22.10.2019 | Svátek má Sabina


RECENZE: Michael Peinkofer, Návrat orků

18.9.2008 0:05

Návrat Orků Michael PeinkoferTOPlistBalbok a Rammar jsou orci. A, což je u orků velmi nezvyklé, své sourozenectví si uvědomují a drží spolu. Dokonce i když se dostanou do situace velmi nepříjemné - jako jediní přežijí útok gnómů na jejich oddíl a, hrůzo hrůz, nenaleznou hlavu svého velitele. Náčelník klanu je pošle hledat ztracenou trofej - čímž začne heroická výprava ne nepodobná putování Společenstva prstenu. I když, jak je už z rasové příslušnosti obou hrdinů zřejmé, putování v poněkud jiném gardu.

Elfská kněžka Alannah ve své hlavě střeží tajemství mapy Shakar a přitom se ve svém chrámu šíleně, ale opravdu šíleně nudí. A když jí její platonický elfský milenec dá kopačky (sice platonické, ale kopačky to jsou, to mi věřte), řekne si, že je čas na  změnu. Netuší ovšem, že její únosci Balbok a Rammar ji mají dovést k tajemnému čaroději, který z ní chce vytáhnout mapu Shakary. Lovec odměn Corwyn tuhle malou skupinku uloví a když zjistí, že trojice - netuší ovšem, že v rozporu s požadavkem čaroděje - s pomocí mapy Shakary jde navštívit tajemné zmizelé elfské hlavní město Tirgas Lan, v němž po staletí leží poklad nesmírné hodnoty, stane se právem nejsilnějšího velitelem objevitelské výpravy. Elfský kníže Loreta má za úkol své bývalé platonické milence naprosto neplatonicky zabránit v prozrazení největšího elfského tajemství. Také čaroděj ovšem nelení. Karty jsou rozdány, kostky vrženy. Jen dresy jednotlivé postavy nenosí, a tak není zcela zřejmé, ve kterém týmu kdo hraje, a už vůbec není jasné, který z týmů zvítězí - a jak.

Kupodivu - a k pochvale autorovi - tu nejde o klasický odvar z ponožek pana profesora. Balbok a Rammar jsou ze všeho nejvíc Laurel a Hardy. Balbok, přestože umí počítat (ale ne sčítat a už vůbec ne odčítat), je ten hloupý, který dvojici a později celou skupinku neustále zavléká do problémů svými chlubivými řečmi, zatímco Rammar, i když se chová namyšleně a všechny společné zásluhy (kupodivu Balbok není ve všem úplný hlupák) si přisvojuje, je přece jenom o něco chytřejší (nečekejte ale, že by překonával standard inteligence orků). Také Alannah vybočuje z klišé, na jaká jsme si u elfů v high fantasy zvykli. Jak jí řekl Balbok - jako kdyby byla napůl ork.

Peinkoferovo pojetí postav, ras i příběhů je velmi občerstvující, i když je v zásadě určené především pro kategorii young adult a pro ještě o něco mladší. Několikrát jsem měl - hlavně zpočátku - chuť knihu odložit. Orčí Laurel a Hardy se totiž chovají tak, aby pobavili právě tuto věkovou kategorii, a situace, které vytvářejí, jsou pro dospělého čtenáře velmi naivní (ostatně kdo by mohl od orků čekat inteligentní humor?). Přesto to je příjemná kniha, pokud přijmete svět, který autor vytvořil - je v milém a objevném kontrastu ke klasickým schématům.

Hodnocení: 55% (pro dospívající), 45% (pro ty už dospělé) => průměr 50%.

Michael Peinkofer: Návrat orků (Die Rückkehr der Orks)
překlad: Svatava Kretková
obálka: Jan Patrik Krásný
Fantom Print, 2008
382 stran, 339 Kč, vázané
ISBN 978-80-7398-018-4

pagi


Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...