29.9.2022 | Svátek má Michal


RECENZE: Neal Asher, The Voyage of the Sable Keech

19.6.2007

The Voyage of Sable Keech Neal AsherTOPlistThe Voyage of the Sable Keech vyšla jako Asherova šestá kniha. Opět se vní vracíme na vodní planetu Spatterjay. Od příběhu Stahovače uplynulo dlouhých deset let a mnoho věcí se změnilo. Spatterjayi nyní vládne plachta Větroplach, strážcem se stal Snajpr a původní Strážce je zatlačen do pozadí, aby se již brzy vrátil na své původní místo.

Na Spatterjay přilétá materák Taylor Blok s úmyslem zopakovat legendární cestu Sabla Keeche. Za tímto účelem nechal postavit obrovskou loď, na které se on a jeho vyvolení budou plavit po stejné trase jako předtím Sable Keech – kultem znovuzrozeného Anubise (který sám ovládá) uctívaný jako „Vzkříšený“. Bývalý kontrolor totiž s úspěchem použil nanoměničku (přístroj založený na jainské technologii známe z Hranic Řádu) a vrátil se zpět mezi živé, což se dosud nikomu nepodařilo.

Další dějová linie se zaměřuje na mladého pradora Vrella, který nejenže přežil, ale dostal se i do lodi svého otce Ebulana a snaží se ji zprovoznit. Během jeho zdlouhavé práce v něm mutuje spatterjayský virus v něco dosud nepoznaného a mění ho v něco víc, než jen pradora.

Na planetu se vrací i cestovatel Janer, opět s úkolem od úlové mysli – jedna z prastarých úlových myslí (ta Janerova má jen deset tisíc let) se rozhodla k rozdělení sebe sama na dvě části. Obě z nich byly uloženy do krystalu a dány do šasi golema; ta šílená část obývá tělo obrovské golemové plachty a ta rozumná přijala tělo lidského golema. Janer má sledovat jejich počínání a v případě nutnosti zasáhnout.

Mimo to se zde také setkáváme i s dalšími starými známými jako jsou kapitáni Ambel, Ron či Erlin. V závěru knihy se na scéně objevuje i legendární Sable Keech.

The Voyage of the Sable Keech je skvělá kniha, která je plná high-tech vymožeností, ale setkáme se v ní i s obyčejnou, za to velmi bizarní, faunou. Všechno toto jsou devizy, které doplňují samostaný děj, který na sebe logicky navazuje, udržuje si svižné tempo a střídá pohledy na osudy jednotlivých postav. Člověk by musel být hodně nepozorný, aby se v příběhu ztratil.

Kniha samotná má příjemných 506 stran, obálka je dílem Steva Rawlingse, který ilustruje všechny knihy Neala Ashera a stále si udržuje vysoký standard, zaujme na první pohled.

The Voyage of the Sable Keech patří mezi skvělé kousky, které ocení, jak fanoušci Neala Ashera, tak normální čtenáři, rozhodně však kniha nikoho nezklame. Můžeme se jenom těšit, kdy nás tímto kouskem potěší nakladatelství Polaris ve výborném českém překladu Petra Kotrleho.

Ondřej Trněný


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...