RECENZE: Peter Dragula, Biosector, Epizoda 1 - Vzestup a pád
Lidstvo se jentaktak vyrovnává s problémy, které si způsobilo samo, když se objeví problémy další - Země a Sluneční soustava vůbec se stanou rejdištěm mimozemšťanů, kteří by rádi něco, co je v praktickém vlastnictví lidí. Jenže ti nemají moc náladu na to, aby si to nechali vzít, i když vlastně nevědí, co to přesně je. Mohou to použít jako extrémně silnou výbušninu, ale ve skutečnosti to je doslova a do písmene energie sbalená na cesty.
Nejdřív jakousi podivnou červí dírou kdesi na okraji Sluneční soustavy přilétne asteroid, který rozbije Měsíc a uvolní tím na oběžnou dráhu zlomky této hmoty, ze které byl kdysi Měsíc vytvořen. Pak se objeví Androidi, umělé bytosti s vlastní inteligencí, kteří hmotu sbírají - a přitom z tenčící se zásoby devastované Země odebírají také lidi, pracovní sílu a náhradní díly zároveň. Pak se objeví další návštěvníci, a lidé se dozvědí, že pohromám zdaleka není konec.
Mladý bouřlivák deBold, který se shodou náhod stane velitelem vzdálené kosmické stanice FarAway, je velitelem v podstatě jediné akceschopné podmnožiny lidstva. Obyvatelé Země mají spoustu starostí, jak přežít po pádu úlomků Měsíce a s Androidy a jejich stanicí nad hlavami, marsovské osídlení je téměř zlikvidováno, a tak jen hubeně vybavená a v pásu asteroidů se krčící FarAway má šanci něco zkusit proti nepříteli, který je lépe vyzbrojen a mnohem zkušenější. A to ještě musí nějak vykličkovat přítomnost zástupce podivné rasy, která s Androidy bojuje a s lidmi má své vlastní podivné a neznámé záměry.
Knihu napsal banskobystrický programátor, autor on-line hry, kterou najdete na webu www.biosector.sk. A příběh tak má všechny vlastnosti, které najdete u knih napsaných podle počítačových her. Mezi ně patří něco, co by se dalo označit jako autocenzura - zpočátku jsem měl pocit, že se jedná o pokus napsat moderní space operu, a kniha má řadu atributů, které tento subžánr připomínají. Nakonec ale vše má rysy počítačové hry, a překračuje její omezení jen o nějakou tu koňskou délku. Navíc tu je znát i nevypsanost autora, který je při převádění zajímavých nápadů, jichž hra je zřejmě plná, do literární řeči. Dost často tu najdete prvky naivity a schematičnosti, které příběh příliš dopředu a vzhůru neposouvají.
Přesto je to zajímavé čtení - nedosahuje sice úrovně a propracovanosti Hamiltona nebo Reynoldse, ale stále ještě to je vlakové čtivo, pokud vám nevadí ta trocha naivity.
Peter Dragula: Biosector - Epizoda 1, Vzestup a pád
překlad: Robert Pilch
obálka, mapa: Peter Dragula
Wales, 2007
362 stran, 239 Kč (členové Klubu čtenářů SF 219 Kč), brožované
ISBN 80-86939-44-5