22.1.2022 | Svátek má Slavomír


RECENZE: L. J. Smithová, Upíří deníky - Souboj

26.1.2010 9:05

Upíří deníky Souboj SmithTOPlistAnotace prozrazuje o ději takřka vše podstatné. Druhá kniha Upířích deníků začíná ve stejnou chvíli, kdy končila kniha první. Elena tak stane tváří v tvář Damonovi, ke kterému jí vážou rozporuplné pocity, i když právě v tomto okamžiku jasně převládá nenávist. Ostatně se jí není co divit, protože správně tuší, že ve zmizení Stefana má prsty právě jeho mnohem mocnější a zkaženější bratr. Hned zpočátku se tak rozbíhá závod o Stefanův „neživot“.

Elena zůstává alespoň zpočátku tím, kým byla v knize Probuzení - sebevědomou královnou střední školy. Její pozice se ale začíná povážlivě kymácet právě díky jejímu přátelství se Stefanem, a tak je konfrontována se zcela novou situací, kdy se z obletované a oblíbené studentky stává pomalu ale jistě černou ovcí školy, což vyvolává konflikty nejen mezi jejími vrstevníky, ale i u ní doma. Na pořad dne se tak dostávají hádky s dospělými autoritami, které z vlastního života snad každý dospívající. I díky tomu se mladí čtenáři, hlavně čtenářky, kterým je kniha primárně určena, mohou s náhle revoltující Elenou lépe ztotožnit.
Od knihy, která je proklamována jako čtivo pro mládež, tak opravdu nemůžeme očekávat hluboké filozofické hloubání a na druhé straně ani brutální řežbu, i když na krev a smrt nakonec dojde, což se ostatně od upírské knihy dá očekávat.

Příběh provází jednoduchý lineární děj, který plyne vcelku předvídatelně, bez větších dějových zvratů a stabilním tempem. Z tohoto poklidu se autorka dokáže vymanit až v závěrečných kapitolách, které ukazují, že i ona umí psát více dramaticky a s notnou dávkou napětí. Právě samotný závěr knihy, pokud se nejedná jen o mimovolný výkřik do tmy, je příslibem pro pokračování, které pod názvem Zášť plánuje Fragment již pro leden 2010.

Upíří deníky - Souboj (recenze prvního dílu)
/The Vampire Diaries - The Struggle/
Smith, L. J.

Nakladatel: Fragment
Překladatel: Lucie Schürerová
Obálka: Chad Michael Ward
Redakce: Helena Klečková, Daruše Singerová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 232
Rozměr: 115 x 185
Provedení: paperback
Cena: 199 Kč

Henry


Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...