31.3.2023 | Svátek má Kvido


RECENZE: Miroslav Žamboch, Agent JFK 7 - Hořící andělé

15.11.2006

 

Agent JFK 7 - Hořící anděléPoté, kdy na konci příběhu Se smrtí v zádech John vypravil svoji chráněnku doktorku Lavassi zpět do jejich světa, zůstal v alternativní Kopřivnici, aby dokončil svůj boj a vyrovnal si účty (což je politically correct výraz pro pomstu) s lidmi, kteří ji těžce zranili. Což se mu víceméně podařilo.

Více tu obnáší to, že po jeho vstupu do děje byli viníci - spiklenecká enkláva uvnitř městského státu - potrestáni. To méně je ovšem velmi podstatné, jejich akce byla totiž součástí útoku zvenku, v jehož důsledku bylo ze svobodného kopřivnického státu uneseno dva tisíce lidí. Naočkovaní nejrůznějšími chřipkovými kmeny, v podvěsu pod transportními vzducholoděmi, putují kamsi daleko, aby se stali otroky. Neboť v tomhle světě otroci mají velkou cenu - zorganizujte si jich deset a výsledek je pro vás lepší, než když byste si dlouhá léta platili důchodové pojištění. 

John, Prof a Krystal, triumvirát, který svojí autoritou převzal vedení rozvrácené komunity, zahájil záchrannou akci. Krystalova vzducholoď Berenika je výkonnější a lépe vyzbrojená, než pirátské lodi, je na ně ale sama. Dramatický zápas o životy zajatců, z nichž mnozí mají mezi stíhací jednotkou příbuzné, se rozprostře po docela rozsáhlém kousku Evropy. Do toho pokračuje linie Kristýny Rustové, nové rekrutky E.F., a jejího vztahu s kyborgem Boormanem.

Druhý díl příběhu po sobě zanechává možná víc otázek, než kolik jich zodpověděl. Je to typicky žambochovský příběh - z větší části, a v té je typicky žambochovsky pádný. Ale jeho protažení (a nastavení linií Kristýny Rustové) do dvou dílů mi nesedlo, přestože předěl mezi nimi byl dobře střižený. Závěr druhého dílu a Johnovy dějové linie byl totiž silně utlumený, do děje vstoupily nové faktory a to, co by mne zajímalo - totiž osudy vzducholodi Berenika - proběhlo jakoby za horizontem. V klíčovém okamžiku John vypadl ze hry a po několika útržkovitých scénách se spolu se čtenářem ocitl rovnou v E.F..

Přestože podstatná část příběhu je pádná a akční, jeho utajené zakončení a to, že obě dějové linie se v pointě neprotínají, ale jen potkávají, ho stahují z obvyklých výšin.

Miroslav Žamboch: JFK 7 - Hořící andělé
obálka: Jan Doležálek
Triton ve spolupráci s E.F., 2006
152 stran, 99 Kč (členové klubu Trifid 79 Kč)
ISBN 80-7254-877-8

 

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...