příběhy kladeny bezprostředně za sebe. Tohle ovšem není ani tak chyba samotného autora. Pokud produkuje své práce z určitým časovým odstupem je jasné, že musí připomínat předchozí děj. V knize ale působí toto opakování rušivým dojmem, a tak se snaha o co nejtemnější atmosféru a černohumornou nadsázku občas rozplývá do nechtěné komičnosti. Stejně nevyrovnaně někdy působí i sám van Hauten. Úseky takřka geniálních rozhodnutí totiž střídá s místy, kdy se chová naprosto hloupě, aniž by k tomu měl jakýkoli důvod vyplývající z děje.

Velkou slabinou knihy je však takřka nulová přítomnost napětí. Místy sice obsahuje nepřetržitý proud akce, ale i když se van Hauten ocitne v jakkoli velkém nebezpečí, nemá čtenář pocit, že by se o něj měl bát. Pistolník sice dostává zabrat, ale pokaždé s nějakým tím nepodstatným šrámem vyvázne.

Nechtěl bych ale, aby to vyznělo tak, že je Století páry pouhou podřadnou selankou. Jedno mu totiž naštěstí chybí. Naprosto se nesetkáte s nudnou pasáží nebo stránkami vycpanými nečitelnou vatou. Takřka filmový styl vyprávění sice nedává čtenáři příliš prostoru pro vlastní fantazii, ale na druhou stranu líčí velmi barvité obrazy, které nutí číst dál. Autor také rozhodně nemá problém s obrazností svých popisů. Na své si tak přijdou i fanoušci krvavých „gore“ efektů ve chvílích, kdy hlavy pukají ve sprškách krve, kostí a mozků. Vzhledem k drsnosti místa, v němž se příběhy odehrávají, není nouze ani o vulgarismy a sexuální narážky. Oboje se však nevyskytuje nijak samoúčelně, ale přirozeně doplňuje obraz světa, kde lidský a vlastně ani ten nelidský život nemá příliš vysokou cenu a podmínky pro jeho zachování jsou více než brutální.

Největším kladem knihy tak bezesporu zůstává potenciál, který svět industriálů a metafysiků skýtá a talent, jehož nedostatkem Petr Schink rozhodně netrpí. Jenom by to chtělo pro příště trochu doladit k větší čtenářské spokojenosti.

Století páry (ukázka, Siriova recenze)
Autor: Petr Schink

ISBN: 978-80-7387-337-0
Vazba: V2 (lepená) brožovaná
Počet stran: 296
Formát: 125x200
Cena 228 Kč (pro členy Trifid klubu: 178,00 Kč)

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

pari Anna Pařízková
21. 7. 2024

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami....

ČTK, kh Kateřina Havlická
21. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

aha Adam Hájek, ČTK
21. 7. 2024

Do Bílého domu nastoupil v osmasedmdesáti letech letech a stal se tak nejstarším prezidentem USA v...

jla Jiří Lacina
21. 7. 2024

Více než desítka čínských firem čelí žalobě za to, že údajně měly po uchazečkách o zaměstnání...

Nedělní odpolední pohodu v Mlýnci u Postřekova narušil obří požár. Plameny podle svědků šlehaly do...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz