23.1.2021 | Svátek má Zdeněk


RECENZE: Josef Pecinovský, Agent JFK 21: Budiž vám Měsíc lehký

9.1.2010 0:05

Budiž vám měsíc lehký Josef PecinovskýTOPlistJohn Francis Kovář je vyslán na další misi. Ta je poněkud neobvyklá, ale která není? Ovšem tentokrát je poněkud zaskočen i JFK. Člen posádky Apolla 17 totiž při výsadku na Měsíci vyfotografoval člověka, který se tam pohyboval bez skafandru a k posádce rozhodně nepatřil. A ty snímky ukazují Kovářovu tvář.

Dobře známého a půvabného „konspiračního klišé“ využívá Josef Pecinovský k otevření příběhu, který se odehrává v duchu klasického scifíčka, na což jistě spousta fanoušků JFK netrpělivě čekala. A nechybí ani motiv, který je pro pana Pecinovského autorskou přirozeností – rozdělený svět.

Jako vždy, když se příběhu Johna Francise ujme již zaběhaný autor fantastiky ze „stáje veteránů“, je výsledek pro čtenáře rozporuplný. Skóre jeho spokojenosti pak závisí na tom, koho má raději. Kováře nebo autora příslušného textu, protože má v oblibě jeho dřívější (převážně předrevoluční) tvorbu?

Pro skalního fana série bude patrně mise na Měsíci oproti příběhům z per čerstvějších a současnějších matadorů příliš prosta propracovaných podrobností a dokonale do sebe zapadajících technologických drobků světa Kovářů rovnováhy. S největší pravděpodobností pak ocení tuto misi jako ucházející, nikoli však vynikající.

Naopak pro příznivce pera Josefa Pecinovského může být tento příběh zážitkem, po kterém se jim stýskalo. Ano, styl mistra dystopických příběhů se musel nutně přizpůsobit světu JFK, nicméně i tak z jeho textu dýchá něco důvěrně známého a ne zcela definovatelného. Je to osobitý způsob tvorby, který se zformoval v 80. letech minulého století a který má stále co říct.

Dokážu si představit, že poměrně hojné poznámky pod čarou mohou čtenáře zdržovat a ztěžovat mu ponoření do příběhu. Dokážu si i představit, že mu připadají zcela zbytečné. Mně se však zdá, že naopak podporují dojem textu jako oficiální zprávy ze skutečné mise a věřím tomu, že tak to bylo zamýšleno.

Jaký bude tedy verdikt? Pro příznivce JFK bude Budiž vám Měsíc lehký patrně dobrodružstvím spíše průměrným. Obdivovatelé Josefa Pecinovského si mohou v hodnocení přidat nějakou tu hvězdičku a pro ty, co JFK ještě nečtou je to možná opět příležitost, jak si vyrazit na schůzku s Kovářem díky jejich oblíbenému autorovi.

A do které skupiny patřím já? V tomto případě dělím své sympatie rovným dílem. Mám slabost jak pro Johna Francise, tak pro tvorbu pana Pecinovského. Kromě toho jsem netrpělivě čekala na to, až se v misích Kovářů rovnováhy objeví klasičtější science fiction. Dalo by se říci dokonalá konstelace. Protentokrát jsem si svůj svět patrně zasloužila.

Agent JFK 21: Budiž vám Měsíc lehký (Siriova recenze, ukázka)
Pecinovský, Josef

Nakladatel: Triton, E.F.
Obálka: Tomáš Jedno
Redakce: Milena Matějková, Zuzana Kupková
Rok vydání: 2009
Počet stran: 200
Rozměr: 125 x 185
Provedení: paperback
Cena: 139 Kč

Lament


Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...