5.7.2022 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


RECENZE: Jiří W. Procházka & Miroslav Žamboch, Agent JFK 4 - Armády nesmrtelných

23.3.2006

 

JFK 4 - Armády nesmrtelnýchRabbi Löw je mág i rezident agentury E.F. - a obě dvě tyto funkce jsou dostatečné na to, aby se stal terčem útoku neznámých nindžů, poněkud překvapivě se vyskytnuvších na habsburském panovnickém dvoře přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. To ale není zdaleka všechno - když se odebere na léčebný a rehabilitační pobyt v centru Agentury, stane se terčem dalšího útoku.

Ukradený šém i zával ve fantómdromu v podzemí ženevského CERNu mají jednu věc společnou - hlínu. Neboť z hlíny jsme a z hlíny byla i stvořena legendární pohřební armáda čínského císaře. Padouch X-Hawk se rozhodl oživit ji ukradeným šémem a skupina Ljuby Bytewské má tuto operaci zastavit. Rabbi Löw si Francise oblíbil - nejenom proto, že oba jsou Pražáci jaksepatří, ale i pro jeho povahu. A tak jim pomáhá svojí magií.

S malou odbočkou v Cařihradě, kde se marně pokoušejí zastavit X-Hawkovy terakotové žoldnéře, se děj přesouvá ku Praze víceméně po trase tehdy ještě neexistujícího Orient Expresu. Čínští vojáci nejsou tak rychlí, ale zase svůj přesun zpestřují svérázným náborem dalších vojáků. Koho zasáhnou svými zbraněmi, ten zhlínovatí a rozšíří jejich řady.

John je mistrem šílených nápadů - a tak se Praha v posledních týdnech před napadením promění ve svéráznou manufakturu. Tisícovka golemů se protivníkovi zdá jako nevelká překážka - ale i když rabbi nesmí zasahovat magií, přesto si dovolí malý vstup do oboru meteorologie, aby podpořil Johnův plán.

Těžkotonážní magie a spousta humoru - to jsou hlavní charakteristiky tohoto příběhu. Hlášky prší na čtenáře ze všech stran, kdybyste si prohlédli elektronovým mikroskopem hrany stránek, určitě byste tam našli nějaké další, jak jimi listy přetékají. Komtesin slovník je toho druhu, pro který by se tahle kniha měla číst až po desáté hodině večerní - pískat nedoporučuji, rychle by vám vyschlo v krku. Ale není to vulgarita pro vulgaritu nebo ze zvyku, mnohé její věty jsou vynikajícími narážkami, na které často reaguje rabbi svým vytříbeným jazykem.

Rudolf II. v této knize mnohem více připomíná Císařova pekaře než Pekařova císaře. Komořímu Langovi na jeho poznámku, že mučírna byla zrušena, odpoví, že je nejvyšší čas obnovit staré dobré tradice, takže žádné známky senility u něj nehledejte. A místo maršála Russworma, kterého si pamatujeme díky vynikajícímu výkonu Zdeňka Štěpánka, tu potkáváme maršálka Bastu. Vůbec oba panovnické dvory (pražský a cařihradský) jsou pojaty celkem moderně a všechny scény, které se na nich odehrávají, jiskří a občerstvují.

Velmi barvitý příběh s mnoha dějovými zvraty je lahůdkovým čtením, patří ke špičce naší humorné SF&F a nastavuje ostatním autorům (ale i autorům této série) tohoto poddruhu laťku hodně vysoko. Obratná práce s jazykem, rozsáhlé reference a sebeironie, nepříliš častá i v mainstreamu, a bohatá autorská fantazie doplňují charakteristiky této knihy.

Jiří W. Procházka, Miroslav Žamboch: Agent JFK 4 - Armády nesmrtelných
obálka: Jan Doležálek
E.F. a Triton, edice Trifid, 2006
113 stran, 89 Kč (členové klubu Trifid 69 Kč)
ISBN 80-7254-748-8

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...