5.7.2022 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


RECENZE: Peter M. Jolin, Harry Trottel a ta jemná tenata

1.11.2005

Znovu důrazně připomínám, že tato kniha není pokračováním ani součástí Harry Pottera. Dočtete se zde věci, které mohl udělat jen skutečný Trottel, což Potter určitě není. Ani náhodou.
Peter M. Jolin

Harry Trottel 2A co tedy Trottel ve druhém díle dělá? Zjednodušeně řečeno totéž co v prvním - paroduje. Paroduje ovšem na více stran, dělá si legraci z Harryho Pottera, z Barryho Trottera, i ze spousty dalších věcí. Některé milé nápady z prvního dílu tu ale nejsou dále rozvíjeny a Harry Trottel tu už není takový obyčejný školák, snažící se (podle vzoru studentů Jaroslava Žáka) vynakládat na školní výsledky pokud možno nulové úsilí.

Druhý díl se více drží linie Barryho Trottera, je to ale jen pomocná inspirace. Nápady a vtipy tu jsou velmi důsledně zakotveny v české kultuře, nikoliv v takové té folklórní, ale v současném globalizací vytvořeném tuzemském umném mixu. Setkáte se tu tak s písněmi Bee Gees, Mixie na sebe prozradí, že je scientoložka, ale také tu najdete připomínku Lišky Bystroušky (skoro by to stálo za anketní otázku, jestli to dokážete najít) či hodnocení naší politické reprezentace.

Druhý díl je mnohem hutnější, než první - je téměř o polovinu kratší, ale o to větší hustota humoru a gagů tu najdete. Samozřejmě řada věcí, které v prvním díle voněly novostí, tu už jsou součástí inventáře a tedy už vypadly z kategorie překvapujících vtipů, ale mnohdy byly využity znovu - ovšem v jiné souvislosti, a tak zase zpátky získaly říz.

Tentokrát se ovšem vtipy posunuly za dvaadvacátou hodinu večerní, je to mnohem víc čtení pro dospělé než pro auditorium původního Harryho Pottera, ať už se jedná o úlohu marihuany při formování zápletky nebo o Bazilišku. Druhý díl tak není nastavovanou kaší čili rozmělňováním nápadů dílu prvního, ale navazujícím humorným čtením.

Harry Trottel je skutečně původním českým dílem, a patří k nemnohým našim knihám, které pronikají za hranice - anglická verze Harry Pouter and Phil O'Dendron Stone se objeví na předvánočním trhu. Třetí díl dokonce vyjde dříve v angličtině, než v češtině.

Peter M. Jolin: Harry Trottel a ta jemná tenata
obálka: Lucie Jančovičová
CZ books, 2005
218 stran, 199 Kč, vázané
ISBN 80-86947-001-7

pagi


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...