1.12.2023 | Svátek má Iva


RECENZE: Miroslav Žamboch, Dlouhý sprint s ozvěnou

22.1.2010 0:05

Dlouhý sprint s ozvěnou Miroslav ŽambochTOPlistNaklatelství Triton potěšilo všech fanoušky Miroslava Žambocha, koncem minulého vydalo legendární novelu Dlouhý sprint, doplněnou o povídku Ozvěna…

Po světě, v němž se oba příběhy odehrávají, se bude o pár stovek později prohánět Žambochův nejslavnější hrdina Koniáš. Ovšem v době, kdy je ještě Vlk samotář na houbách, žije ve městě Vegaš princ Tekuard. K jeho smůle se jeho starší bratr a následník trůnu zabil pádem z koně několik týdnů před korunovácí. Následnictví tak, chtíc nechtíc, přechází právě na Tekurda, který se bude muset udržet až do korunovace na živu, neboť každý mocný rod ve městě by chtěl na trůně vidět zrovna svého favorita…

Dlouhý sprint se díky svému námětu na první pohled tváří jako obyčejná fantasy, jakých na regálech knihkupectví najdeme stohy, ale jakmile přečtete několik stran, zjistíte, že Dlouhý sprint je říznutý detektivkou drsné školy, stejně jako další texty, které má Miroslav Žamboch na svém obrovském literárním kontě. Tomu ostatně odpovídá rychlé tempo, v němž se příběh odehrává, stejně jako vyprávění z pohledu první osoby.

Co se hlavního hrdiny týče – začíná jako ubožák, který se s přibývajícími stránkami vypracuje na pěkného bastarda. Dalo by se říct, že ze všech hrdinů, které kdy Miroslav Žamboch stvořil, mi byl Tekuard nejméně sympatický. Obzvláště mě štvala jeho nezranitelnost, díky které přežil všechny nástrahy.

Celý Tekuardův příběh se odehrává ve městě Vegaš, které jako by bylo jednou z hlavních postav celé povídky. Se svými nebezpečnými uličkami, bary a nevěstinci nejvíce připomíná Millerovo Sin city nebo New York v době, kdy se po něm proháněla banda mafiánů s thompsony v ruce. Prostě absolutní dokreslení detektivní atmosféry.

Oproti tomu Ozvěna, která se odehrává v poválečné době, mě už tolik nenadchla. Největší problém vidím v její krátkosti. Než se stačí pořádně rozjet, ocitneme se na poslední stránce, takže nedojde k absolutně žádnému napětí. Dalo by se to označit za povídání o tom, co se kdysi stalo. Její význam spočívá v tom, že je jakýmsi dovětkem za Dlouhým sprintem, bez kterého sama osobě bohužel neobstojí.

I přes tuto vadu na kráse je ve výsledku Dlouhý sprint s ozvěnou podařenou knihou. Jistě, čtenáři můžou namítat, že nepřináší nic nového, na druhou stranu si však myslím, že přináší. Jednak mají čtenáři možnost držet v ruce vydání dvou povídek vegašského cyklu pěkně v jednom vydání a za druhé, a to je ještě důležitější, obsahuje i slovník Koniášova světa a kompletní autorovu bibliografii. To je přece dobrá motivace knihu vlastnit.

Pokud jste fanoušci Koniáše, tak je to pro vás zatraceně velká povinnost. Kde jinde se můžete dozvědět, jak vypadal jeho svět v dobách, kdy jej obývali čarodějové?

Hodnocení: 70 %.

Dlouhý sprint s ozvěnou (ukázka z knihy)
Žamboch, Miroslav

Nakladatel: Triton
Obálka: Jan Doležálek
Redakce: Jiří Popiolek
Rok vydání: 2009
Počet stran: 240
Rozměr: 140 x 200
Provedení: paperback
Cena: 279 Kč

Martin Stručovský


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...