18.1.2021 | Svátek má Vladislav


RECENZE: Otomar Dvořák, Oči baziliška

29.11.2006

  TOPlist

Oči baziliškaV dalším titulu edice Pevnost vydal Wolf Publishing dvě novely Otomara Dvořáka situované do středověku - ovšem do různých dob a také různých míst - jedna se odehrává ve Svaté zemi během křížových válek, druhá v autorem oblíbené oblasti mezi Berounem a Plzní na počátku sedmnáctého století.

Oči baziliška vyprávějí příběh syna kacíře a rytíře templářského řádu Eccarda z Carcassonu, který má v Palestině najít tajemství Kamene a získat jej tak pro církev svatou. Dobrodružný příběh plný magie a dějových zvratů je postaven na kombinaci několika silných motivů - židovské kabale, Starci z Hory a tajemství templářského řádu. Autor je velmi obratně propojuje a doplňuje je tak, aby tvořily ucelený příběh.

Ďáblův klíč je vyprávěním osudů pasáčka Matěje, který při hledání zaběhlé ovce najde podivný klíč, o kterém se domnívá, že patří k truhle plné pokladů. Matěj se setkává s dávným lidem - skřítky, rusalkami, s adeptem magie, ale především s mágem, který klíč potřebuje i s jeho nositelem, aby mohl dokončit dílo započaté svým dědem. I tady je propojeno několik motivů, které rozvíjejí původní zárodek příběhu, který v kraji zůstal živý po čtyři století.

Oba příběhy jsou vybaveny řadou překvapivých zvratů, které se objevují až do samé pointy. Navíc se autor zručně vypořádal s milostnými avantýrami svých hrdinů - ne že by se tam neobjevovaly dívky a ne že by tam jiskření mezi nimi a hlavními postavami chybělo, je ale vyřešeno neobvyklým způsobem.

Otomar Dvořák se v SFFH objevuje poměrně zřídka, přesto je zkušeným autorem beletrie i publicistiky. Známe ho mimo jiné jako Paula O. Courtiera - ano, tyhle conanovky jsou jeho práce, zabývá se legendami (vydal knížku o pověstech z oblasti Berounska), historií (Císař alchymistů, 2005) a do jeho zániku spolupracoval s časopisem Fantastická fakta, kde uveřejňoval články o legendách a pověstech z různých míst Čech.

Kultivovaný jazyk, zkušená výstavba příběhu (tedy: obou příběhů) a schopnost téměř vizualizovat prostředí, ve kterém se děj odehrává, patří k jeho velkým kladům, a v této knize je najdete bohatě, takže nemohu než doporučit.

Otomar Dvořák: Oči baziliška
obálka: Grygory Vyatkin
Wolf Publishing, edice Pevnost, 2006
262 stran, 99 Kč (v edici Pevnost 69,50 Kč), brožované
ISBN 80-239-7944-2

pagi


Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka
Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka

Každé mladé ženy se její okolí ptá na otázky týkající se mateřství... a to nemusí být příjemné. Dotazující často neví, co daný pár zrovna prožívá,...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...