26.5.2022 | Svátek má Filip


RECENZE: Patricia Briggs, Železný polibek (Mercy Thompson 3)

27.8.2010 9:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.TOPlist

Teplo jeho těla nemělo být tak příjemné. Zlobil se a všechny svaly v těle měl napjaté. Měla jsem pocit, jako by se o mě opírala velmi těžká, teplá cihla. Sexy cihla… (str. 138)

Mercy už v tom zase lítá. Tentokrát má splatit svůj dluh fae takovou maličkostí: v poslední době jich někdo pár zabil, a schopnosti kožoměnce by mohly pomoci záhadu objasnit. Jenomže jak už to bývá, zabředne naše milá automechanička do případu víc, než je zdrávo.

Zdá se, že vraždy spáchal člověk, což je přinejmenším podivné. Ale fae mají svého viníka a Mercy by se zase mohla věnovat svému milostnému dilematu. Ovšem pouze v případě, že by nebyl vrah nalezen ve svém domě s urvanou hlavou a Zee, Mercyn přítel, dobrodinec a učitel, nestál nad ním.

Policie zcela pochopitelně Zeeho zatkne a fae dají ruce pryč. Vždyť jejich vrah je mrtvý, tedy potrestaný vskutku ultimátně, a není nic důležitějšího, než dobré vztahy s lidmi. Marcy dají najevo, že to má nechat být.

A ano, tušíte dobře, to by nesměla být Mercy, aby nechala falešně obviněného Zeeho za mřížemi…

Minulý díl peripetií Mercy Thompsonové byl temně působivý, Železný polibek však aspiruje na ještě vyšší mety. Tento příběh nám přináší zejména plné profesionální zvládnutí textu. V předchozích knihách se ještě sem tam stávalo, že Patricia Briggs nedokázala úplně uhlídat své klávesy a tři linie (detektivní, milostná a ta, objasňující zvyky smečky) se občas rozklížily a odloučily se od sebe jako olej a voda. Tentokrát už na čtenáře působí sebevědomá a dokonale řemeslná syntéza všech částí, takže zde nenajdete žádné pasáže, vytrhující vás z opojení příběhem. A že je to opojení hluboké a tendence knihu odložit až po úplném dočtení je silná, to snad ani nemusím zdůrazňovat.

Ovšem autorka také vytahuje z rukávu opravdu zlý a mocný triumf – nejenže se Mercy ocitá v ohrožení (skoro bychom zazívali a řekli: "Už zase?"), ale tentokrát bude muset nést opravdu smutné následky své paličatosti a neohroženosti. Tolik k odpovědi na mé pochyby z minula, zda se po temné atmosféře autorce podaří čtenáře emocionálně ještě více spoutat. Ano, podařilo. A už je jasné, že Patricia Briggs je trochu jako Mercy, nebude se bát ničeho a s radostí dá svým milovaným čtenářům vyžrat mnohem horší situace, aniž by jakkoliv šetřila jejich city.

Přestože obálku jsem chválila už v recenzi prvního dílu, musím pochvalu designu celé řady zopakovat. Co na tom, že by na milovníka klasického umění mohl působit trošku kýčovitě? Daniel Dos Santos má lidskou anatomii v malíčku, a tak se na nás z knihy dívá potetovaná Mercy jako živá. Člověk by se jí nejraději pokusil dotknout, protože nemůže uvěřit, že je pouze namalovaná. Nebo nechce?

Výhradu bych měla snad jen k českému titulu knihy. V originále se jmenuje Iron Kissed a já bych se v kontextu s příběhem, který se pod tímto názvem ukrývá, přidržela překladu Železem políbený, přestože by se možná jevil kapku zvláštně.

P. S.: Železný polibek také přináší dobrou zprávu pro všechny romantiky. Mercy si konečně mezi svými alfa samci vybrala! Hádejte koho… Anebo raději ne, honem popadněte peníze a hurá do knihkupectví!

Železný polibek /Iron Kissed/
Patricia Briggs
Obálka
: Daniel Dos Santos
Vydavatel: Fantom print
ISBN: 978-80-7398-091-7
Formát: 15,4 x 21,1 cm, vázaná
Počet stran: 256
Cena: 245 Kč

Lament


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...