29.3.2020 | Svátek má Taťána


RECENZE: Magazín Fantasy&ScienceFiction 5/2006

18.12.2006

 F&SF 5/2006
 • TOPlistClaudia O'Keefeová, Černí jeleni
  Caroline jezdí po venkově a hledá stádo černých jelenů - vzpomínku na doby dávno minulé, připomínku toho, že kdysi prožívala hezké chvíle. Průvodcem je jí její bývalý partner a manžel Sandy. Černé jeleny nenajdou, zato najdou něco úplně jiného. Možná právě to, co Caroline ve skutečnosti hledala - i když o tom nevěděla.
 • Laird Barrron, Sosák
  Tým lovců odměn se vrací z neúspěšné výpravy z Britské Kolumbie domů, do Států. Velmi nesourodá skupinka se ale cestou stane z lovců lovenou zvěří.
 • Richard Chwedyk, Míra všech věcí
  Naklonovaní brontíci byli prodáváni jako dětské hračky. Nakonec ale skončili v útulcích, kde žli se svými traumaty, ale s i láskou a péčí, které= jim u jejich bývalých majitelů chyběly.
 • Ursula K. Le Guinová, Narozeniny světa
  Dcera Bohyně a předurčená budoucí Bohyně vypráví příběh o tom, jak se Bohyní nestala.
 • M. Rickertová, Příběhy od zimních ohňů
  Příběh, o kterém nikdy nikdo nemluvil, ale který nás bude navždy provázet...
 • Matthew Hughes, Záhuba Falbertothova
  Další  příběhů Hengise Hapthorna, detektivka jaksepatří.
 • Marureen F. McHughová, Bez paměti
  Milin manžel Gus trpí Alzheimerovou chorobou. Léčbou sice získá nové mozkové buňky, ale ztratí tím paměť, stane se z něj nový člověk, se kterým se Mila musí učit žít.
 • Joe Haldeman, Tváře
  Na planetě Lalande se najde pozoruhodný artefakt. Skupina lidí, kteří ho zkoumají, se dostanou do jeho vlivu. Probouzí v lidech něco, co je v nich skryté - kupodivu ale ne násilí a krutost, spíše naopak. A tak jsou členové této malé skupinky konfrontováni sami se sebou.

Před-vánoční číslo Magazínu (do Štědrého dne má totiž vyjít ještě jedno, již s vročením 2007) už začalo nabírat vánoční atmosféru. V několika povídkách totiž jejich hrdinové nakonec dostanou dárek, něco, s čím nepočítali, o čem ani netušili, a co je posune alespoň o kousíček nahoru. To platí nejenom o titulní povídce, ale i o několika dalších.

Nejvíce poetiky obsahují povídky Černí jeleni a Míra všech věcí. Tentokrát Ursula K. Le Guinová ve své povídce nevystoupala v oblasti poetiky tak vysoko, přesto v ní dokázala své mistrovství - vytvořila složitý a přesto strukturovaný příběh, který by klidně mohl tvořit zápletku mnohem delší práce. Humorná Hughesova povídka o Hengisu Hapthornovi mi vzdáleně připomněla příběh Nohy se také kradou - detektivka a humor sloučené dohromady.

Ale i další povídky - Tváře, Bez paměti či Příběhy od zimních ohňů - v sobě mají zvláštní náboj. Každá jiná, přesto vypovídají o vztazích mezi lidmi, o tom, jak složitě se v nich a ve svých pocitech (a citech) orientují. Právě toto téma se objevuje ve většině povídek a můžeme ho tak označit za osu tohoto čísla. Je to téma silné a lidské, fantastické motivy je ozvláštňují a dávají autorům možnost ukázat je v neobvyklém světle.

Z pohledu kvality je toto číslo vzácně vyrovnané a nadprůměrné, tématicky je pestré - jak z pohledu rozpětí SF - F - H, tak i tématy a prostředími. Toto číslo doplňuje, samozřejmě, několik publicistických příspěvků - recenzí a esejí Martina Žáčka, Petra Kotrleho a Jiřího Popiolka. Martin Šust v redakčním úvodníku jednak seznamuje s otevřením webových stránek www.fandsf.cz, jednak s problematikou výběru příspěvků ze starších čísel.

Magazín Fantasy&ScienceFiction
editor: Martin Šust
obálka: Max Bertolini - První kontakt
Triton (se svolením Spilogale Inc.), 2006
160 stran, 125 Kč (členové klubu Trifid 100 Kč), brožované
ISBN: 80-7254-885-9

pagi


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...