21.10.2021 | Svátek má Brigita


RECENZE: Josef Němec, Safírové oči

8.2.2010 0:05

Safírové oči Josef NěmecTOPlistTři sourozenci se jednoho dne dozvědí, že jsou povoláni zachránit svět i své dlouho zmizelé rodiče před Zlem, které se chce zmocnit světa a zničit Dobro. Mají tajemné ochranné kameny moci, mají spoustu pomocníků, a tak samostatně i společně putují světem...

Od razantního nástupu Eragorna začali nakladatelé věřit, že prvotiny s fantastickou tématikou budou trháky. Harry Potter mohl být náhoda, a jak říká doktor Plzák, jednou je nikdy, dvakrát je zvyk - jenže na knižním trhu platí trochu jiná pravidla. Zvlášť, když román postrádá velkou řadu atributů, které z něj dělají úspěšnou literaturu. Safírové oči do této kategorie bezesporu patří. Základní zápletka je standardní tolkienovská - družina zachraňuje svět před Zlem, to je tak obecné téma, že samo o sobě nemá ani kladné ani záporné znaménko.

Jenže autor použil ve svém příběhu tolik cliftonových kladívek, kolik ani v Obi nekoupíte. Když jsou hrdinové v úzkých, obrátí se s důvěrou na své talismany. Nebo se objeví nějaká postava či duch, který jim napoví, co mají dělat. Když se jim to ani pak nepovede, tak za ně i příslušný dílčí úkol jejich dobrovolní pomocníci udělají - dokonce bez nároku na odměnu či prémie. A když už je nejhůř, buď si hrdinové zařídí odklad trestu, nebo proskočí portálem, který se čirou náhodou objeví tam, kde je potřeba, a vyhodí je do bezpečí. Zaříkávadla z mládeže padají jako z nás kdysi v chemii litanie nýnatýitýičitýičnýovýistýičelý.

Příběh má klipový charakter - díky portálům se děj neustále přenáší do nového prostředí, než se s některým z nich sžijete, už jste vrženi do nového. Také výskyt dvojníků je vysoko nad běžným průměrem a skoro je otázkou, jestli i hlavní hrdinové náhodou nejsou svými dubly. Rada starších tu funguje jako skautský výbor, usměrňující výboje mládeže a zamazávající případné prohřešky.

Dospělého čtenáře tento příběh těžko zaujme, absence logiky by sice mohla posloužit jako důvod ke klasifikaci románu jako surrealistického díla, ale surrealismus staví na vlastní logice, nikoliv na popírání logiky vůbec. Zkrátka Safírové oči jsou nepovedenou knihou, jakkoliv jsou vydané v pevné vazbě - navíc kresba na obálce je velmi v souladu s obsahem a jeho kvalitou.

Hodnocení: 30 %.

Josef Němec: Safírové oči
obálka: Per Vyoral
Nakladatelství XYZ, 2009
306 stran, 269 Kč, vázané
ISBN 978-80-7388-178-8

(recenze vyšla zkrácená v časopise Pevnost 09/2009)

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...