21.5.2022 | Svátek má Monika


RECENZE: Laurell K. Hamiltonová, Kavárna šílenců

17.9.2008 0:05

Kavárna šílenců Laurell K. HamiltonováTOPlistDalší díl seriálu o lovkyni upírů, tradičně na obálce uvozené konstatováním „já s upíry nechodím, já je zabíjím“, opět o další stupeň graduje vše, co gradovat jde. Lykantropové jsou specifickou komunitou, upíři na ně hledí spatra, ale lidé o nich nemají o nic lepší mínění, než o upírech. A Jean-Claude pokračuje ve svých námluvách, poněkud komplikovaných vztahem Anity k vlkodlakovi Richardovi. Opět se tu míchá několik motivů, tři příběhy se proplétají a navzájem interagují, míchají své stopy a rozebrat se v tomhle mixu není nijak snadné. Zvláště, když se do toho všeho zamíchá profesionální lovec odměn a vrah Edward.

Nepřetržitý řetěz záhadně zmizelých lykantropů je ve skutečnosti souhrou více zájemně v podstatně nesouvisejících dějů. Anita kousek po kousku odhaluje jednotlivé motivy, jednotlivé vrahy - až ke dramatickému zakončení, které jsem považoval až téměř za neúnosně akční a krvavé. Protože tím si Laurell K. nastavila pro příští knihu laťku hodně vysoko - nebo bude muset najít úplně jiný způsob, jak vystavět rozuzlení. V což doufám, protože to už by pak musela (autorka, ne Anita, ta by to jen musela řešit) zorganizovat téměř regulérní bitvu zástupů.

Série o Anitě Blakeové vyniká kvalitním řemeslem, výstavbu konfliktu si sice autorka dost standardizovala - souběh několika detektivních zápletek, konflikty mezi ní, Jean-Claudem, jejími milenci a jeho milenkami - ale nápady nijak nešetří, aniž by jimi plýtvala. Neklade si nijak vysoké cíle, avšak už jenom schopnost pobavit a zaujmout na solidní úrovni a dobré řemeslo z ní dělají stálici knižních pultů. Nakladateli však proklouzla pod prsty jedna perlička - v tiráži je totiž jako název knihy uvedeno „Ztřeštěná kavárna“, ona pověstná piha na kráse jinak kvalitně redakčně připravené knihy.

Hodnocení: 55%.

Laurell K. Hamiltonová: Kavárna šílenců (The Lunatic Cafe)
překlad: Pavel Toman
fotografie na obálce: Alžběta Trojanová, grafická úprava: Dagmar Krásná
medailon autorky: Martin Šust
Triton, edice Trifid, 2008
290 stran, 219 Kč (členové klubu Trifid 179 Kč), brožované
ISBN 978-80-7387-137-6

pagi


Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...