5.7.2022 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


RECENZE: Leonard Medek, Conan a Tarantijský tygr

3.4.2006

 

obalka Medek Conan a tygrTheatrum Aquilonicum

Osoby a obsazení:

  • Tarantijský tygr: Zorro mstitel
  • vikomtesa Liana Trimmino: Kráska v nesnázích:
  • Lord Sameťák: Fantomas
  • Corbio Ohař: revírní inspektor Čadek
  • Máma Basse: paní Dlaňová
  • Tarantie, hlavní město říše: Praha
  • král Numenidos: dřevo
  • Barbar Conan, vrazi, zloději,  prostitutky, žoldnéři, drobný lid: Barbar Conan, vrazi, zloději,  prostitutky, žoldnéři, drobný lid

Jahody se šlehačkou bez šlehačky - to je asi nejkratší charakteristika tohoto románu,  který se odehrává v Conanově blízkosti, ale téměř bez Conana. Přesto to je ryzí conanovský příběh z conanovského světa. Hlavním artefaktem, o který se tu  hraje, je tajemný poklad a čtyři kousky pergamenu ukazující jeho umístění. Ale je tu také ještě tajemnější prsten se čtyřmi tygřími hlavami, Tarantijský tygr mstící bezpráví, neschopný král Numedidos, zchudlá vikomtesa Liana, na šlechtice nezvykle inteligentní Hermost Pavio a bezpočet dalších postav, z nichž některé se mihnou příběhem jen proto, aby jako mrtvoly posunuly děj o kousek dál. A to, že Conan tu není hlavní  postavou (a dokonce je malou vedlejší postavou) - to tomuto příběhu vůbec nevadí.

Leonard Medek tu rozehrál skvělé panoptikum hříšných i jiných lidí tarantijských. Příběh má více dějových os, které se vzájemně dotýkají a proplétají a jsou obaleny několikanásobnou detektivní zápletkou. Pikareskní Tarantie jim vytváří velmi působivé kulisy, doplněné až naturalistickými popisy života místního podsvětí - k tomu ještě autor přihodil jako čtenářský bonus několik šlechticů. Dějové propletence a dvě či spíše tři detektivní zápletky udržují napětí až do závěrečných stránek.

Jako obvykle kultivovaný a bohatý jazyk, kterým Leonard Medek vládne, doplňuje čtenářský zážitek a ukazuje, že i „obyčejný“ dobrodružný příběh může být napsán na vysoké úrovni. Leonardovo rozsáhlé literární zázemí mu dává možnost obohacovat jeho vlastní příběh o zdobné prvky připomínající jiná díla, aniž upadne do pasti plagiátorství - a to je mezi našimi současnými autory vzácnost.

Leonard Medek: Conan a Tarantijský tygr
Obálka: Jan Patrik Krásný, grafická úprava: Mirek Dvořák
KJV - Poutník, 2005
248 stran, 179 Kč, brožované
ISBN 80-85892-83-9

pagi


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...