6.10.2022 | Svátek má Hanuš


RECENZE: Michael Bronec (ed.), Drakobijci X

14.1.2009 0:05

Drakobijci XTOPlistBože, ten čas plyne, říkám si, když svírám v ruce již desáté a pěkně tlusté číslo Drakobijců – sborník těch nejlepších povídek ze soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera. Co soutěže… ba přímo legendárního klání, které české spisovatelské komunitě fantasy dalo takové báječné bardy, jako jsou Vladimír Šlechta (zvítězil hned v první ročníku a jeho povídka odstartovala mánii jménem Krvavého pohraničí), milovník trpaslíků, dobrého piva a humoru Martin Darion Antonín či městy uhranutý Pavel Renčín. Pojďme se nyní podívat, co nám letošní ročník soutěže ve sbírce nabídl.

Tradiční místo patří v Drakobijcích nesoutěžním pracím hostujících autorů, kteří vás uvítají na prvních stránkách. Letos jimi jsou Honza Dobiáš s povídkou Za devatero hor a Míla Linc s dílem Přísahy mrtvým, které se odehrává ve stejném prostředí, jako Mílův román Stín Černého hvozdu připravovaný v nakladatelství Straky na vrbě na tento rok.

Klasickou slabinou každého podobného výboru je velké množství povídek různého zaměření a vyznění, stejně jako kvality. Ze čtrnácti do knihy zařazených soutěžních prací bych ze slabších zmínil povídku Zpívá múzám Vojtěcha Konečného, kterému je teprve 16 let a díky tomu se v mých očích stal nejmladším autorem ve sborníku a vůbec nejmladším autorem fantasy, o jakém vím, a kterému se podařilo „prorazit“. Bohužel povídku už tolik chválit nemohu, jak jsem napsal výše.

Příjemně překvapil Jindřich Rohlík s prací Pomozte si sami, my jsme mrtví. Příběh vypráví o dvou přátelích, kteří se vydají za samotnou Smrtí, aby je zbavila monstra ohrožující jejich vesnici. Vše se však zvrtne ve strašlivou hru. Jak jsem říkal, pan Rohlík velice příjemně překvapil. Povídka graduje, nechybí napětí, naplněná očekávání, atp. Jednoznačně jsem byl nadšen a fandil jsem hrdinovi po celou dobu čtení. Osmý Milan Brabec napsal povídku Daleko na východě a při čtení tohoto příběhu jsem si lehce připomněl texty mého oblíbeného autora R. E. Howarda. Povídka se odehrává v pseudosvětě. Pátá Lucie Lukačovičová je zkušenou autorkou s prvním románem na kontě, která svou tvorbu zaměřuje na dva proudy. V povídce Nezvěstní se vrátila k městské fantasy a skvěle do ní zakomponovala mou oblíbenou detektivku, čímž mě velice potěšila.

Dílo Tomáše Bandžucha Noc nekromantů působí jako účiněná bomba a já osobně ji považuji za nejlepší příspěvek letošních Drakobijců. Ten, kdo se nenechá oklamat nepříliš vybraným názvem, zažije vskutku kvalitní retro výpravu do doby První republiky, kde se prohání nadpřirozené bytosti a nacisti pomalu rozvíjejí svou moc. Povídka staví na jedné dodnes nevyřešené vraždě, která otřásla tehdejším Československem. Svým stylem mi nejvíce připomněla Dobrodruhy (není náhoda, že ilustrace má na svědomí Leon Medek?) a já doufám, že se dočkám nejen dalších povídek, ale i románů s Petrem Hanklem (hlavní hrdina).

Jirušková s příběhem Uchvatitelé dechu, který je zasazen do autorčina renesančního světa Darína, oslovila všechny, kteří jsou unaveni pseudostředověkem. Příští rok jí vyjde ve Strakách hned celá trilogie nazvaná Kočičí noci, takže se máme rozhodně na co těšit. Hanina Veselá je stejně jako Lucka Lukačovičová zkušená autorka. Několik povídek ji vyšlo v Pevnosti a jedna sbírka povídek Mrakulin grimoár v Edici Pevnost. Její Santa Loena je psaná v ich formě. Hrdinovi, který své nadání pro magii považuje za prokletí, sám sebe pak za zrůdu, jednu z nejhorších existencí, které se potloukají po světě, moc fandit nebudete. Motivem povídky je pak boj zla proti zlu.

Výsledný dojem ještě umocňuje doslov Michaela Bronce a přehled autorů. Každý, kdo si rád přečte domácí tvorbu, určitě neprohloupí, ač je pravda, že ne každému sednou všechny texty. Letošní Drakobijci jsou (jak vidno z předchozího) velmi různorodí. Najdeme v nich hrdinskou fantasy, městskou fantasy – prostě subžánry, ve kterých si čtenář najde to svoje. Je obdivuhodné, že Michael Bronec neustále pokračuje ve vydávání tohoto sborníku a představuje tak čtenářům fantasy nové a nové autory, ze kterých se časem stanou jejich publikovaní oblíbenci.

Každý mladý autor by měl v soutěži O železnou rukavici lorda Trollslayera zkusit štěstí. Třeba uspěje a stane se další legendou, která nikdy nezhasne. Jisté však je, že kdo z Drakobijců vzejde, na toho se i v budoucnu budeme moci těšit.

Hodnocení: 60%.

Drakobijci X
Bronec, Michael (ed.)

Nakladatel: Straky na vrbě
Obálka: Jan Patrik Krásný
Redakce: Michael Bronec, Jana Kopečková, Zuzana Kupková
Rok vydání: 2008
Počet stran: 560
Rozměr: 105 x 165
Provedení: paperback
Cena: 245 Kč

Martin Stručovský


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...