27.1.2021 | Svátek má Ingrid


RECENZE: Margo Lanaganová, Černá šťáva

9.7.2010 6:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

TOPlistPotemnělé pódium osvětlila záře reflektorů. Orchestr spustil slavnostní fanfáry. Za ohlušujících ovací diváků v hledišti přišel ze zákulisí mladý muž. No přišel, spíše přiskákal a vesele spustil: "Vážení a milí diváci - čtenáři. Vítám vás na představení Černá šťáva od autorky Margo Lanaganové. Zde na pódiu můžete očekávat zpověď ženy odsouzené k trestu smrti, láskou zaslepeného panovníka, zběsilý klub šílených klaunů se sklony skoro vražednými nebo stádo slonů, které pro záchranu přítele je schopné udělat cokoliv. Dokonce se vzepřít lidem. A mnohem více!" Vykřikl, až mu zrudly tváře. "Doufám že se budete skvěle bavit!" Uklonil se a s pár přemety stranou zmizel kdesi v útrobách tajuplného zákulisí.

Jak jste již zřejmě pochopili z úvodu, neočekávejte žádné klidné čtení, při kterém byste si mohli v klidu odpočinout. Kdepak! Autorka buduje atmosféru tak hustou, že by se dala krájet. V jejích příbězích je možné téměř cokoliv. Lanaganové se podařilo vybudovat světy od sebe natolik odlišné a pestré, že je překvapující, jak spolu jednotlivé příběhy ladí. Nemluvě o její šalamounské hře se slovíčky. Kniha se může pyšnit četnými oceněními jakými jsou například: World Fantasy Award a australská cena Ditmar.

Pomaličku obraťme list první strany. "Vítejte ve světě nepřeberné fantazie Margo Lanaganové," hlásá na vás velký nadpis Černá šťáva. Drahá spisovatelka si nebere servítky a jako první na vás vyrukuje Zpěv na sestřinu cestu dolů. Vyprávění o ženě odsouzené k popravě v dehtovém jezeru je úžasně napsané, ale natolik deprimující čtení, že ne každý ho stráví. Líčení pocitů, emocí a především ponuré atmosféry blížící se smrti jde autorce na výbornou, a to je teprve začátek.

Následuje Sloužím svému pánu, což je příběh o čarodějce, která pro vykonání rituálu podvede samotného panovníka a svého muže v jedné osobě. Děj graduje takovou rychlostí, že nestačíte popadnout dech.

Jinak tomu není ani u Dne červených nosů. Nahlédnutí do světa krvelačně vraždících klaunů je opravdovou pochoutkou.

Na řadu přichází Sladký Pippit - příběh o skupině slonů, kteří se rozhodnou pro záchranu přítele odsouzeného na smrt vzepřít lidem a vydat se na tajuplnou nebezpečnou cestu napříč lidským světem. Děj má spád a popis situace z pohledů slonů a jejich dialogů je takřka geniální záležitost. Dle mého názoru nejlepší povídka.

Poté navštívíme Dům mnoha. Výborně vystavěný příběh o dvou zcela odlišných světech. Konflikt společností a kultur je názornou ukázkou perfektně zakomponované kritiky společnosti, ale také politických režimů.

Dřevěná nevěsta mi pak přišla jako nejzmatenější povídka z celé knihy a věru nevím, co k ní napsat. Snad jen, že se jedná o nejzamotanější úsek z celé sbírky.

Po slabším článku řetězce přichází na řadu Pozemská pouť. Příběh přímo andělský, nadpřirozenými silami obklopený, dochucen trochou filozofie. Nemožné? Kdepak! Protože autorka vás pořádně přišpendlí na zadek pomocí bombastického finále.

Každého z nás jednoho dne osvítí Věčné světlo. Stejnojmenná povídka vybočuje z řady svým poetickým nádechem. Rozloučení s jedním rodinným příslušníkem hlavní hrdinky má skryté kouzlo. Jestli očekáváte zpomalení tempa a zeslábnutí ponuré atmosféry, jste na špatné adrese. Margo Lanaganová vás v několika dalších povídkách úplně odrovná.

Zda - li vám v téhle sbírce stále něco chybí, tak je to akce. Ale nezoufejte, autorka se čile pustila do neprobádaných vod a po předchozím emočně vypjatém příběhu přichází na řadu akční jízda, ve které zemi zamoří rasa krvelačného hmyzu zvaného Skučoun.

Volání zimy, podzimu, léta? Ne! Volání jara, jak již hrdě hlásá název posledního příběhu do počtu. Jste mladý muž a vaše matka vás vyšle na horu, abyste splnil proroctví a stal se dalším mudrcem ovládajícím počasí, jak magické.

Pokud vás první polovina knihy bude mírně nudit, vyčkejte na druhou, protože je o poznání svižnější než ta předchozí... Stále se vám to zdá málo? Jako třešničku na dortu dostáváte velice vkusnou obálku Lubomíra Kupčíka, která vystihuje atmosféru knihy a stručný medailonek o samotné autorce a její tvorbě.

Uznávám, že kniha není pro každého, ale skalní fanoušci fantasy žánru si přijdou na své. Bez sebemenšího zaváhání tedy zvedám palec nahoru a hodnotím kladně. Trocha zneklidňující atmosféry a hříčky se slovy totiž nikdy neuškodí. Proto říkám: "Dobrý tah, paní Lanaganová!"

Černá šťáva /Black juice/
Lanagan, Margo
Nakladatelství: Triton
Překladatel: Petra Klůfová
Obálka: Lubomír Kupčík
Redakce: Táňa Holasová
Rok vydání: 2010
Počet stran: 216
Rozměr: 110 x 165
Provedení: paperback
Cena: 209 Kč

Láďa Svatoš


Zasaďme strom vašemu miminku s kojeneckou výživou LITTLE STEPS
Zasaďme strom vašemu miminku s kojeneckou výživou LITTLE STEPS

Kojenecká výživa LITTLE STEPS® podporuje růst nejen malých objevitelů, ale nově i naší přírody. V nové kampani vyzývá k obnově českých lesů. O čem...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...