2.12.2021 | Svátek má Blanka


RECENZE: Laurell K. Hamiltonová, Cirkus prokletých

27.2.2007

 

Cirkus prokletychTOPlistAnita Blakeová je zatraceně dobrá oživovatelka zombií a v podstatě stejně dobrá lovkyně upírů. Zvykla si na leccos, ale její vztah k upírskému vládci města Jean-Claudovi jí jde proti srsti. Nejenom proto, že Jean-Claude je upír, ale také proto, že ona, díky své nenávisti k upírům, svoje emoce tímto směrem nastartované potlačuje a nechce se k nim znát. To ale nevadí konkurenční partě upírů, kteří by se rádi zmocnili města a rozpoutali masakr mezi lidmi - a vztah mezi touto nesourodou dvojicí jim pomůže dostat Jean-Clauda do pasti. 

Jak už se stalo v této sérii zvykem, zároveň probíhá více zápletek. Anita je pod tlakem občanského sdružení, které chce zničit upíry, do řemesla uvádí mladého nováčka, zjistí, že na obzvláště staré nemrtvé stříbro neúčinkuje, a navíc začne flirtovat s učitelem, ze kterého se vyloupne vlkodlak.

Dobře řemeslně zvládnutý příběh je plný akce, mrtvol živých i nemrtvých, bytostí hrůzných i ještě hrůznějších. Právě akce, v níž se účastní Anita a nemrtví nejrůznějšího druhu, jsou silnou stránkou těchto knih. I když Anita není kulhánkovsky odolná, zůstává za ní spoušť snad dokonce ještě větší, než za hrdiny JK, a čtenář do poslední chvíle (neboť ví, že série je opravdu dlouhá) netuší, jak Anita vyvázne.

Pokud jste náchylní k tomuto druhu literatury, raději si naplánujte čtení na čas předvečeřní, ti otrlejší mohou knihu zvládnout místo prvních tří hodin spánku. Příběhy Anity Blakeové jsou typické vlakové čtivo - ovšem, pravda, lepší úrovně. Autorka nemá nijak vysoké literární ambice a pokud sáhne po nějakém silném motivu, tak proto, že ho potřebuje k posunu zápletky, nic víc. 

Laurell K. Hamiltonová: Cirkus prokletých (Circus of the Damned)
překlad: Lucie Lukačovičová
obálka: Alžběta Trojanová
Triton, edice Trifid, 2006
272 stran, 189 Kč (členové klubu Trifid 129 Kč), brožované
ISBN 80-7254-894-8

pagi


Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...