5.12.2022 | Svátek má Jitka


RECENZE: Miroslav Žamboch, Agent JFK 22: Vincent Vega

19.1.2010 0:05

Vincent Vega JFK 22 Miroslav ŽambochTOPlistTentokrát je vše v režii Vincenta Vegy.

  • Místo určení: Alternativní Divoký západ, ve kterém nemají Spojené státy dostatek železa na to, aby se vypořádaly s indiány.
  • Cíl mise: Zkontrolovat situaci a naverbovat nováčka.
  • Soukr. pozn. VV - Dostát slibu a odstranit možnou škodnou.

Miroslav Žamboch a Divoký západ. Věrní vědí, že to je prakticky absolutní rým. A Vincent Vega je určitě tajným favoritem leckteré čtenářky JFK a možná i leckterého čtenáře, John mi promine. Co lepšího nám Ježíšek mohl nadělit než mix těchto dvou „opravdových chlapů“, velkého autora a ještě většího Mexičana, v nadstandardním rozsahu 250 stran?

Žamboch dává čtenářům to, co od něho očekávají a pořád to zatraceně dobře funguje. Drsná příroda, drsní lidé, tvrdí chlapi s kvéry, odvážné a silné ženy. Svět, ve kterém nakonec vítězí silnější a upřímnější. A rychlejší. Díky rozsahu, který už se příliš neliší od průměrného románu je tentokrát děj dávkován klasicky, nikam překotně nespěchá, čtenář si užije dosyta jak napětí, tak psychologii postav.

Jediné, co trochu zamrzí je, že se Vincent Vega v podání Mirka Žambocha mění v „obyčejného“ ostrého hocha bez hlášek a všech drobností, které v našich představách mohutného Mexikánce provází. Ale kdyby se tohoto dobrodružství ujalo naše popkulturní zřídlo Jiří W. Procházka, byl by to zase úplně jiný příběh. A proto si čtenář může tentokrát vychutnat právě tuhle a žádnou jinou silnou akci s vůní prérijní trávy a střelného prachu. Protože hláškovat, to umí dnes kdekdo, ale dát nepřirozeně rychlému a vytrvalému zabijákovi smysluplnou psychologii a lidský rozměr, to už je kumšt.

Ovšem nakonec pro nás autor přece jen do příběhu schoval pasáž, která nám přiblíží kousek Vincentovy minulosti. A také se dozvíme něco o tom, za jakého člověka se tenhle „velký mlsný kocour, co má rád smetanu“ (str. 51) vlastně považuje.

Co by tentokrát mohlo vzbudit kontraverzi a rozdělit čtenáře na dva tábory je ilustrace na obálce. Jejím autorem je Tomáš "sketchbook" Jedno a opravdu vyvolává rozporuplné pocity. Žena v popředí je ztvárněná velice schématicky, až to působí neuměle. Na druhé straně se její postava stává při delším zkoumání jaksi hypnotickou. Bude tedy na každém z Vás, jak se ohledně ní rozhodne.

Dobrodružství Vincenta Vegy nejvíce ocení patrně fanoušci JFK tradičnějšího zaměření. Ale i ti, co vyhledávají něco nového nebo bláznivého si tu mohou přijít na své – jakýkoliv další dílek skládanky světa Kovářů rovnováhy se cení.

Agent JFK 22: Vincent Vega (recenze Petra Šimčíka)
Žamboch, Miroslav

Nakladatel: Triton, E. F.
Obálka: Tomáš Jedno
Redakce: Milena Matějková, Zuzana Kupková
Rok vydání: 2009
Počet stran: 256
Rozměr: 125 x 185
Provedení: paperback
Cena: 199 Kč

Recenze na další knihy tohoto cyklu naleznete zde.

Lament


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...