Neviditelný pes

RECENZE: Neal Asher, Brass Man (Mosazňák)

25.7.2007 0:10

Brass Man Mosazňák Neal AsherTOPlistNa začátku knihy se dozvídáme, že Cormakův protivník z Hranic Řádu, biofyzik Skellor, není tak mrtvý, jak se zdálo. Na mimořádové planetě Cull mezitím realizuje své plány další ze čtyř sfér mimozemského konstruktu Draka.

Další sci-fi od Neala Ashera pokračuje v tradici svých předchůdců. Každá další kniha v sérii Řádu posunuje zatím vždy úroveň celku o kousek výš. V Mosazňákovi se rozehrává další velkolepá, akcí nadupaná, partie. Začíná být zřejmé, že už nejde pouze o typ případů, které jsou pro Iana Cormaka denním chlebem, jde tu o přežití, ničeho menšího, než-li celého Řádu. Cormak se nepouští do souboje s osamoceným, byť všehoschopným, jedincem, ale s technologií starší než samo lidstvo, která má jediný úkol: vyhladit inteligentní rasy.

Velmi poutavá zápletka je zasazena do prostředí vysoce rozvinuté společnosti Řádu (který sice Ashera proslavil, ale ne všechny jeho příběhy se v tomto univerzu odehrávají). Nechybí zde humanoidní roboti-golemové, počítačové programy typu lovec/zabiják, vesmírné bitevní lodě a umělé inteligence. Na jednu stranu jsou v knize výše popsané technologické výdobytky, ale Neal Asher nepoužívá svou fantazii jen na popis technických záležitostí. Děj čtenáře zavede na několik planet, ale především na té stěžejní, na Cullu, se to opět hemží velmi bizarní vizí fauny.

Větvení románu do několika proudů, jak je u Ashera zvykem, asi už čtenáře nikterak nepřekvapí. Postav známých z předchozích dílů tu potkáme víc než dost, jmenujme Cormaka, Thorna, Mika, Skellora, Ganta, Centa, Draka, o překvapení se nám však postarají ty nové, především z řad UI jakou je sektorová UI Jeruzalém (v podobě gigantické výzkumné lodi - výzkumné neznamená neozbrojené) a útočná loď Jack Ketch.

Čtenáře, pro které je toto Asherova první kniha, není nezbytně nutné znát obsah předchozích dílů, ale řekl bych, že přečtením předchozích se jejich dojem z Mosazňáka spíše umocní, zvláště pak, když se některé věci ukazují v novém světle: například UI nejsou tak jednotné, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Asher jako vypravěč nezklamal, ale po přečtení Brass Mana může zůstat neurčitý pocit hladu po tom, co bude následovat. Předchozí knihy a Mosazňák jsou jen předehrou k válce, která se naplno rozhoří v knize Polity Agent - podle slov autora bude celý volný cyklus ukončen knihou The Line War (což ale neznamená, že s Cormakem bude nadobro konec). Výborná obálka od Steva Rawlinga, který tak jako u předchozích knih, svým zpracováním zaujme na první pohled. Na překladu románu, opět s pečlivostí sobě vlastní, pracuje Petr Kotrle, takže se můžeme těšit na záruku výborného čtení.

S klidným svědomím mohu říci, že Mosazňák, pokud toužíte po pořádné sci-fi, je tou pravou volbou.

Brož., cca 360 str., překlad P. Kotrle, obálka Steve Rawlings, chystá nakl. Polaris

Ondřej Trněný


zpět na článek